BIOS güncellerken elektrik giderse ne olur?

Yedek BIOS yoksa servislik olur. Ama korkmanıza gerek yok. Kısa süren bir işlem. İyi görünen bir zamanda. Yapıverin gitsin.

Anakartın puf olur. Dual BIOS özelliği yoksa anakartın bozulur, kullanamazsın. Garanti ile görüşmen gerekir, kullanıcı hatasıdır zaten. Garanti kapsamında değil.

Eğer anakartın sorunsuz çalışıyorsa, Türkiye gibi berbat elektrik kesintileri olan bir ülkede hiç BIOS güncellemesi yapıp riske atmaya gerek yok. Tabii UPS yoksa.

Ben güncellerken elektrik kesilmesin diye daha önce etmediğim kadar dua etmiştim. SSD'ye falan bağırıyordum hızlı yükle şunu diye. Yani, pek hoş şeyler olmaz.

@Samotne Ciasteczka Sanırım BIOS güncellerken anakartta sorun çıkarsa servis tekrardan BIOS yazıyor veya değiştiriyor anakartı. Kullanıcı hatası olduğunu sanmam.

Bazı anakartlar kullanılamaz hale gelirken bazılarında ise sadece BIOS'un yeniden yazılmasıyla kurtarılır( servis bunun için ücret ister) ama eğer yedek BIOS mevcutsa elektrik kesintisinde diğerini kullanarak işine devam eder.

@Samotne Ciasteczka Sanırım BIOS güncellerken anakartta sorun çıkarsa servis tekrardan BIOS yazıyor veya değiştiriyor anakartı. Kullanıcı hatası olduğunu sanmam.
Tabii ki öyle yapıyorlar, benim demek istediğim garanti, kullanıcı hatası diye kabul edip genelde para karşılığında tamir ederler.

Mesela ASRock, anakart normal çalışıyorsa BIOS güncellemeyi önermiyor. Zarardan biz sorumlu değiliz diyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı