BIOS güncelleme esnasında PC dondu

Maudit

Kilopat
BIOS güncellemesi yaparken PC dondu ve 4 saatin ardından artık bende PC nin şartelini indirdim tüm riskleri alarak. Anakart modelim ASUS P5K SE DDR2 bir anakart. Anakart ile şu an BIOS'a kesinlikle erişemiyorum.

8be8bd05-6171-42bb-8860-31f9876e5ac3.jpg

P5KSE.ROM'u flash belleğe attım FAT32 formatında. Tekrar PC açtığımda dosyayı buluyor. Tekrar Reading (okuma) yapıyor ve orada yeniden duruyor. Saatlerce Flash belleği çıkartmadığım takdirde o şekilde duruyor ve tekrar flash belleği çıkarttığımda floppy not found - CD-ROM not found - USB device not found diyor. USB takılı iken de reading kısmında takılıyor. İşlemci olarak E7400 kullanıyordum. Şimdi ne yapmam gerekiyor buradan nasıl kurtulurum? Adım adım yardımcı olabilecek birisi var mı?

@Recep Baltaş bey özellikle sizden bir yardım bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sıfırlanması durumu kurtarmayacaktır. Çünkü eski BIOS silindi ve yeni BIOS kurulurken sistem dondu ve cevap vermedi. Şu an sistemi çalıştırdığımda yukarıdaki ekran geliyor ve ROM okuma gerçekleşmesine rağmen '' file P5KSE.ROM not found on usb device '' problemi tekrarlanıyor. Aslında bir önceki aşamada ROM okunuyorken neden tekrar ROM bulunamadı hatası veriyor anlamıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda arkadaş gayer rahat şekilde BIOS' unu kurtarıyor ama bende olmuyor.

@Recep Baltaş bey lütfen yardım eder misiniz?

CrashFree teknolojisi bulunduğu için onarım imkanın mevcut. Anakartın ve USB aygıtın - içeriğiyle birlikte olması gerektiği gibi sorunsuz ise dosyayı bulup yüklemesi ve BIOS ekranına geçiş yapması gerekli.

Bana USB'nin kaynak klasörlerini paylaşabilir misin? İçerideki dosyalar nedir bir görelim.

Son düzenleme:
BIOS sıfırlanması durumu kurtarmayacaktır. Çünkü eski BIOS silindi ve yeni BIOS kurulurken sistem dondu ve cevap vermedi. Şu an sistemi çalıştırdığımda yukarıdaki ekran geliyor ve ROM okuma gerçekleşmesine rağmen '' file P5KSE.ROM not found on usb device '' problemi tekrarlanıyor. Aslında bir önceki aşamada ROM okunuyorken neden tekrar ROM bulunamadı hatası veriyor anlamıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoda arkadaş gayer rahat şekilde BIOS' unu kurtarıyor ama bende olmuyor.

@Recep Baltaş bey lütfen yardım eder misiniz?
Anakarta elektrik verme olayını duydunuz mu hiç ? Onu denemenizi öneririm sadece anakart üstündeki herşeyi çıkarmanız lazım anakart anlamadığım şekilde bir arkadaşımda aynı durum oldu ve eski sürümünü yükledi otomatik şekilde hiçbirşey yapmadık ama uzay montaj olarak yaptık.

@Maudit Senden ricam indirdiğin ROM dosyasının ismini tekrar düzenleyip "P5KSE.ROM" yapman. Güncel BIOS sürümlerinde ROM dosyasının sonuna farklı uzantılar eklenebilir, tarih veya BIOS sürümü gibi. Tırnak içerisindeki ismi yazıp tekrar denemeni istiyorum.

@Maudit Senden ricam indirdiğin ROM dosyasının ismini tekrar düzenleyip "P5KSE.ROM" yapman. Güncel BIOS sürümlerinde ROM dosyasının sonuna farklı uzantılar eklenebilir, tarih veya BIOS sürümü gibi. Tırnak içerisindeki ismi yazıp tekrar denemeni istiyorum.
Dediğiniz şekilde yaptım. Daha önce de denemiştim zaten bunu.
Adsız.jpg

Aynı hatayı almaya devam ediyorum.
CrashFree teknolojisi bulunduğu için onarım imkanın mevcut. Anakartın ve USB aygıtın - içeriğiyle birlikte olması gerektiği gibi sorunsuz ise dosyayı bulup yüklemesi ve BIOS ekranına geçiş yapması gerekli.
Aynen hocam bunu biliyordum zaten o yüzden tekrar ROM dosyasını USB belleğin içerisine atıp BIOS ekranına geçiş yapmaya çalışıyorum ama ne yaptıysam olmadı. Adım adım yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

NOT: P5K SE BIOS & FIRMWARE | Motherboards | ASUS Global
Buradan tek tek neredeyse tüm BIOS' ları indirip isimlerini P5KSE.ROM olarak değiştirip USB belleğe Fat32 formatında attım. Ancak her seferinde USB device found ( USB aygıt bulundu. ) Reading File dosya okunuyor P5KSE.ROM
Ancak bundan sonra P5KSE.ROM dosyası USB sürücüde bulunamadı hatası veriyor. Halbuki içine attığıma eminim. Başka bir programla mı bu ROM dosyasını yazdırmalıyım?

Bana USB'nin kaynak klasörlerini paylaşabilir misin? İçerideki dosyalar nedir bir görelim.
1548369732186.png

1548369756845.png

Hem NTFS hem de Fat32 formatında denedim. USB bu şekilde.

Başka bir içerik istiyorsanız lütfen belirtin.

Farklı bir USB ile farklı bir porttan dener misin?
6 farklı USB ile denedim hepsinde problem aynı ve her türlü dosya sistemi ile de tekrar tekrar denedim. NTFS, Fat32, exFat. Sonuç değişmiyor. Bir şeyi atlıyoruz ama ne?
Dostum sistem yüklü HDD var mı elinde. Eğer varsa bu kısmı atlayıp windows'a geçiyor mu, dener misin?
Bu kısmı kesinlikle geçemiyorum PC elektrik geldiği anda bu ekran geliyor. BIOS gelse sistemi kuracağım zaten.

Denemediğim şey kalmadı birisi lütfen bana yardım etsin. Şimdi camdan aşağıya fırlatıp kesin çözeceğim işi. Çıldırmak üzereyim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı