BIOS güncelleme mantıklı mı?

ahmttrn

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. Benim şu anda yazdığım bilgisayara BIOS güncellemesi yapacağım fakat çok eski bir tarihteki sürüm değil. O nedenle BIOS tehlikesine girmeyi düşünmüyorum. Sizce güncellemek mantık mı şu anda flash da hazır duruyor. Şu anda ki PC'deki BIOS tarihi:24.04.2019 indireceğim BIOS tarihi:2019/06/06! normalde aynı zamanda Windows 11 de yükseltme yapacaktım ama pek önerilmediğinden vazgeçtim.

Merhaba arkadaşlar. Benim şu anda yazdığım bilgisayara BIOS güncellemesi yapacağım fakat çok eski bir tarihteki sürüm değil. O nedenle BIOS tehlikesine girmeyi düşünmüyorum. Sizce güncellemek mantık mı şu anda flash da hazır duruyor. Şu anda ki PC'deki BIOS tarihi:24.04.2019 indireceğim BIOS tarihi:2019/06/06! normalde aynı zamanda Windows 11 de yükseltme yapacaktım ama pek önerilmediğinden vazgeçtim.
Kurmak istediğiniz bios sürümünün getirdiği yeniliklere bakarak kurmanız daha iyi olur. Performans iyileştirmeleri olabilir.

Önemli sistemsel sorunlar yaşamıyorsanız bence gerekli değil. BİOS güncellemeyi pek sevmiyorum. Genelde BİOS güncellemeleri ile sistemin donanımsal ayarlarını değiştirmeyi engelliyorlar. Özellikle undervolt yapmak isteyen kullanıcılar pek üzülüyor bu konuda.

Bir sorun yoksa sistem kaynaklarını kullanmanızı engelleyen; gerekli değil.

Kurmak istediğiniz BIOS sürümünün getirdiği yeniliklere bakarak kurmanız daha iyi olur. Performans iyileştirmeleri olabilir.

Evet performans iyleştirmeleri.
Önemli sistemsel sorunlar yaşamıyorsanız bence gerekli değil. BIOS güncellemeyi pek sevmiyorum. Genelde BIOS güncellemeleri ile sistemin donanımsal ayarlarını değiştirmeyi engelliyorlar. Özellikle undervolt yapmak isteyen kullanıcılar pek üzülüyor bu konuda.

Bir sorun yoksa sistem kaynaklarını kullanmanızı engelleyen; gerekli değil.

Bencede gayet haklısınız. Normalde 1,2 yıl tarihli BIOS yüklü olsaydı buraya gelmeden hemen güncellerdim. Eski olduğu için sırf çok fark yok diye danışmak istedim. Farklı düşünceler yararlı oluyor.
Arkadaşlar, demin güncelleme yaptım BIOS ve 8 saniyeden 4 indi daha hızlı açıldı yani tavsiye ederim. Şükür ki bir sorunlada karşılaşmadım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı