BioNTech aşısı ile ilgili komplo teorileri size de komik geliyor mu?

DSÖ ve Sağlık Bakanlıkları tarafından yapılan açıklamaları dinleyen ve yapılan makaleleri -anladığı kadarıyla- inceleyen birisiyim. Forumda bu güne kadar birçok aşı karşıtıyla görüştüm. Akıllarında olan soruları, elimden geldiğince cevaplıyorum.

Bu Twitter'da yazan aşı karşıtlarının yazdıklarını cevaplamak için bunları bile yapmana gerek yok. 9.sınıf biyoloji bilgisi olan herkesin cevaplayabileceği sorular. :)
Tabi canım DSÖ çok güvenilir bir kurum ya zaten. Haklısın ya. Sağlık Bakanlığı da DSÖ ne derse onu yapar. Aksini yaparsa infaz zaten. Git araştır bir devlet başkanı biz aşıya da maskeye de karşıyız diye açıklama yaptı adamı 2 gün sonra öldürdüler. Neden acaba git biraz da bunları araştır madem twitter seni tatmin etmiyor ne işin var git bunları araştır. Sağlık bakanlığı hastalık ilk çıktığında ne dedi sakın kimse maske takmasın maske daha çok bulaştırır sakın takmayın dendi. Sonra damat ve bazı kişiler maske üretim yeri açınca ve DSÖ'nün de talimatıyla kesinlikle maske takmalısınız 4 saatte bir değiştirmelisiniz denildi. Daha bir çok çelişki var sana hangisini sayayım.

Sağlık Bakanlığı hastalık ilk çıktığında ne dedi sakın kimse maske takmasın maske daha çok bulaştırır sakın takmayın dendi.
Bunu Sağlık Bakanlığı demedi. Doktor Oytun Erbaş dedi. Onun deme sebebi de maskenin karşı tarafta olan virüsü sana geçmesini engellemek olması. Eğer belli bir kesim maske taksaydı maskede oluşacak nemden dolayı bulaşıcılık artacaktı. Fakat herkesin maske takmasıyla bu ihtimal düştü.

Hatta Oytun Erbaş, dediklerinin sebeplerini anlatıp yanlış anlaşıldığını da sonrasında açıkladı.

Twitter'da gördüğün haberlerle yanlış bilgileri yaymaya çalışıyorsun. :)

(@Yararsız Üye hocam tam size göre konu açılmış. Uğraşır mısınız bilmiyorum ama seveceğiniz tipten. :) Onsan böyle arkadaşlarla uğraşmayı bıraktınız diye hatırlıyorum ama ben yine de bir etiket atayım dedim. Rahatsız ettiysem kusura bakmayın.)

İki doz aşı oldum. İlkinde hiçbir yan etki olmadı. İkincisinde yalnızca kol ağrısı vardı. Ağabeyimin ilk dozunda kol ağrısı ve ateş oldu. İkincisinde hiçbir şey olmadı.

@kron1x Hatta ben sana videonun da linkini bırakayım ve açıklamasını yapayım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Zaman ayarlı)

Virüs ilk çıktığında bir maske bunalımına girildi. Eğer belli bir kesim takıp belli bir kesim takmasaydı bir işe yaramazdı. Maskeyi virüslü olan insanlara takmak gerekli. Maske sende olanı başkasına bulaştırmaz. Eğer karşındakinde maske varsa ve virüslüyse bulaşma ihtimali azdır. Eğer sende maske v arsa karşındakinde yoksa ve karşındaki virüslüyse bulaşma ihtimali fazladır.

Videoda da onu belirtiyor. Belli bir kesim takıp belli bir kesim takmazsa bir iş görmez ama herkes takarsa mantıken herkesi hasta gibi düşünüp kimseye bulaşmaması hedeflenir. Fakat Oytun beyin de dediği gibi normal maskeler sağ ve soldan hava alırlar. Bu yüzden ihtimal hiçbir zaman sıfır değildir. Çok düşük ihtimal vardır ama iki kişi maskeli de olsa virüs bulaşma ihtimali az da olsa vardır.

Herkesin maske takılması söylendiğinden sonra kendisi de bir açıklamada bulunup şu anki dediklerime benzer şeyleri söyledi.

Ayrıca bu kişinin TUS sınavında ilk 10'a girdiğini hatırlatmak isterim. :)

Benim anlamadığım aşı olanla olmayan neden tartışma içine girip biri diğerini ikna etmek zorunda ?

Aşıya güvenen istediği kadar yaptırsın.

Kafasında soru işareti olan yaptırmasın riski kendi canı.

Madem aşı bulaşı engellemiyor, aşısızdan aşılıya ekstra zarar yok.

Burada bile aşı olmayana cahil komplocu vs. gibi yakıştırmalar yapıp ayrıştırmayı sizler tetikliyorsunuz.

Ben olmuyorum kardeşim. Tüm riskleri göze alıp yaptırmıyorum. Doğal bağışıklığıma güveniyorum. Ölürsem kendi tercihim.

Size n'oluyor ? Bana hakaret etme hakkını size kim veriyor ?

Herkes biyolog, herkes doktor, herkes profesör.

Sanki aşıyı kendi üretmiş gibi faşist bir baskılama eğilimi.

Sağlık bakanlığı açıklamamış olabilir evet burada yanılıyor olabilirim. O zamanlar çoğu doçent drlar bu şekilde açıklama yapıyordu onunla karıştırıyor olabilir. Bu dediğin adamı da yeni görüyorum. Ben Mehmet Ceyhun muydu neydi öyle birinden duymuştum sanırım.
Benim anlamadığım aşı olanla olmayan neden tartışma içine girip biri diğerini ikna etmek zorunda ?

Aşıya güvenen istediği kadar yaptırsın.

Kafasında soru işareti olan yaptırmasın riski kendi canı.

Madem aşı bulaşı engellemiyor, aşısızdan aşılıya ekstra zarar yok.

Burada bile aşı olmayana cahil komplocu vs. gibi yakıştırmalar yapıp ayrıştırmayı sizler tetikliyorsunuz.

Ben olmuyorum kardeşim. Tüm riskleri göze alıp yaptırmıyorum. Doğal bağışıklığıma güveniyorum. Ölürsem kendi tercihim.

Size n'oluyor ? Bana hakaret etme hakkını size kim veriyor ?

Herkes biyolog, herkes doktor, herkes profesör.

Sanki aşıyı kendi üretmiş gibi faşist bir baskılama eğilimi.
İşte aynen öyle kardeşim. Bizim millet böyle.

Geri
Yukarı