Rehber BIOS sürümü nasıl güncellenir?

Trieetz

Kilopat
Makaleler
9
Öncelikle herkese merhabalar. Bu rehberimde sizlere BIOS sürümü nasıl güncellenir onu anlatacağım. Umarım açıklayıcı bir şekilde anlatırım ve bilmeyen arkadaşlar bu rehberimden faydalanabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

1. BIOS sürümü ve anakart markası modeli nasıl öğrenilir?

Bu işlem bizim yanlış BIOS sürümü kurmamızı engelleyecektir. Aynı sürümü sisteme kurarsak yazılımsal sorun yaşama ihtimalimiz var. Bu yüzden sizlere tavsiyem güncellemeden önce her zaman BIOS sürümünü öğrenin ona göre güncelleme yapın.

İlk olarak yapmamız gereken Windows + R kombinasyonları ile çalıştır'ı başlatmak. Başlattıktan sonra yazı yazma kısmına msinfo32 yazıyoruz ve enter basıyoruz.
Pencere açılacaktır. Resimde de işaretlediğim gibi BIOS sürüm ve tarihiniz yazmakta. BIOS sürümünü bir yere not alın.

ixKJAzafG_MmP7xIjhxhotMTNVSVBwYb5of3moqHq0OcZgu6TnVnquPqxPqfyq5l4KoR3I77n4XsPoA6ne9QTmMMw9qbO0-qBg6K6izkPBIAl14JGj9BImtJQ0Q7oMuE22kdQY0y

BIOS sürümünü not aldıktan sonra anakart üreticisinin sitesine girmemiz gereklidir. Bu yüzden anakartın marka modelini bilmeliyiz.
Bu resimde gördüğünüz gibi aynı pencerede işaretlediğim kutucukta anakartınızın markası ve modeli yazar.

a3b3Zj4IWfSCUCRXIfR6ehdaunl5AI0SmteQwgfcFxS8LqD9yVEyud3hkjYWhSswN-B1cqtVMRWLgIOmhHM9PhMxoVfo9QXRvY6Myy-TzCWqY0oC-ENQj-eOzk2k3K-9Z8y1TJtQ

1. BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

Anakart marka modeli ve BIOS sürümünü öğrendikten sonra yapmamız gereken anakart üreticisinin sayfasına girmektir. Ben buraya çoğu bilindik anakart modellerinin destek sayfasını paylaştım. Eğer sizin anakartınız başka ise bunu Google’ da aratarak kendi sitesine girebilirsiniz.

Acer

Apple

ASUS

Casper

Dell

Fujitsu

Gigabyte

HP

Lenovo

LG

MSI

Packard Bell

Panasonic

Samsung

Toshiba

Benim anakart marka modeli Packard Bell nasıl indirileceğini göstereceğim. Sizde model farklı olabilir. Laptop kullanıcıları anakart markası genelde kendi üretici firmasının markasıdır.

Örnek: Ben Packard Bell marka laptop sahibim. Benim gibi laptop kullanan arkadaşlar üreticinin kendi destek sitesinden BIOS sürümünü indirmelidir. Bu dediklerim Acer, HP, Samsung, Toshiba, Casper laptop kullanan arkadaşlar içinde geçerlidir.

Kendi üretici sitesine girdikten sonra kendi anakartınızın ya da laptopunuzun marka modelini yazmanız gerekir.

Sizde de böyle kutucuk çıkabilir ya da sadece arama kısmı da çıkabilir. Her ikisinde de işlem aynıdır. Anakartınızın marka modelini ya da laptopunuzun marka modelini yazmanız gerekir.

I_QH9jiDFJgClS1REG6-gJDQmyh4ZdCnOXkGuPo3yDbrIbT3hlvDDbBmy7XsmMaRgQ2v_TSGFbSOmF2TXRn7Fz7Pq8C_yA_MybMUFkC8aYG-WdaCplB8LAeyOmaLGdADEyEwx4GO

WmqgA4i0C-aX2rvcxRXbKHc-xufcQXe4G1ihELdzkcsXCYNCWC7hXHm1s9Lws7xmGQvsuMPsG-uSP1-TtF1VfHdaGBlPh1WnP67Jna3JS_XVZ1SCY3lK9TYyzdb2wFVIKEz3vgAN

Kutucuğu doldurduktan sonra yapmamız gereken işlem aşağı inmektir.
( Arama şeklinde olan arkadaşlar marka model yazdıktan sonra enter basabilir)

Burada en önemli kısım işletim sistemidir. Uyumluluk sorunundan dolayı yazılımsal sorun yaşama ihtimaliniz vardır. Bu yüzden sisteminiz hangi işletim sistemini kullanıyorsa Operating System bölümüne onu girmelisiniz.

Not:
Eski anakart ya da modele sahip arkadaşlarda Windows 10 desteği bulunmayabilir. Bu yüzden tavsiyem sisteminizin desteklediği işletim sistemine geçmenizdir.
Ben Windows 7 geçip BIOS güncellemesini yaptıktan sonra, tekrar Windows 10 geçtim.
İşletim sistemini seçtikten sonra BIOS/Firmware kategorisini seçmeliyiz.

qRNfvfw8GocmiIy6vn3l68zr1S0pA1dodPVL3K3E6ubcZalfXnc-m3ejEWOdfF-d5eePFajn3NiXD59FfQzm85x13ltu0Hogzf8om1w8BrNQ5x7Qk25HreMt7AnAgP5G9Av2GY1S

Ardından burada yapmamız gereken not aldığınız eski BIOS sürümünü yeni çıkan sürümle karşılaştırmaktır. Benim BIOS sürümüm güncel.

WDU_v6aChgSgEnOAvbCeeppi4YHQHkBknBY79qxvdSR500ibQEFXijKZEG1xCrWuVpKtWTlbizhgsts4608XJN-lPF0AWL59vnFH1n_NIcQHkJGvdc6gyXQ9llnWPLndTOWPSl41

Burada da görüldüğü gibi BIOS sürümüm 1.21. güncel bir BIOS kullandığım için güncelleme gerekmiyor. Eğer sizde güncel değilse dosyayı indirip. Setup olarak kurmanız gerekmektedir.

EvTxi_sVf4YQE08kk3mVQpPPykFBSU5GDI-hnZay82VesLpItqFAlNun7fNpKJhl4naydcSprFIDvPNAEkg8YcLc3x93I0NG3aveQfJbMLPR-fOm-2aCkCjXO3xGhigBfWKet4lz

GIF olarak anlatım:

Zft6PRjQ6IELt2d3wcSukzDEktMSYei6KB1MOXmyBmVkg3kUIPBBvjsUPGieYG5wwdO40CQDK0fqjmrKcg7aTYDXdDsPnBWNxHXqZdlFpJekgFROKEpCTUj6LVRfu13A-nFrmF86

Umarım siz arkadaşlarıma bu rehberim faydalı olmuştur. Umarım rehberim işinize yarar. Rehberim eleştiriye açıktır. Allah'a emanet olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu rehberde siz güncelleme yapmış olsaydınız daha iyi olurdu, yine de elinize sağlık. BIOS güncellemeleri esnasında gücün kesilmeyeceğinden emin olmanın notunu da düşelim.

Emeğine sağlık hocam. Yine güzel bir olmuş.

Merhaba.Bilmediğim için soru soracağım.Benim 10 yıllık bilgisayar var ve 1 kere bile BIOS güncellemedim.Şuan artık geç olur değil mi benim için?

BIOS sürümü ve anakart markası modeli nasıl öğrenilir?

Bu kısımda anakartın modeli, anakartın üreticisi gibi yerlerde "To Be Filled By O.E.M" yazısıyla karşılaşanlar var. Böyle bir sorun olursa anakartın üzerinden anakartın modelini öğrenin. BIOS sürümünü de BIOS ayarlarından öğrenmeye çalışın.

Dikkatli olunması gereken bir işlem. Ben gereği olmadıkça yapmama taraftarıyım.
Ayrıca laptop kullananlar çok dikkat etsin yanlış BIOS atarsanız kurtarmak çok zor olabilir.

Öncelikle herkese merhabalar. Bu rehberimde sizlere BIOS sürümü nasıl güncellenir onu anlatacağım. Umarım açıklayıcı bir şekilde anlatırım ve bilmeyen arkadaşlar bu rehberimden faydalanabilir.

1. BIOS sürümü ve anakart markası modeli nasıl öğrenilir?

Bu işlem bizim yanlış BIOS sürümü kurmamızı engelleyecektir. Aynı sürümü sisteme kurarsak yazılımsal sorun yaşama ihtimalimiz var. Bu yüzden sizlere tavsiyem güncellemeden önce her zaman BIOS sürümünü öğrenin ona göre güncelleme yapın.

İlk olarak yapmamız gereken Windows + R kombinasyonları ile çalıştır'ı başlatmak. Başlattıktan sonra yazı yazma kısmına msinfo32 yazıyoruz ve enter basıyoruz.
Pencere açılacaktır. Resimde de işaretlediğim gibi BIOS sürüm ve tarihiniz yazmakta. BIOS sürümünü bir yere not alın.

