BioNTech Aşısı Yan Etkileri

Alonly

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık bir hafta önce BioNTech aşısı oldum. 30 yaşındayım. Öğretmen olduğum için BioNTech aşısının daha faydalı olabileceğini düşündüm. Aşı olduktan sonra başımda dönme oldu ve şoka girdim. Sağlık ocağında gerekli ilk yardım yapıldı. Hemen kalçama bir aşı daha vurdular, ardından damar yolu açıp serum taktılar ve oksijen tüpü bağladılar. Bu aşamada değerler normal olsa da başımın dönmesi geçmedi. Ambulans geldi ve beni hastaneye götürdü. Bende biraz anksiyete ve panik atak olduğu için hastaneye gidene kadar kontrolsüz bir titreme başladı. Ambulans görevlisi de panik atak yaşadığımı söyledi. Hastanede kan tahlili ve ekg çekildi. Bütün testler temiz çıktı. Eve geldim ve 4 gün boyunca yoğun bir halsizlik, ateş ve ter ile beraber yataktan kalkamadım. Bu yan etkilerle birlikte ishal ve testislerde 2 gün boyunca ağrı oldu. Doktora sordum ama tereddüt etme dedi. İkinci dozu olmaya korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık bir hafta önce BioNTech aşısı oldum. 30 yaşındayım. Öğretmen olduğum için BioNTech aşısının daha faydalı olabileceğini düşündüm. Aşı olduktan sonra başımda dönme oldu ve şoka girdim. Sağlık ocağında gerekli ilk yardım yapıldı. Hemen kalçama bir aşı daha vurdular, ardından damar yolu açıp serum taktılar ve oksijen tüpü bağladılar. Bu aşamada değerler normal olsa da başımın dönmesi geçmedi. Ambulans geldi ve beni hastaneye götürdü. Bende biraz anksiyete ve panik atak olduğu için hastaneye gidene kadar kontrolsüz bir titreme başladı. Ambulans görevlisi de panik atak yaşadığımı söyledi. Hastanede kan tahlili ve ekg çekildi. Bütün testler temiz çıktı. Eve geldim ve 4 gün boyunca yoğun bir halsizlik, ateş ve ter ile beraber yataktan kalkamadım. Bu yan etkilerle birlikte ishal ve testislerde 2 gün boyunca ağrı oldu. Doktora sordum ama tereddüt etme dedi. İkinci dozu olmaya korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım?
Korkuyorsanız bence Sinovac tercih edin, yan etkisi daha az ve hassas bünyeler için daha iyi diye duydum.

Bence Sinovac olun hocam.

Korkulacak bir durum yok. İkinci dozunu da olun.

Ben de 3. doz olarak Biontech yaptım. Bende de aşı yerinde ağrı, ikinci gün ise halsizlik oldu. Sonraki gün düzeldim. Kolumdaki ağrı 4-5 gün sürdü.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. En mantıklısı daha fazla doktordan görüş almak sanırım. Hangi aşıyı olursam olayım olur olmaz bu şok bende oluyor. Askerdeyken de tetanoz aşısında da başıma gelmişti. Dişçiye gittiğimde ağzıma iğne vurduklarında da başıma geldi. Direk başım dönüyor ve yere yığılıyorum. Bu aşı ile alakalı değil benimle alakalı sanırım. Tabi bu yan etkiler beni daha fazla korkutuyor. Belki de psikoloğa gitsem daha iyi olacak. Allah herkese sağlık versin.

Hocam ilk yaşadığınız belirtiler dediğiniz gibi psikolojik olabilir sonraki günlerdeki halsizlik ateş ise normal 2. aşıdan sonra bu kadar yan etkisi yaşamazsınız vücut direnç geliştirmeye başlıyor zaten ilk aşıdan sonra yine de doktordan onay alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı