BioNTech aşısı vurdurur musunuz?

srcn90

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
Mesleğim icabı öncelikliyim, 1 haftadır hakkım var ama gidip yaptırmadım. Yeni bir yöntem olması ve bu yöntemin henüz uzun vadedeki (Misal belki 10 yıl sonra senin DNA'nı bozmuş olacak ve kanser yapacak, tamamen sallamasyon bir tahmin kimse ciddiye almasın tabii.) etkilerinin gözlemlenememiş olması nedeniyle biraz çekimserim. Beklesem belki Sputnik veya Sinovac gelir. Siz olsanız BioNTech yaptırır mıydınız?

10 yaşındayım fakat vurulursa seçebilirsem BionTech'i yaptıracağım.

Ich vertraue, ich vertraue.

Evet. Yeni nesil aşı, yan etkileri daha şiddetli ama etkinlik oranı daha yüksek ve Almanlara daha çok güveniyorum.

Vurdurmak demeyelim de vurulmak diyelim.

Ben şu an yaptırmazdım. Aşı yok. İkinci doz için normaldeki süreden fazla bekletecekler ve hiçbir şey olmuyormuş gibi davranıyorlar. Madem öyleyse herkese başta ilk dozun vurulması şeklinde bir politika da izlenebilirdi. Ama izlenmedi. Çünkü mantıklı değil.

Misal belki 10 yıl sonra senin DNA'nı bozmuş olacak ve kanser yapacak, tamamen sallamasyon bir tahmin kimse ciddiye almasın tabi.
Bu veya bunun gibi örneklerin hiçbirine aşılar sebep olmaz. Aşılarda hastalığın antijeni vardır. Vücudumuzdaki B ve T lenfositleri de uçlarındaki reseptörlerle onlara yapışıp antikor oluşturur. Daha sonra da bu antikorlar hastalığın antijenlerini öldürür. Hele Biontech ise içiniz rahat olsun.

Mesleğim icabı öncelikliyim, 1 haftadır hakkım var ama gidip yaptırmadım. Yeni bir yöntem olması ve bu yöntemin henüz uzun vadedeki (Misal belki 10 yıl sonra senin DNA'nı bozmuş olacak ve kanser yapacak, tamamen sallamasyon bir tahmin kimse ciddiye almasın tabii.) etkilerinin gözlemlenememiş olması nedeniyle biraz çekimserim. Beklesem belki Sputnik veya Sinovac gelir. Siz olsanız BioNTech yaptırır mıydınız?
Benim de sizin gibi çekincelerim var açıkçası. Kısa vadeli yan etkileri değil de yeni bir yöntem olduğu için uzun vadede ciddi yan etkilere sahip olabilir gibi düşünüyorum. Ben şahsen şuanda Rus aşısına biraz daha ılımlıyım özellikle 2 dozun birbirinden farklı olması benim daha çok aklıma yattı. Tabi sağlıkçı değilim ama şahsi düşüncelerim bu şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı