Binadaki kutudan eve CAT6 kablo nasıl çekilir?

mertlev

Hectopat
Arkadaşlar, altyapım VDSL2.
Önceden 16 Mbps kullanırken hızım 2 Mbps'ye düşüyordu hep binanın kendi tesisatıyla, o yüzden 45 metre telefon kablosunu direkt kutudaki kendi portuma bağlayıp diğer ucunu da modeme taktım sorunu çözmüştüm. İlerleyen zamanlarda 35 yaptım hızı sorun yaşamadım, 75 yaptım hız testinde 80 bile çıktığı oluyordu.
Altyapım Max 105 Mbps desteklediği için 100 Mbps'ye geçtim az önce fakat 15'lerdeki SNR değeri 6 ya düştüğü için çok kararsız bir bağlantıya sahibim şu an. Sürekli kopuyor.
Binanın altyapısında sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.
Benim kendi çektiğim 45 metrelik ince telefon kablosu 100 Mbps hızı kaldırmıyor sanırım.
Sorun sizce bundan kaynaklı olabilir mi?
Eğer öyleyse 45 metre CAT 6 çekeceğim kutudan direkt modeme takmak için.
Kutudaki porta CAT 6'nın hangi uçlarını bağlamam gerekecek? Bilen birisi yardımcı olabilirse, çok sevinirim iyi forumlar.

Arkadaşlar, altyapım VDSL2.
Önceden 16 Mbps kullanırken hızım 2 Mbps'ye düşüyordu hep binanın kendi tesisatıyla, o yüzden 45 metre telefon kablosunu direkt kutudaki kendi portuma bağlayıp diğer ucunu da modeme taktım sorunu çözmüştüm. İlerleyen zamanlarda 35 yaptım hızı sorun yaşamadım, 75 yaptım hız testinde 80 bile çıktığı oluyordu.
Altyapım Max 105 Mbps desteklediği için 100 Mbps'ye geçtim az önce fakat 15'lerdeki SNR değeri 6 ya düştüğü için çok kararsız bir bağlantıya sahibim şu an. Sürekli kopuyor.
Binanın altyapısında sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.
Benim kendi çektiğim 45 metrelik ince telefon kablosu 100 Mbps hızı kaldırmıyor sanırım.
Sorun sizce bundan kaynaklı olabilir mi?
Eğer öyleyse 45 metre CAT 6 çekeceğim kutudan direkt modeme takmak için.
Kutudaki porta CAT 6'nın hangi uçlarını bağlamam gerekecek? Bilen birisi yardımcı olabilirse, çok sevinirim iyi forumlar.

Ben bunu kendim yaptım çok da memnunum 25 metre CAT 6 aldım elektrikçide bir ucuna RJ11 (telefon kablosu ucu) çaktırdım diğer ucu da kesik bırakıp apartman boşluğundan ankastre kutusuna bağladım kendim hızım inanılmaz arttı çok mutluyum.

Uzun CAT6 al çek.

Amacım o yönde kardeşim zaten,
Ben orada demişimki sorun telefon kablosundamı, eğer öyleyse CAT6'nın bir ucuna RJ11 çakacağım evet ama kutudaki porta nasıl bağlayacağım?
Oku yazdıklarımı önce, bilgi veremeyeceksen yazdığımın kopyasını bana geri yazacaksan neden laf kalabalığı yapıyorsun?

Amacım o yönde kardeşim zaten,
Ben orada demişimki sorun telefon kablosundamı, eğer öyleyse CAT6'nın bir ucuna RJ11 çakacağım evet ama kutudaki porta nasıl bağlayacağım?
Oku yazdıklarımı önce, bilgi veremeyeceksen yazdığımın kopyasını bana geri yazacaksan neden laf kalabalığı yapıyorsun?
Kutuya bağlamada bir olay yok aslında kabloyu azcık soyup kutuya geçireceksiniz basit bir işlem.

Temel sıkıntı harici çekilen kablonun açıktan gitmesi. Daha sonra bu bir sorun olur mu bilemiyorum doğrusu. Merdivenlerden yukarı çıkarmak zor, binanın dışından çekmek gerekir. Onda da sonradan sorun ederler mi o var. Gerçi siz daha önceden kablo çekmişsiniz problem olmamışsa, daha iyi bir kablo çekmenizde sıkıntı olmaz o zaman. Bazı binalarda dışarıdan kablo çektirmeyi istemiyorlar falan.

Ben bunu kendim yaptım çok da memnunum 25 metre CAT 6 aldım elektrikçide bir ucuna RJ11 (telefon kablosu ucu) çaktırdım diğer ucu da kesik bırakıp apartman boşluğundan ankastre kutusuna bağladım kendim hızım inanılmaz arttı çok mutluyum
Hocam CAT6 telefon kablosundan çok daha fazla kablo içeriyor ince ince, ankastreye hangi uçlarını bağlamalıyım nasıl yaptınız
Temel sıkıntı harici çekilen kablonun açıktan gitmesi. Daha sonra bu bir sorun olur mu bilemiyorum doğrusu. Merdivenlerden yukarı çıkarmak zor, binanın dışından çekmek gerekir. Onda da sonradan sorun ederler mi o var. Gerçi siz daha önceden kablo çekmişsiniz problem olmamışsa, daha iyi bir kablo çekmenizde sıkıntı olmaz o zaman. Bazı binalarda dışarıdan kablo çektirmeyi istemiyorlar falan.

Hocam o konuda sorun yok binada apartman boşluğu var herkes oradan geçiriyor bende öyle yapmıştım.
Kutuya bağlamada bir olay yok aslında kabloyu azcık soyup kutuya geçireceksiniz basit bir işlem.
O alıntıladığınız yazı size değil bu arada hocam cat6 çek diyen üstteki ultra zeki arkadaşaydı, üstünüze alınmayın lütfen

Hocam CAT6 telefon kablosundan çok daha fazla kablo içeriyor ince ince, ankastreye hangi uçlarını bağlamalıyım nasıl yaptınız

Hocam o konuda sorun yok binada apartman boşluğu var herkes oradan geçiriyor bende öyle yapmıştım.

O alıntıladığınız yazı size değil bu arada hocam cat6 çek diyen üstteki ultra zeki arkadaşaydı, üstünüze alınmayın lütfen
Anladım, eski kaldığımız binada benzer sorunu yaşamıştım. Bende böyle bir çözüm düşünmüştüm ama işte öyle apartman boşluğu vs yoktu. Dış kabıdanda binanın dışına çıkarayım desem boşluk yoktu. Birde sabit telefon olduğundan birisi ek çıkar, telefona ortak olur falan gibisinden paranoyaklıklar olmadı değil. :D

Anladım, eski kaldığımız binada benzer sorunu yaşamıştım. Bende böyle bir çözüm düşünmüştüm ama işte öyle apartman boşluğu vs yoktu. Dış kabıdanda binanın dışına çıkarayım desem boşluk yoktu. Bir de sabit telefon olduğundan birisi ek çıkar, telefona ortak olur falan gibisinden paranoyaklıklar olmadı değil. :D

Hocam peki ince telefon kablosu kaldırmıyor mudur 100Mbps'yi CAT6 çekince sorun düzelir mi sizce.

Hocam CAT6 telefon kablosundan çok daha fazla kablo içeriyor ince ince, ankastreye hangi uçlarını bağlamalıyım nasıl yaptınız.

O alıntıladığınız yazı size değil bu arada hocam CAT6 çek diyen üstteki Ultra zeki arkadaşaydı, üstünüze alınmayın lütfen.

Dostum iki adet renk seç CAT 6 içinden. Sadece o ikisini kullan. Ankastre ye hangi renk çaktı isen modeme girecek uçlar da aynı renk olacak. Eğer kendi kablonu ankastrede biliyorsan tavsitem çakma yapma. Kendi port kablonu oradan çıkarıp kabloları birbirine pens ile bağla. Daha sağlam ve kayıpsız olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı