BIOS ayarı değiştirdikten sonra PC iki farklı anakartta da açılmıyor

kajizoN

Hectopat
Sorunu anlayabilmeniz için tüm detaylarıyla anlatacağım umarım okumaya üşenmezsiniz. Gigabyte GA-H61M-S2PV anakart kullanıyorum. Bilgisayarda BIOS ayarlarından bir ayarı kapatıp reset atmaya çalıştım kapandı bir daha açılmadı. Çalıştırdığımda fanlar çalışıyor ışıkları yanıyor kasadaki yanması gereken her şeyin ışıkları yanıyor fakat klavye ve farenin ışıkları yanmıyor. 4 5 saniye çalışıp tekrar kapanıyor. Ekrana görüntü gelmiyordu. CLR CMOS diye bir yöntem varmış bu yöntem için 2 tane Pin'e iletken bir maddeyi değdiriyormuşuz ve BIOS sıfırlanıyormuş. Bunu denediğim zaman bilgisayar artık kendini 4 5 saniyede bir değil 30 40 saniyede bir yeniden başlatmaya başladı fakat hala görüntü yok. Pil'i çıkarttım başka pil taktım RAM'leri değiştirdim ekran kartını çıkartıp VGA ile onboarddan görüntü almayı denedim ama yok. Sadece 1 kere görüntü alabildim onda da bilgisayar yine 30 40 saniyede bir reset atma döngüsündeydi. Açık unutup dışarı çıktım gelip baktım bir ekran açılmış 3 tane seçenek var karşımda BIOS ayarlarıyla alakalı. Default ayarlarına Al'a bastım kapandı ve yine aynısı 30 40 saniyede reset atma döngüsü ekran yok. En sonunda Esonic H61 FHL anakarta taktım tüm parçaları o anakartta denedim. İlk başta ekran geldi. INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatası verdi. Bunun forumda birisi disk hatası olduğunu ve format atılması gerektiğini söylemiş. Format atacağım diye kapattım yeniden açılmadı. Yine önceki anakarttaki gibi ama bu anakartta kendi kendine restart atma süresi 50 55 saniyeydi. Bu döngüdeyken PC'yi bırakıp salona gittim geldiğimde PC ekranında yine INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE hatası. Yeniden başlattım bu sefer kapanmadı sorunsuz yeniden başladı. Düzeldi artık sorun olmaz sandım. Formatı falan da attım (modlu Windows ile). Orijinal Windows'u kurmak için yeniden başlattığımda kapandı yine aynısı oldu. PC fanları dönüyor, klavye ve fare hariç tüm yanması gereken ışıklar yanıyor ama görüntü yok. Öncekinden tek farkı restart atmıyor görüntüsüz bir şekilde bekliyor.

Sorun anakartta olsa başka anakarta taktığımda neden yine aynı sorun oldu? BIOS'da olsa neden iki anakartta da BIOS resetleme yaptığım halde aynısı oldu?

Şu an güncel durumu görüntüsüz bir şekilde bekliyor. Her şey çalışıyor klavye ve mouse hariç her yanması gereken ışık yanıyor ama görüntü yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim neresinde arıza olabilir aklıma mantıklı hiçbir şey gelmediği için foruma sormak istedim sorun neden kaynaklı olabilir cevaplarsanız sevinirim.

Sistemim
Anakart: Gigabyte GA-H61M-S2PV / Esonic H61-FHL
RAM: Kingston 2x8GB 16 GB DDR3 1600MHz
İşlemci: Intel® Core™ i5-3570 3.80GHz
Ekran Kartı: ASUS RX550 AREZ 2 GB 128Bit
SSD: Crucial BX500 240GB
PSU: Power Boost BST-ATX300R 300W

(NOT: Bu sorunun aynısı VATAN Bilgisayarda ekran kartı bilgisayara monte edildiğinde de olmuştu. Sürekli reset atıyordu. Adam 500W yeni bir PSU ile denediği zaman sorunsuz çalışmıştı. CD ROM'u çıkarttığında yine çalıştı. "Mecbur CD ROM olmadan kullanmak zorundasın güç yetersiz geliyor" gibi birşey söyledi. Acaba PSU ile alakası olabilir mi?)

Son düzenleme:
Sıfırdan bir kez CMOS reset yap. INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE evet disk hatası, ama format atmanızı gerektirecek bir durum yok. Sistem diski görmekte problem yaşıyor olabilir. Disk kablosunu da kontrol edin.

Ek olarak PSU olsaydı basit bir BIOS ayarını değiştirince sorun çıkarıcağını hiç sanmıyorum. Daha önceden de kendini gösterirdi.

Sıfırdan bir kez CMOS reset yap. INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE evet disk hatası, ama format atmanızı gerektirecek bir durum yok. Sistem diski görmekte problem yaşıyor olabilir. Disk kablosunu da kontrol edin.

Ek olarak PSU olsaydı basit bir BIOS ayarını değiştirince sorun çıkarıcağını hiç sanmıyorum. Daha önceden de kendini gösterirdi.
CMOS reseti 30 40 defa falan yaptım hocam her defasında değişen tek şey GİGABYTE'da yeniden başlatma süresini uzattı ESONİC'de hiçbir işe yaramadı.

Bu arada yazmadım konuda ama bu sorunu ben birçok kez yaşadım aslında ama hiç bu kadar uzun sürmemişti. Bir keresinde ben uyurken elektrik kesilip tekrar gelmiş bilgisayarda yine bu sorun vardı. Gigabyte H61M S2PV ilk aldığım zaman anakartın montesini tanıdık bir bilgisayarcıya yaptırıp eve gittim. Orda bir sorun yoktu ama eve gittiğimde yine 4 5 kez reset atma döngüsü sonrasında açılıp 1 ay falan sorunsuz kullandım. Sonra bilgisayara hafif dokununca tamamen kapanması gibi garip bir sorun yaşadım. Eski H61M S2 B3 anakartta da bu sorun oldu adam ESONİC H61 FHL takıp çalıştırdı vs vs.

CMOS reseti 30 40 defa falan yaptım hocam her defasında değişen tek şey GİGABYTE'da yeniden başlatma süresini uzattı ESONİC'de hiçbir işe yaramadı.

Bu arada yazmadım konuda ama bu sorunu ben birçok kez yaşadım aslında ama hiç bu kadar uzun sürmemişti. Bir keresinde ben uyurken elektrik kesilip tekrar gelmiş bilgisayarda yine bu sorun vardı. Gigabyte H61M S2PV ilk aldığım zaman anakartın montesini tanıdık bir bilgisayarcıya yaptırıp eve gittim. Orda bir sorun yoktu ama eve gittiğimde yine 4 5 kez reset atma döngüsü sonrasında açılıp 1 ay falan sorunsuz kullandım. Sonra bilgisayara hafif dokununca tamamen kapanması gibi garip bir sorun yaşadım. Eski H61M S2 B3 anakartta da bu sorun oldu adam ESONİC H61 FHL takıp çalıştırdı vs vs.
O zaman sistemin bir bileşeninde sorun var. Ya diski ya PSU'yu değiştirip deneyin bence. Yazılımsal olamaz bu kadar sorun yaşadıysanız.

O zaman sistemin bir bileşeninde sorun var. Ya diski ya PSU'yu değiştirip deneyin bence. Yazılımsal olamaz bu kadar sorun yaşadıysanız.
SSD'yi çıkartıp HDD taktım yine görüntü gelmedi. PSU başka bulamadığım için deneyemiyorum alakası yoksa boşuna para vermek de istemiyorum. Bilgisayarcıya götürüp orada denettireceğim artık.
(Görüntü gelmedi dediğim BİOS ekranı bile gelmıyor)

Yeni konular

Geri
Yukarı