MMw9qbO0-qBg6K6izkPBIAl14JGj9BImtJQ0Q7oMuE22kdQY0y.png

BIOS sürümünü not aldıktan sonra anakart üreticisinin sitesine girmemiz gereklidir. Bu yüzden anakartın marka modelini bilmeliyiz.
Bu resimde gördüğünüz gibi aynı pencerede işaretlediğim kutucukta anakartınızın markası ve modeli yazar.

MxoVfo9QXRvY6Myy-TzCWqY0oC-ENQj-eOzk2k3K-9Z8y1TJtQ.png

1. BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

Anakart marka modeli ve BIOS sürümünü öğrendikten sonra yapmamız gereken anakart üreticisinin sayfasına girmektir. Ben buraya çoğu bilindik anakart modellerinin destek sayfasını paylaştım. Eğer sizin anakartınız başka ise bunu Google’ da aratarak kendi sitesine girebilirsiniz.

Acer

Apple

ASUS

Casper

Dell

Fujitsu

Gigabyte

HP

Lenovo

LG

MSI

Packard Bell

Panasonic

Samsung

Toshiba

Benim anakart marka modeli Packard Bell nasıl indirileceğini göstereceğim. Sizde model farklı olabilir. Laptop kullanıcıları anakart markası genelde kendi üretici firmasının markasıdır.

Örnek: Ben Packard Bell marka laptop sahibim. Benim gibi laptop kullanan arkadaşlar üreticinin kendi destek sitesinden BIOS sürümünü indirmelidir. Bu dediklerim Acer, HP, Samsung, Toshiba, Casper laptop kullanan arkadaşlar içinde geçerlidir.

Kendi üretici sitesine girdikten sonra kendi anakartınızın ya da laptopunuzun marka modelini yazmanız gerekir.

Sizde de böyle kutucuk çıkabilir ya da sadece arama kısmı da çıkabilir. Her ikisinde de işlem aynıdır. Anakartınızın marka modelini ya da laptopunuzun marka modelini yazmanız gerekir.

7Pq8C_yA_MybMUFkC8aYG-WdaCplB8LAeyOmaLGdADEyEwx4GO.png

daGBlPh1WnP67Jna3JS_XVZ1SCY3lK9TYyzdb2wFVIKEz3vgAN.png

Kutucuğu doldurduktan sonra yapmamız gereken işlem aşağı inmektir.
( Arama şeklinde olan arkadaşlar marka model yazdıktan sonra enter basabilir)

Burada en önemli kısım işletim sistemidir. Uyumluluk sorunundan dolayı yazılımsal sorun yaşama ihtimaliniz vardır. Bu yüzden sisteminiz hangi işletim sistemini kullanıyorsa Operating System bölümüne onu girmelisiniz.

Not:
Eski anakart ya da modele sahip arkadaşlarda Windows 10 desteği bulunmayabilir. Bu yüzden tavsiyem sisteminizin desteklediği işletim sistemine geçmenizdir.
Ben Windows 7 geçip BIOS güncellemesini yaptıktan sonra, tekrar Windows 10 geçtim.
İşletim sistemini seçtikten sonra BIOS/Firmware kategorisini seçmeliyiz.

x13ltu0Hogzf8om1w8BrNQ5x7Qk25HreMt7AnAgP5G9Av2GY1S.png

Ardından burada yapmamız gereken not aldığınız eski BIOS sürümünü yeni çıkan sürümle karşılaştırmaktır. Benim BIOS sürümüm güncel.

-lPF0AWL59vnFH1n_NIcQHkJGvdc6gyXQ9llnWPLndTOWPSl41.png

Burada da görüldüğü gibi BIOS sürümüm 1.21. güncel bir BIOS kullandığım için güncelleme gerekmiyor. Eğer sizde güncel değilse dosyayı indirip. Setup olarak kurmanız gerekmektedir.

Lc3x93I0NG3aveQfJbMLPR-fOm-2aCkCjXO3xGhigBfWKet4lz.png

GIF olarak anlatım:

Zft6PRjQ6IELt2d3wcSukzDEktMSYei6KB1MOXmyBmVkg3kUIPBBvjsUPGieYG5wwdO40CQDK0fqjmrKcg7aTYDXdDsPnBWNxHXqZdlFpJekgFROKEpCTUj6LVRfu13A-nFrmF86

Umarım siz arkadaşlarıma bu rehberim faydalı olmuştur. Umarım rehberim işinize yarar. Rehberim eleştiriye açıktır. Allah'a emanet olun.
Dostum merhaba yıllar sonra aynı işi yapmaya kalktım. Sağolasın çok güzel hazırlanmış bir rehber var ortada. Ben de aynı laptop u kullanıyorum Packard Bell TS11HR. Ama firma battığı için sitesi kapanmış ve güncelleme dosyaları artık sitesinde yok. Eğer sende halen duruyorsa Bios güncelleme dosyasını paylaşabilir misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı