Bina içi Tesisat Yenilemesi

FPS500

Hectopat
Yer
Eskişehir
Arkadaşlar sorunumu kısaca özetlemeye çalışacağım. Bulunduğum binanın altyapısı 8 MB ADSL desteklemekte. 4 senedir 5-6 MB hızında hizmet alıyordum fakat geçen ay bağlantım kendi kendine tamamen gitti. Turk Telekom'dan gelen teknik servis personeli modeme cihaz takıp sorunun dışarıdaki kutudan olduğunu söyledi. Kutuya gidip geldi baktı bağlantı gelmemiş buradaki kutudan değilmiş ileride kutu var oraya gideceğim deyip çıkıp gitti kısa bir süre sonra ADSL ışığı sabitlendi bağlantım geldi. Fakat hız testi yaptığımda maksimum alabildiğim hız 2.5MB - 2.8MB gibi değerler çıktı. Farklı modemle denedim sonuç aynı. Müşteri hizmetlerini arayıp hızımın %50 oranında düştüğünü söyledim. Bu sorunun Telekom'dan kaynaklanmadığını bina içi tesisat sorunu olduğu söylendi. Şimdi kafama takılan birkaç soru var. Binanın girişindeki kutudan daireme kadar eklentisiz CAT6 kablosu çektirsem hızda yükselme olur mu? Şu an ki kablo duvarın içinden geliyor yaklaşık 10 sene önce çekişmiş lan flat telephone 30 awg model isminde ince bir hat kablosu ve kablo direk olarak daireye ulaşmıyor 2-3 noktada eklentisi var. Hat yenileme işleminin maliyeti 300 TL olacak. Elektrikçi 200TL işcilik ücreti istedi. 30 metre CAT6 kablosunuda ben alacakmışım. Dairem 2. katta bu ücret normal midir? Sizce nasıl hareket etmeliyim fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Sorun bina içindeki kablodan değil de dışarıdaki Telekom'un kutusundan olabilir mi?

snr.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Mbps ve MB/s terimlerini düzgün telaffuz ederek başlayalım. ADSL kullandığını belirtmesen aldığın hizmeti anlamakta bile zorluk çekeceğim :)

Hat zayıflama değerlerin biraz yüksek ancak bu kesin olarak "Bina girişindeki kutudan modeme kadar ulaşan kabloda" sorun var anlamına gelmez. ISS firmaları da yalan söyleyebilir :)

Yapman gereken kutunun başına gidip modemi ve varsa taşınabilir dizüstü bir cihazı yanında götürmen. Modemi kısa bir telefon kablosu ile hatta bağlar, çalıştırırsın. Devamında ister kablolu ister kablosuz olarak aldığın MB/s indirme değerine bakarsın; sonuca göre yeni bir hat çekersin.
Şuan için binadaki hatta bir zayıflama olma ihtimali kesinlikle söz konusu ancak seni masrafa sokmadan önce test etmen için güzel bir yöntem de önerdim yukarıda.

2. kattaki bir daire için 300TL ücret fahiş bir fiyat tek kelimeyle. 200TL işçilik boyundan yüksek bir ücret. Cat 6 kabloya ihtiyacın yok; tek parça halinde olduktan sonra 2 uçlu bakır kablo da işini fazlasıyla görecektir aslında. Yalnızca Cat6 kablo bir miktar daha korumalı olacaktır; yoksa tüm kabloyu verimli şekilde kullanmayacaksın zaten. Kablonun 4/1'ini kullanmış olacaksın. Niçin tercih ettiğini bil en azından.

Kutu ve modem arası mesafeyi ölçüp 2 ucuna konnektör çaktıracaksın ki bunu da ücreti en fazla 5TL olmalı. Bina içerisinde kendin çekersin hattı, gerekli yerlere sabitlersin plastik kelepçe ile. Boş yere 200TL verme işçilik adı altında. Zaten ikinci katın kablo masrafı da 100TL tutmaz :) Madden iyi durumdaysan karışmak doğru olmaz tabi.

Öncelikle Mbps ve MB/s terimlerini düzgün telaffuz ederek başlayalım. ADSL kullandığını belirtmesen aldığın hizmeti anlamakta bile zorluk çekeceğim :)

Hat zayıflama değerlerin biraz yüksek ancak bu kesin olarak "Bina girişindeki kutudan modeme kadar ulaşan kabloda" sorun var anlamına gelmez. ISS firmaları da yalan söyleyebilir :)

Yapman gereken kutunun başına gidip modemi ve varsa taşınabilir dizüstü bir cihazı yanında götürmen. Modemi kısa bir telefon kablosu ile hatta bağlar, çalıştırırsın. Devamında ister kablolu ister kablosuz olarak aldığın MB/s indirme değerine bakarsın; sonuca göre yeni bir hat çekersin.
Şuan için binadaki hatta bir zayıflama olma ihtimali kesinlikle söz konusu ancak seni masrafa sokmadan önce test etmen için güzel bir yöntem de önerdim yukarıda.

2. kattaki bir daire için 300TL ücret fahiş bir fiyat tek kelimeyle. 200TL işçilik boyundan yüksek bir ücret. Cat 6 kabloya ihtiyacın yok; tek parça halinde olduktan sonra 2 uçlu bakır kablo da işini fazlasıyla görecektir aslında. Yalnızca Cat6 kablo bir miktar daha korumalı olacaktır; yoksa tüm kabloyu verimli şekilde kullanmayacaksın zaten. Kablonun 4/1'ini kullanmış olacaksın. Niçin tercih ettiğini bil en azından.

Kutu ve modem arası mesafeyi ölçüp 2 ucuna konnektör çaktıracaksın ki bunu da ücreti en fazla 5TL olmalı. Bina içerisinde kendin çekersin hattı, gerekli yerlere sabitlersin plastik kelepçe ile. Boş yere 200TL verme işçilik adı altında. Zaten ikinci katın kablo masrafı da 100TL tutmaz :) Madden iyi durumdaysan karışmak doğru olmaz tabi.

Merhaba bu bahsettiğiniz kutu Türktelekomun bina dışındaki kutusu mu oluyor? Dışarıdaki kutu apartmana yakın sayılır. Masaüstü sistem kullanıyorum test için taşınabilir bilgisayarım yok. Bina girişindeki kutuda toplam 12 dairenin hattı bağlı hangisi bizim hat o da belli değil bununda tespit edilmesi lazım. Bu işler beni aşıyor. Dsmart abonesiyim 50 TL servis ücreti + kablo masrafı karşılığında yapabileceklerini söylediler. Tabii önce gelip bir bakmaları lazımmış. İlk görüştüğüm elektrikçiye işçilik ücretini fazla bulduğumu söyledim yaptırmadım. 1 aydır Turkcell Superbox kullanıyorum zaten download ve upload işlerimi o şekilde hallediyorum. Cayma bedeli çıkmasa bu ADSL ile hiç uğraşmak istemiyorum fakat 1400TL cayma bedeli çıkardılar.

Merhaba bu bahsettiğiniz kutu Türktelekomun bina dışındaki kutusu mu oluyor? Dışarıdaki kutu apartmana yakın sayılır. Masaüstü sistem kullanıyorum test için taşınabilir bilgisayarım yok. Bina girişindeki kutuda toplam 12 dairenin hattı bağlı hangisi bizim hat o da belli değil bununda tespit edilmesi lazım. Bu işler beni aşıyor. Dsmart abonesiyim 50 TL servis ücreti + kablo masrafı karşılığında yapabileceklerini söylediler. Tabii önce gelip bir bakmaları lazımmış. İlk görüştüğüm elektrikçiye işçilik ücretini fazla bulduğumu söyledim yaptırmadım. 1 aydır Turkcell Superbox kullanıyorum zaten download ve upload işlerimi o şekilde hallediyorum. Cayma bedeli çıkmasa bu ADSL ile hiç uğraşmak istemiyorum fakat 1400TL cayma bedeli çıkardılar.
Dsmart aboneliğin 1 yılı geçtiyse taahhüt bozabilirsin ücret ödemediysen. @BilgisayarKurdu daha iyi bilir yeni yasada 1 yıl üstünde taahhüt yok diye biliyorum.

Ben bina kapısının oradaki ufak ADSL Splitter kutusundan bahsettiğinizi düşünmüştüm zira saha dolabına erişim sağlamanız söz konusu bile olamaz. Hiçbir ISS hiçbir müşterisine bu izni vermez. Kafanıza göre kazı yapamazsınız yani :) Eğer böyle bir şeye gerek varsa binanıza kadar olan kısma karışmaz, hiçbir ücret ödemezsiniz. ISS kapınıza kadar çekmek zorunda; siz ise binanızın geri kalan altyapısını kontrol edersiniz.

Sizin yetki alanınız bina içerisindeki telefon kablosundan itibaren başlıyor. Çoğu apartman ve dairede splitter bulunur, daha yeni binalarda ve yerleşimin çok olduğu binalarda ise direkt olarak dolap bulunur. Buradan evinizdeki modeme kadar 2 uçlu telefon kablosu gelir. Cat6 kablo da kullansan 2 adet hat taşır sinyali. Splitter ve PC arasında bir hat zayıflaması var mı bunu kontrol etmelisiniz.

Bina girişindeki Splitter'ın başına geçip 1 metrelik telefon kablosu ile modeme bağlantı sağlayın. Modemin fişini de oradaki bir prize takın. Devamında dizüstü bir sistem ile Wi-Fi aracılığı ile bağlantı kurup hızınızı kontrol edin. Hazır 1 metrelik telefon kablosu almışken 1 metrelik de Cat6 kablo alabilirsin bağlantıyı kablolu kurmak için. Baktın ki hızın yükseliyor, olması gereken rakamlara yaklaşıyor; yeni bir hat çekersin.

Yok, hat değerleri yine düşük; hat zayıflaması yine varlığını koruyorsa bu sefer ISS'i arayıp binamızda en ufak sorun yok; saha dolabı ve binam arasındaki kablonun yenilenmesini istiyorum diyeceksiniz.

Adsız.jpg

1 aydır Turkcell Superbox kullanıyorum zaten download ve upload işlerimi o şekilde hallediyorum. Cayma bedeli çıkmasa bu ADSL ile hiç uğraşmak istemiyorum fakat 1400TL cayma bedeli çıkardılar.
Siz yukarıda söylediğimi yapın; yeni bir hat çekmek yerine 1 metrelik kablo çekin, modemi de aşağı indirin. Dizüstü sisteme bile gerek yok; Wi-Fi ile telefon üzerinden indirme değerlerini kontrol edebilirsiniz. Binadaki kabloda sorun yoksa ISS ile görüşürsünüz. Ancak söylemleriniz bana; binadaki hatta sıkıntı olabileceğini söylüyor. 3 tane ek noktası var diyorsunuz; ek noktası en büyük fiziksel hat zayıflama sebeplerinden biridir zaten.

Son olarak sorun ISS'in yetki alanındaysa ve ilgilenmezlerse tüketici hakem heyetine başvurarak 1400TL'lik cayma bedelinden kurtulabilirsiniz. Bu süreç için de rehberimiz var, yardımcı oluruz; yeter ki yönlendirmelerimize uyup sorunun kaynağını bulun. 1 yıl üzerindeki hiçbir taahhüt geçerli değildir bu da doğru bir bilgi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı