BIOS nasıl güncellenir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

uzalan

Kilopat
Yer
kartepe
BIOS nasıl güncellenir? Daha da önemlisi güncelleme yaparken ne gibi sorunlar olabilir? Şu an herhangi bir sorun yok güncellemem şartmıdır?

BIOS'u güncelledikten sonra tüm sürücüleri tekrardan yüklemem gerekir mi?

BIOS güncellemesi çok kolay bir işlemdir. BIOS güncelledikden sonra program ve sürücüleri eskisi gibi kullanmaya devam edersin.

Yükleme esnasında oluşabilecek bir elektrik kesintisinde sorun olabilir. İnternette çok tehlikeli falan diyenler olabilir. Bu forumda biraz takıldı isen gözün kapalı yaparsın bu işlemi.

Amatör kişiler tarafından yapılırsa her şeyde bir sorun olabilir. Ki güncel anakartlarda Dual-Bios denilen şey var bu olaylara karşı önlem amaçlı.

USB'ye bios dosyasını atıp, boot menüden yüklemeyi kolayca yapabilirsin. Bilinçlice yapıldığı sürece hiçbir zararı yok.

Mesela OC işlemi hakkında bilgisi olmayan birisi voltajı kafasına göre değiştirirse tabi sorun yaşar. Ama bilinçli kulanıcılar tarafından yapıldığında OC tehlikeli değil, hem eğlenceli hem de çok yararlı oluyor.

BIOS güncellemek için birçok yöntem mevcut:

-Windows üzerinden güncelleme
-DOS üzerinden USB bellek ile güncelleme
-BIOS içinde yer alan özel güncelleme programı ile güncelleme (Senin anakartında M-Flash)
-BIOS çipini söküp BIOS programlayıcısı ile programlayarak güncelleme

Bunların dışında bir de ASUS'un UEFI BIOS Flashback yöntemi mevcut. Bu yöntem de USB ile güncelliyor ama bu yöntemde anakarta hiçbirşey takılı olmasına gerek yok. Sadece 24 Pin güç bağlantısının takılı olması yeter.

Sahip olduğun MSI Z77A GD55 anakartı ilk üç yöntemden biri ile güncelleyebilirsin. Bu yöntemler arasında en güvenli olanı DOS üzerinden güncellemedir.

BIOS güncellemenin tek riski, güncelleme esnasında elektriklerin kesilmesidir. Bu durumda dahi artık anakartlarda yedek BIOS vardır ve bu devreye girer. Yani aslında BIOS güncelleme söylenildiği kadar korkulacak bir şey değildir... Bilgisayarcılar kullanıcı kendi uğraşmasın, gelip bana para bayılarak yaptırsın diye çoluk çocuğu korkutur. E malum, çocukken size dayatılan yanlış bilgiler, büyüynce gerçeğiniz olur... Bu yüzden BIOS güncelleme ülkemizdeki forumların neredyese tamamında riskli diye gösterilir. Oysa ki bizim burada casper bilgisayara MSI BIOS'u yükleyen çılgın arkadaşlar bile var.

İkinci seçeneği yapacağım... Güncel BIOS sürümünü flash belleğe Boot etmem mi gerekiyor? Yoksa dosyayı olduğu gibi belleğe atmalımıyım?

Ayrıca anakartın arkasında BIOS için bir tuş var. Recep bir konu da bununla ilgili birşeyler yazmıştı tam hatırlamıyorum, bu tuş ile güncelleme yapılmıyor mu? Tuşun amacı nedir?

USB'ye sadece o dosyayı at ve yeniden başlat. Bios menüsüne gir ve oradan Boot menüden USB'yi seçip yüklemeni yap.
Bios bilgisayarın stabilitesini artırır ve sorunları veya uyumsuzluk gibi durumların da önüne geçebilir. Mesela bir anakart ve işlemcinin bazı özellikleri uyumlu değilken yeni bir BIOS güncellemesi ile uyumlu hale getirilebilir.
Her şey donanım değildir, yazılımlar donanımlara hayat verir.

M-flash'dan güncelledim çok basitmiş. Daha önce dikkat etmemiştim ama PC o kadar hızlı açılıyor ki hangi tuşa basmam gerektigi çıkan ekran hiç gözükmüyor bile :)

BIOS güncellemek için birçok yöntem mevcut:

-Windows üzerinden güncelleme
-DOS üzerinden USB bellek ile güncelleme
-BIOS içinde yer alan özel güncelleme programı ile güncelleme (Senin anakartında M-Flash)
-BIOS çipini söküp BIOS programlayıcısı ile programlayarak güncelleme

Bunların dışında bir de ASUS'un UEFI BIOS Flashback yöntemi mevcut. Bu yöntem de USB ile güncelliyor ama bu yöntemde anakarta hiçbirşey takılı olmasına gerek yok. Sadece 24 Pin güç bağlantısının takılı olması yeter.

Sahip olduğun MSI Z77A GD55 anakartı ilk üç yöntemden biri ile güncelleyebilirsin. Bu yöntemler arasında en güvenli olanı DOS üzerinden güncellemedir.

BIOS güncellemenin tek riski, güncelleme esnasında elektriklerin kesilmesidir. Bu durumda dahi artık anakartlarda yedek BIOS vardır ve bu devreye girer. Yani aslında BIOS güncelleme söylenildiği kadar korkulacak bir şey değildir... Bilgisayarcılar kullanıcı kendi uğraşmasın, gelip bana para bayılarak yaptırsın diye çoluk çocuğu korkutur. E malum, çocukken size dayatılan yanlış bilgiler, büyüynce gerçeğiniz olur... Bu yüzden BIOS güncelleme ülkemizdeki forumların neredyese tamamında riskli diye gösterilir. Oysa ki bizim burada casper bilgisayara MSI BIOS'u yükleyen çılgın arkadaşlar bile var.

Casper netbooka MSI BIOS'u atan kişi Recep abi değil mi yahu :D

Merhaba arkadaşlar. Konu çok güzel. Bir bilgi olmus ama bilmeyenler için hala zor durumda gibi. Mesela benim için ben yeni bir ssd aldım. Su an çok kasıyor ve bu zamana kadar hiç bıos güncellemedim. Su an pc'de bi sıkıntı var mı?

Neden güncelleme geregi duydun derseniz bir sıkıntı yok ama sadece uyumsuzluk varsa onların kaybolması ve ögrenmiş olmak için yapmak istiyorum. Acaba nasıl yapabilirim? Tam olarak pc kullanmasını bilirim ama bıos yada pc'nin iç parçalarını hiç bilmem.

Anakart Intel Corporation DG965SS (0x000001D5 - 0x005794B3) hatta tam olarak şöyle 2 resim atayım
cpu.JPG
cpu.JPG

Dosya Ekleri

• mainbord.JPG
    mainbord.JPG
    67,6 KB · Görüntüleme: 1.018
Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı