BIOS nedir ve ne işe yarar?

295833

Hectopat
Bu aralar çok fazla BIOS'la ilgili şey duyuyorum BIOS hakkında da çok bilgim yok. Sorum şu BIOS nedir ne işe yarar ve nasıl güncellenir? Anakartım: ASUS Prime B450M-K.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS, İngilizce'si ile Basic Input-Output System, Türkçe olara tasvir etmek gerekirse de Temel Giriş-Çıkış Sistemi olarak adlandırılır. Anakart üzerinde EPROM tarzı bir yongada bulunur. Bu yonga, anakarttan anakarta farklı şekillerde yerleştirilmiş olsa da, aşağıdaki fotoğraftan BIOS yongası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz :

pSMeDBu.jpg

BIOS, anakartın üzerindeki donanımların çalışma tiplerini ve protokollerini belirleyip, kontro altında tutan bir yazılımdır. Aşağıda BIOS üreten yazılım üreticilerinin listesini bulabilirsiniz :

• Phoenix Technologies
  • Award Software
  • Insyde Software
  • Micro Id research (MRBIOS)
  • General Software
  • Ami (American Megatrends)
  • UEFI Bios

Via

BIOS. EPROM adı verilen bir yonga üzerinde ROM Bellek biçiminde yer alan bir tür yazılımdır. Bilgisayar açıldığı anda işlemciye tüm diğer donanımları sırasıyla tanıtır. Donanımların temel iletişim protokollerini belirler. İşletim sisteminin başlangıç öğelerinin herhangi bir sürücüden yüklenmesini sağlar.
İnternetten nasıl güncelleyebileceğine bakabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı