Binanız depreme dayanıklı mı?

Biz şefikcanda ev almıştık 1.3 milyona 12 kattayız geçen 2 kez deprem oldu o kadar kötü sallandık ki bir de ev dayanıklı mı dayanıksız mı bilmiyoruz aşağıda otoparkta biz geldiğimizden beri neredeyse 1 yıldır çatlaklar var ama onun sebebi başka şey olabilir binada sıvalar falan dökülmüş bazı yerlerde ama onun bir sıkıntısı olmaz zaten ama yıkılırsa 300 400 kişi enkaz altında kalacak bina 6 yıllık sağlam gibi ama bellide olmaz.

Bizim bina 2017 yapım 5 kattan oluşuyor, temel ve kolondan yana değil fakat topraktan hiç ümidim yok, bina yapılmadan önce temel altındaki toprağı görme fırsatım oldu ve hep te çakıl taşı ve sulu çamurdan hallice toprak vardı fakat toprağa 13 adet kazık çakıldığı için bir nebze rahatlatıyor, umarım yıkılmaz.

Ailemin oturduğu 2005 yapımı, 99 sonrası için uygun yapıldı denmiş sözde. Beni. Kaldığım 2019 da yapılma, dask ve diğer raporlara göre denetlenmiş ( kim denetledi bilemem ) dayanıklı denilmiş. Kendi kaldığım binanın bodrumuna indiğim zaman, kolonların çoğu yerde olduğu gibi çıplak olduğunu görmedim. Yani kolonlar sıvanmış ve diplerine siyah bir kağıt yalıtım malzemesi yerleştirilmiş. Kısaca görünüşte sağlam, ama kolonu hamurdan yaptılarsa diyecek bir şeyim yok. Kelepir müteahhit çok var.

Ev sağlam da, üst katta kolon kesmişler...

Kanka ama üsteki kat Allah korusun çöktü diyelim ki çökerse onun üstündekilerde çöker sırf üstekiler yüzünden tüm bina gidebilir hocam bu beni alakadar etmez ama yerinizde olsam komşuyla konuşurdum baktım beni dikkate almıyor tüm komşuları uyarırdım ilk fırsattada taşınırdım.

Kanka ama üsteki kat Allah korusun çöktü diyelim ki çökerse onun üstündekilerde çöker sırf üstekiler yüzünden tüm bina gidebilir hocam bu beni alakadar etmez ama yerinizde olsam komşuyla konuşurdum baktım beni dikkate almıyor tüm komşuları uyarırdım ilk fırsattada taşınırdım.
Hocam 4 katlı bina en üst kat çatı ben en alt katta oturuyorum. Totalde 3 katta insan var. 2. katta oturan ise apartmanın sahibi. (Kolon kesilen kat) Taşınabileceğimiz başka da yer yok maalesef.

Hocam 4 katlı bina en üst kat çatı ben en alt katta oturuyorum. Total'de 3 katta insan var. 2. katta oturan ise apartmanın sahibi. (kolon kesilen kat) taşınabileceğimiz başka da yer yok maalesef.

Hocam yapabilecek bir şey yok gibi gözüküyor ama hangi şehirde oturuyorsunuz. Apartmanın sahibi kolonu bile bile kestiyse zaten 3 sonuç vardır ya ölmek istiyordur ya binaya güveniyordur ya da beyinsel bir sıkıntıları vardır ben başka sonuç göremedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı