BIOS'ta Klavye Çalışmıyor

Bilgisayar açılırken biosu açmak için çalışıyor açıldıktan sonra çalışmıyorsa bios donduğundan dolayı olabilir. Bios ekranında saat varsa saatin işleyip işlemediğini kontrol et. İşliyorsa farklı bir klavye ile denemeye çalış.

Birde sorunu çözdükten sonra anakartın biosunu güncelleyin çok faydasını görürsünüz. geçenlerde bende güncelledim açılış hızı vs. gibi faydalarını gördüm. kesinlikle güncelleyin.

Benim BIOS 2006 sanırım. Hayır BIOS'ta hiçbir şekilde çalışmıyor. Güncelleme ile alakalı olsaydı, yıllardır bunu kullanıyorum neden daha önce bir sorun olmadı?

Klavye usb 2.0 portuna takılı değil mi? Usb 3'e takılıysa 2.0'a takıp deneyin. Zaten 2.0'a takılıysa başka bir 2.0 portuna takıp deneyin...

Bu arada, biosunuz uefi mı? Eğer öyle ise mouse ile kontrol edebiliyor olmalısınız. Mouse çalışıyorsa gelişmiş ayarlarda tüm usb portlarının açık olduğundan emin olun ve biosun default ayarlarını yükleyin. Ayrıca yapabiliyorsanız mutlaka bios güncellemesi yapın. Hiçbiri olmuyorsa, anakartınızın ps2 girişi varsa ps2 bir klavye ile deneyebilirsiniz.

Kablosuz klavyede o sorun normal. Çünkü, kablosuz klavyenin usb alıcısının çalışması için, driverının çalışır durumda olması gerekiyor. O driverda windows ortamında çalışıyor. Driversız çalışan (alıcısının içinde linux çalıştıran) kablosuz klavyeler var ama onları biosta kullanabilmek için bile biostaki usb keyboard/mouse seçeneğinin açık olması gerekiyor...

Son düzenleme:
Kablolu bir klavye ile tekrar deneyip bilgilendireceğim sizi. Bu mesajı görünce ''tamam'' gibi bir mesaj yazın, ben denedikten sonra mesaj yazdığımda size bildirim gelsin.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı