Bina içi tesisat için kablo önerisi

JustWatchS

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, yazacaklarım biraz uzun olacaktır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Şu an kullandığım internette sürekli kopmalar yaşıyorum. Müşteri hizmetlerini aradığım da arıza kaydı açtılar ve diğer gün bana bir telefon geldi. Bana binaya kadar gelen kabloda sorun olmadığını bina içinden modeme kadar gelen kabloda sorun olduğunu söylediler. Bende sürekli bu durumdan sıkıldığım için artık bina içinde ki gelen kabloları değiştirme kararı aldım. Bu iş için elektrikçi çağıracağım. Sizce hangi tür kablo almalıyım? İnternette biraz araştırma yaptım ve CAT6 - CAT7 kablo önerdiklerini gördüm bunların başka marka ve FTP - UTP diye ayrılıyormuş. Sizce hangisini almalıyım? Ayrıca binanın en dışında ki sanırım ismi ankastre kutusu onu bizim açma iznimiz var mı? Son olarak binanın en dışında 1 kutu ve apartmanın için de 1 kutu daha var yani toplam 2 kutu var. Bizim işimiz sadece en dıştaki kutu ile mi olacak yoksa bina içinde ki kutu ile olacak mı?

Son düzenleme:
Hocam merhabalar, ben 8. katta oturuyorum kiracıyım. VDSL ile 70 Mbps'ye kadar internet alabileceğimi söylüyor D-Smart. Şu an 16 Mbps paketim mevcut, ancak 11 Mbps üzeri hiç alamadım. Bina içi hat kablosunda sıkıntı olduğunu söylüyorlar. Ben de değişim yapmayı düşünüyorum, çünkü 97 TL 16 megabit pakete vermektense, 130 TL 50 megabite verebilirim. Bina içinden hattın geçtiği boru çok dar gibi görünüyor. Dolayısıyla kabloyu dışardan geçirmek zorunda kalabilirim. Mesafeyi tam ölçmedim ama 30 metreden fazla gerekebilir. Sizlere 2 sorum var. 1.si bu uzunluktaki bir kablo ile 50 Mbps paketinden ne derece kayıp yaşarım? (Tabii ki tahmini olarak soruyorum 30-40 Mbps fazlasıyla işimi görür). 2.si kış aylarında dışarıda olan kablo zarar görür mü? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Edit: Son olarak hangi çeşit kablo önerirsiniz CAT5e, CAT6 fiyat performans olarak?

Şimdi hocam benim altyapı ADSL bundan dolayı altyapımın desteklediği maximum hız 14 olarak görünüyor. Dün Türk Telekom’a geçiş yaptım ankastre kutusundan evime dışardan CAT6 kablo çektik ve hat değerlerim bayağı iyi oldu. Örnek vermek gerekirse eski kabloda hat zayıflaması 53 idi CAT6 kablo ile 25'e kadar düştü. Dışardan bir sıkıntı olur mu dedim yağmur vs olmaz dedi. Bundan dolayı bir şey olucağını zannetmiyorum ve CAT6 kablolar da 100 metreye kadar sorun olmuyor.

Şimdi hocam benim altyapı ADSL bundan dolayı altyapımın desteklediği maximum hız 14 olarak görünüyor. Dün Türk Telekom’a geçiş yaptım ankastre kutusundan evime dışardan CAT6 kablo çektik ve hat değerlerim bayağı iyi oldu. Örnek vermek gerekirse eski kabloda hat zayıflaması 53 idi CAT6 kablo ile 25'e kadar düştü. Dışardan bir sıkıntı olur mu dedim yağmur vs olmaz dedi. Bundan dolayı bir şey olucağını zannetmiyorum ve CAT6 kablolar da 100 metreye kadar sorun olmuyor.
Hocam bende de desibel ile ifade ettiler ama sayıları hatırlamıyorum. VDSL var dediler ve 100 metreye kadar sıkıntı yaratmıyorsa ben de dışarıdan kendim çekebilirim. Kiracıyım zaten giderken geri götürürüm 😅 Önerebileceğiniz bir f/p kablo var mı ?

Hocam bende de desibel ile ifade ettiler ama sayıları hatırlamıyorum. VDSL var dediler ve 100 metreye kadar sıkıntı yaratmıyorsa ben de dışarıdan kendim çekebilirim. Kiracıyım zaten giderken geri götürürüm 😅 önerebileceğiniz bir F/P kablo var mı?

Hocam siz çekebilir misiniz? Bi ucunu hattına diğer ucunada jack takmanız gerekiyor. Bence güzel bir elektrikçi bulup işinizi halledin.

Hocam siz çekebilir misiniz? Bi ucunu hattına diğer ucunada jack takmanız gerekiyor. Bence güzel bir elektrikçi bulup işinizi halledin.
Hocam eve girdiğimde hat çekilirken çok detaylı izledim. Şimdi modemin yeri sabit zaten ve gördüğüm kadarıyla etherhet kablosunun içindeki yalnızca 2 teli kullanıyor bu sistem. 1 metrelik hat kablosunun ucundaki jacki çıkarıp direk ankastreden bağlanmış renklerdeki kablolara bağlamayı düşünüyorum. Beceremezsem elektrikçi çağıracağım 😅

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı