BIOS güncelleme sonrası mavi ekran hatası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Gigabyte P35-DS3L anakartımın BIOS’unu güncelledim fakat bilgisayar kendini yeniden başlatıp açılacaktı ki elektrikler bi’ 5 saniyeliğine gidip geldi ve bilgisayar kendi otomatik çalıştıktan sonra bilgisayardan inanılmaz bir fan sesi gelmeye başladı. Bilgisayar çalışıyor fakat bi sorun var mavi ekran hatası veriyor. O zamanlar 480 Watt’lık güç kaynağım vardı şimdi ise Thermaltake’in Litepower 700 Watt güç kaynağı var. Ben bu şekilde bu bilgisayarı 8-9 aydır kullanıyorum, tek sorun mavi ekran hatası.

Mavi ekranda fiziksel depolama hafızası boşaltılıyor diyor.Bu mavi ekran hatası BIOS’u update ettikten sonra oldu. BIOS’u update etmeden önceki sürüm 6 idi şimdi 8 oldu. BIOS’u update etmeden önce 500 GB olan sabit diski ikiye bölüp kullanıyordum. Böyle kullanırken bilgisayara ikiden fazla oyun kuramıyordum. 270-230 yaptım, en fazla dört oyun kurabiliyordum ve hatta 5.oyun kurulumuna geçmiyordu bile. Bilgisayarım bu haldeyken DVD yazdırdığımda bittiği zaman kasanın içinden yine yüksek seste fan sesleri geliyordu ve bilgisayarı kapat dediğimde ise bilgisayar kapanmıyordu ve çökmeler olmuştu. Şimdi BIOS’um güncel böyle bir sorunla bi daha karşılaşır mıyım? Mavi ekran sorunu nasıl düzeltmeliyim BIOS’tan fabrika ayarlarına geri dön diyip sonra tekrar mı biosu update etmeliyim?

Anakartın için son sürüm F9. Eğer güncelleme yaparken “Clear CMOS defaults” seçiliydiyse ayarların bozulması yüzünden mavi ekran geliyor olabilir. Veya elektrikler gittiğinde bazı parçalar da zarar görmüş olabilir.

Her mavi ekranda bir kod çıkar. Fiziksel belleğin boşaltılması maalesef hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu zaten standart bir prosedür. Bunun yerine boşaltılan belleğin DMP dosyasına yapılmış kaydını yollamalı veya bana mavi ekran kodunu vermelisin. Kod her defasında farklı ise sorun belleklerdedir. Yok eğer kodda bir dosya ismi çıkıyorsa sorunu anında tespit edebiliriz ;)

BIOS ayarlarını da tavsiyem, eğer bilmiyorsanız, “Optimized Defaults” olarak ayarlayın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı