Binadaki Türksat kutusundan eve hat çekmek

Gencology

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Binamız eski. Türksat'ın bağlantı kutusu zemin katta ve dairemiz 3. katta. Eski binalardan olduğu için kablo kanalı vs. bulunmuyor. Bina yönetimi hattı kendim çekmem için izin veriyor ancak bina içinde delik açamıyorum tabi ki :) Bağlantı yapan ekibi aradığımda bu tip durumlarda dışarıdan bir elektrikçiyle ücreti karşılığında hattı kendim çektirmem gerektiğini söylediler. Kablonun da özelliği olarak "Bildiğiniz anten kablosu" dediler. Alacağım hizmet yüz güldüren kampanya 100MB DL/5MB UL ve tam paket televizyon.
Kendim bina dışından veya içinden hattı getirmek istesem ihtiyacım olan malzemeler kablo haricinde nelerdir? Kablo özelliği ne olmalıdır? Sizce kaç metre kabloda herhangi bir hız düşüşü vs. gibi performans düşüşleri yaşamam? Yani kısacası elektrikçiye para vermeden yapabilir miyim? :)
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anten kablosu olduğu doğru da, biz Kablonet kullanırken normal anten kablosu ve Kablonet'in kablosu arasında ciddi bir kalınlık farkı vardı. TürksatKablo'nun kablosunu bükmek çok daha zordu ama normal anten kablosu çok esnek, içindeki kablo çok daha inceydi.

Bu arada, kabloyu niçin değiştiriyorsunuz? Değerler normal ise değiştirmeye hiç gerek yok.

Anten kablosu olduğu doğru da, biz Kablonet kullanırken normal anten kablosu ve Kablonet'in kablosu arasında ciddi bir kalınlık farkı vardı. TürksatKablo'nun kablosunu bükmek çok daha zordu ama normal anten kablosu çok esnek, içindeki kablo çok daha inceydi.

Bu arada, kabloyu niçin değiştiriyorsunuz? Değerler normal ise değiştirmeye hiç gerek yok.
Kablo değiştirmiyorum. Sıfırdan hat çekiyorum. Daireme gelen hiç Türksat hattı yok.

Tamam da, bu kabloları TürksatKablo çekiyor zaten? Ben mi yanlış biliyorum, bizim eve kendileri çekmişti ve hiçbir ücret almamışlardı.
İki kez ekip geldi. Evden kutuya gidebilecek kablo kanalı vs bulamadılar. Diğer türlü ellerindeki "Türksat" yazan kabloyla bina dışından veya içinden kablo görünecek şekilde bağlantı yaptıkları zaman, ertesi gün kontrole gelen Türksat, bu ekibe "kural dışı, yanlış bağlamadan" ötürü ceza kesiyormuş. Ben de garipsemiştim.

İki kez ekip geldi. Evden kutuya gidebilecek kablo kanalı vs bulamadılar. Diğer türlü ellerindeki "Türksat" yazan kabloyla bina dışından veya içinden kablo görünecek şekilde bağlantı yaptıkları zaman, ertesi gün kontrole gelen Türksat, bu ekibe "kural dışı, yanlış bağlamadan" ötürü ceza kesiyormuş. Ben de garipsemiştim.
Böyle bir kural var evet. Lakin Türksat'ın sizi bir nevi dışlıyor olması ilginç. İşiniz zor gerçekten. Çok pahalıya patlayacağını da sanmam öte yandan. Kutuya kadar kabloyu çekin yeter.

Böyle bir kural var evet. Lakin Türksat'ın sizi bir nevi dışlıyor olması ilginç. İşiniz zor gerçekten. Çok pahalıya patlayacağını da sanmam öte yandan. Kutuya kadar kabloyu çekin yeter.
Beni değil daha çok komple binayı dışlıyorlar :). Benim öğrenmek istediğim kabloyu uçtan uca evden kutuya kadar götürsem. Bağlantısını yapmam gerekir mi ? Kablo dışında ucuna başka bir aparat vs kullanmalı mıyım ? Bir çok soru var kafamda.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı