BIOS ekranı geç geliyor

Yigit75

Kilopat
Yer
Ümraniye
Arkadaşlar merhaba iki sorunum var. Birincisi BIOS ekranı 7-8 saniye sonra geliyor geldikten sonra masaüstü gelme süresi 2 saniye Total'de 10 saniye. Bundan önce i7 3770 K CPU Z77 anakart kullanıyordum ve açılış süresi Total'de 3-4 saniyeydi. Acaba AMD işlemcilere özgü bir şey mi bu? BIOS güncel Fast açık UEFI kurulu RAM 3200'de çalışıyor. Bir diğer sorum ise ekran bir anda donuyor ve 2-3 saniye sonra ekran gidip geliyor. Müzik falan çalarken ses gitmesi oluşmuyor cızırtı falan yok normal şekilde çalıyor müzik ama işlem yapılmıyor sadece donup kitleniyor. Bu sorunu önceki PSU'da hiç yaşamadım acaba sorun PSU'dan mı değerlerine bakıyorum normal değerleri veriyor ısı derecesi lazer termostadı içine tuttuğumda 5 - 7 derece oda normal. HDD SSD ekran kartı RAM hepsinin testini yaptım hiçbir sorun yok DDU ile silip baştan kurdum tüm bileşenler güncel sürekli Windows Update'de yapıyorum. Sorunu nerede aramalıyım?

Sistem özellikleri.
R5 3600.
ASRock B450 M PRO 4.
1x16 GB 3200 MHz XPG RAM.
Corsair Force MP300 240 GB m.2.
Seagate 2 TB.
Hitachi 1 TB.
Radeon HD 6570.
Corsair 700W 80+
Windows 10 2004.

Harici ekran kartlarının kendi BIOS'ları olur, anakart açılışta takılı donanımı, dahili donanımı (integrated peripherals) denetler. Buna dahili donanıma bağlı harici donanımlları da katarsak (USB fare, flash bellek, SATA harddiskler) açılışta BIOS görüntüsü gelmeden önce donanım denetlemesi yapılır. Bu aşamanın hızlanması için donanım ayarlarınızı en verimli olacağı şekilde düzenlemekte fayda var.

Örneğin normall diskler yerine SSD, hatta mümkünse m2SATA kullanmak bu süreyi kısaltabilir.

Bir de makinenizin BIOS ayarlarında önemli değişiklikler yaptıktan sonra ya da elektrik kesintilleri, format atma gibi eylemlerin sonrasında bazı ürünllerin açılışı daha uzun sürebilir, birkaç açılıştan sonra düzelir, )sürekli aynı koşullarda kapanıp, stabil çalışıp açıldığında)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece Windows'un olduğu disk SATA kabloları takılı iken yani diğerini çıkarıp dene.

Onuda denedim bir süre öyle kullandım onda da yaptı. Donmada geç açılmada.

Harici ekran kartlarının kendi BIOS'ları olur, anakart açılışta takılı donanımı, dahili donanımı (integrated peripherals) denetler. Buna dahili donanıma bağlı harici donanımlları da katarsak (USB fare, flash bellek, SATA harddiskler) açılışta BIOS görüntüsü gelmeden önce donanım denetlemesi yapılır. Bu aşamanın hızlanması için donanım ayarlarınızı en verimli olacağı şekilde düzenlemekte fayda var.

Örneğin normall diskler yerine SSD, hatta mümkünse m2SATA kullanmak bu süreyi kısaltabilir.

Bir de makinenizin BIOS ayarlarında önemli değişiklikler yaptıktan sonra ya da elektrik kesintilleri, format atma gibi eylemlerin sonrasında bazı ürünllerin açılışı daha uzun sürebilir, birkaç açılıştan sonra düzelir, )sürekli aynı koşullarda kapanıp, stabil çalışıp açıldığında)

Peki önceki sistem de neden böyle geç açılma sorunu ile karşılaşmadım onda da aynı HDD'yi ve SATA SSD kullanıyordum merak ettiğim için soruyorum yanlış anlamayın. Bu sistemde SATA SSD çıkarıp M.2 SSD taktım. Bu geç açılma sorunu yaklaşık 2.5 3 aydır bu şekilde hep aynı süre. Çok garibime gidiyor. Hiçbir elektrik kesintisi de oluşmadı şu zamana kadar. Sabah 9'da açılır PC akşam 6'da kapanır standart şekilde. Hatta şöyle bir örnek vereyim diğer bir makine var i5 2400 Kullanıyorum onda o bundan daha hızlı sürede açılıyor ve normal SATA SSD var 2 TB'de HDD var ayriyeten.

NVIDIA kullanıyorum. Sizinle benzer bir sorun yaşamıştım. Depo olarak kullandığım diskin bağlantısını kesince bence anında geliyor.

İşlemci olarak Intel mi? Bende çıkardım hatta 2 3 gün kullandım HDD olmadan sadece M.2 takılı şöyle düşünmüştüm HDD yavaş çalışıyor da ondan mı acaba? Diye o yüzden çıkarıp denemiştim BIOS ekranı da geç geliyor o donmayı da yapıyor. Çözemedim gitti.

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING anakart ve R5 3600 işlemciyle aynı sorun bende de var. Uzun araştırmalarım sonucu Ryzen 3000 ready yazan tarzda olan çoğu anakartta oluyormuş bu durum. BIOS'la alakalı diyebilirim. En güncel BIOS'a geçsemde düzelmedi. ASUS ROG forumlarına dahi baktım ROG logo sloow Boot diye konular açılmış denilenleri yaptım çözüm yok şu anlık. Anakart logosunu 13 14snde ondan sonrasıda 10 sn sürüyor.

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING anakart ve R5 3600 işlemciyle aynı sorun bende de var. Uzun araştırmalarım sonucu Ryzen 3000 ready yazan tarzda olan çoğu anakartta oluyormuş bu durum. BIOS'la alakalı diyebilirim. En güncel BIOS'a geçsemde düzelmedi. ASUS ROG forumlarına dahi baktım ROG logo sloow Boot diye konular açılmış denilenleri yaptım çözüm yok şu anlık. Anakart logosunu 13 14snde ondan sonrasıda 10 sn sürüyor.

Bende AMD işlemcilerden dolayı diye düşünmüştüm acaba Intel'de bu sorunu yaşayan var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı