BIOS Üzerinden 3600X CPU Fan hızı nasıl ayarlanır?

Narsist Sihirdar

Hectopat
Öncellikle R5 3600X işlemciye ve B450 GAMING Plus Max anakarta sahibim. İşlemci stock fanı yük altında bile değilken internette dolanırken çok fazla ses çıkarıyor yeni topladığım bir PC ve sanırım işlemci fanı %100 ile çalışıyor. BIOS'tan fan hızını ayarlayabileceğime dair konular okudum lakin bunu nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum ve bununla ilgili açıklayıcı bir video da bulamadım. MSI anakartlarda BIOS'tan CPU fan hızı nasıl ayarlanır? Daha önce BIOS hiç açmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'da öncelikle F7 ile gelişmiş modu açıyorsunuz. Sağ kısımda Hardware Monitor diye bir bölüm var. Oradan CPU için Smart Fan'ı açarak ayarlama yapabilirsiniz.

Bilgisayarınız açıksa yeniden başlatın veya kapalıysa da açma tuşuna bastıktan sonra art arda delete tuşuna basın, bu sayede BIOS'a girmiş olacaksınız. Daha sonra menüden fan info bölümüne girerek sisteminizde bulunan fanları istediğiniz sıcaklık değerine göre çalışma aralığı belirleyebilirsiniz.

BIOS'da öncelikle F7 ile gelişmiş modu açıyorsunuz. Sağ kısımda Hardware Monitor diye bir bölüm var. Oradan CPU için Smart Fan'ı açarak ayarlama yapabilirsiniz.

Evet lakin karşımda sadece anlayamadığım rakamlar ve veriler var. Smart Fanı işaretlediğim zaman 4 çubuk var bunu neye göre ayarlayacağımı bile anlayamadım sistemi kitlerim diye de korkuyorum. İşlemci fanını 60 derece altı %10'a, 60 derece üstü %60a sabitlemek istiyorum ilk defa Bios'u açan ve böyle bir ayar yapan kişi için detaylı anlatır mısınız? Evet BIOS'u açtım, Hardware Monitöre girip CPU için Smart Fanı açtım ama nasıl ayarlayacağım?

Evet lakin karşımda sadece anlayamadığım rakamlar ve veriler var. Smart Fanı işaretlediğim zaman 4 çubuk var bunu neye göre ayarlayacağımı bile anlayamadım sistemi kitlerim diye de korkuyorum. İşlemci fanını 60 derece altı %10'a, 60 derece üstü %60a sabitlemek istiyorum ilk defa Bios'u açan ve böyle bir ayar yapan kişi için detaylı anlatır mısınız? Evet BIOS'u açtım, Hardware Monitöre girip CPU için Smart Fanı açtım ama nasıl ayarlayacağım?
bu işten anayan birine danışmanı öneririm aksi halde dediğin gibi fan hızını %10'a çekersen ki çekilmiyor min. %25 oluyor elinde kalır o işlemci

Smart Fan'ı açıp bırakabilirsin.

Dediğinizi yaptım lakin fan sesi bir yükselip bir alçalıyor. Ekran Kartlarında fan hızını sabitleyebilirken, kasa fanlarında fan hızını sabitleyebilirken gerçekten CPU'nun fan hızını sabitlememin bir yolu yok mu? %60 hızında bile çalışsın razıyım lakin şu fan sesi sıcaklık stabilken bir anda artıp bir anda normale dönmesin. Dizi bile izleyemiyorum.
bu işten anayan birine danışmanı öneririm aksi halde dediğin gibi fan hızını %10'a çekersen ki çekilmiyor min. %25 oluyor elinde kalır o işlemci

Smart Fanı açtığım zaman 60 derece civarına kadar %20 fan hızı ile çalışıyor bunu bios arayüzünde yaparken %20 fan hızı ile çalıştığını görebiliyorum ve stabil olarak çalıştığı için beni rahatsız etmiyor lakin windowsu açtığım zaman şu yazıyı yazarken bile bir anda fan hızı yükselip geri dönüyor gerçekten çok sinir bozucu. %20 Fan hızı R5 3600x stock fanı için rahatsız edici gürültüde değil ama şu lanet dengesizliği nasıl engelleyecem? Kafayı yemek üzereyim bios üzerinden fan hızını %40a çektiğim zaman bile kulaklık takınca çok rahatsız etmiyor ama windowsa geçince bir anda yükselip geri geliyor ve kulaklıkta bile çıldırtıyor insanı. Şuan oyunlarımı yüklemeye bırakıp yatmam gerekiyordu ama fanın bir anda yükselmesinden dolayı yatamıyorum.

Orada "target temperature" var, onu açık tutun fan hızı azalacaktır bariz bir şekilde.
Eski 970 Gaming kullanıcısı olarak ben böyle ayarlıyordum.
Hardware Motior'e giriş yapacaksınız ama.
Ondan önce BIOS'a giriş yapmanız gerekecektir.
Arka planı hatırlamıyorum ama "F" tuşu ile yapılması lazım değiştirilebiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı