Binadaki kutudan daireye internet kablosu çekmek

abigailcat6

Hectopat
Merhaba, biraz eski bir binada oturuyorum. Bina girişindeki kutudan eve gelen internet kablosu aslında internet kablosu değil, elektrik kablosu. Bu sebeple düşünüyoruz ki -internet kurulum ekibi de aynı fikirde- internet hızım düşük, pingim yüksek. Altyapım VDSL destekliyor, modemim fiber değil. Ben aşağıdaki kutudan direkt olarak modemime kablo çekmek istiyorum ama bir noktada anlamadığım bir şey var, hangi kabloyu çeksem benim için daha sağlıklı olur?
CAT6 kablo alsam, binadaki çıplak iki kabloyu çıplak CAT6 kablolarından herhangi ikisine bağlasam, eve çektiğim CAT6 kablosuna RJ11 jack bağlamak zorunda mıyım? Yoksa şu an kullandığım gibi -binadan gelen çıplak kablolar bir tarafı çıplak diğer tarafı RJ11 jack kabloya bağlı, internetim bu şekilde kullanıyorum.-

Anlatırken bile kafam karıştı. 😫
Hangi yöntem daha sağlıklı olur?

Ben kendim kullandığım ve gördüğüm kadarı ile olan kısmı anlatayım. Binadan yani dış hattan eve kablonun ucunda, jack çakılı oluyor ve direk modeme bağlanıyor. Daha akıcı bir internete sahip olurmusun, evet ama çok bişey değişmiyor. Dışardan gelen kablonuda cat6 yaptırmanda fayda var.

Geri
Yukarı