salihmursel52

Hectopat
Daha fazla  

Sistemim:​

i5 2400 3.10 GHz
8 GB 1333 MHz tek modül Kingston RAM
MSI H31M-P20 (G3)
MSI 9800 GT 1 GB 256 Bit DX 10 ekran kartı
500W PSU
(Üzerlerine tıklayarak cihaz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz)
  • Bu konuyu A4 tech kablosus set klavye ve faresi ile açtım. (Neden onu da yazdım 🙂ileride lazım olacak diye)
  • Forumu ve başka forumları araştırdım ama çözüm bulamadım.
  • Bana yardımcı olursanız sevinirim.
Bilgisayarımda bir süredir kullandığım aygıtlar belirttiğim gibi. Anakart modelinden anlayacağınız üzere USB 3.0 desteği yok. Elimde kullandığım (HDD, flash bellek vs ) aygıtlar 3.0 desteği var bunlara dosya kopyalamak bazen işkenceli oluyor diye PCI-e 1 portunu kullanan bir 3.0 denetleyici kart aldım. Kartı aldığım satıcı da bu Link tıklayarak ulaşabilirsiniz. Haliyle içinizden arkadaşım bu anakart eski veri yolları USB 3.0'a yetmez buna yatırım yapacağına o kart parasına şunu al vs diyenler olacaktır. Ama malum dolar kuru vs hiç yeni cihaz alma gereği yok dedim ve araştırdım. Her haliyle USB 2.0'dan performaslı olacağı kanaatie vararak cihaz almaya karar verdim. Ayrıca anakartın veri yolu genişliğini Max performansta kullanabilmek için gücü 4 pin ile besleme yapması ve PCI-e slotunu sadece veri aktarması için 2 ön uzatma 2dahili arka girişli ve 4 pin Power beslemeli USB 3.0 kart aldım PC taktım.

İlk 1 hafta Windows ara yüzü ve BIOS'ta aktif yukarıda belirttiğim klavye mouse çalıştı. Lakin hiç ayar değiştirmediğim halde nu 2 haftadır BIOS'a giremiyorum. Yaptıklarımı sıralamak gerekirse:
  1. BIOS pilini söktüm 5 dk bekledim.
  2. Csmos onu da yaptım hatta önce bunu olmayınca pili söktüm 🙂
  3. Farklı bir Klavye/Fare denedim (USB ve PS2)
  4. Farklı portları denedim (kasa üzerinde 4 adet USB 3.0 ve 10 adet 2.0 USB portu var 😁 tabii PS2 fare ve klavye girişini de unutmadım)
  5. HDD/DVD güç kablolarının elzem olmayan kabloları sökerek denedim.
  6. PS/2 çevirici aparat aldım onunla da denedim (o da neymiş diyenler için link1 - link2)
Her halükarda sonuç hüsran oldu. Windows'ta klavye/fare çalışıyor ama BIOS'ta çalışmıyor. Buraya yazmadan önce son kez deneme amacı ile tekrar BIOS pilini söktüm USB 3.0 kartı da söktüm (tabii oncesinde birkaç farklı kombinasyon denedim sadece güç kablolarını söktüm olmayınca kartı tamamen söktüm). klavye/fare BIOS'ta çalıştı sevdim 😂 He sonunda oldu dedim diğer aygıları taktım. PC açıldı tekrar merak ettim reset attım yine çalışmıyor. 🤦‍♂️😤😭🤬

Sadede gelelim 😁
Bu sefer sadece USB 3.0 kartı söktüm BIOS pilini de çıkartmadım. klavye/fare BIOS'ta çalışıyordu. Anlam veremedim. Çünkü cihazı taktığım ilk zamanlar BIOS'ta da Windows'ta da aktif kullanabildiğim aygıt şimdi çalışmıyordu. He bir de sanki mouse arada duraksıyor gibi oluyor.

Sonuç ne?
  • Muhtemel bir aygıt çakışması.
  • Zincir reaksiyon.
Hangisi nedir çözemedim. Şimdi aldığım USB 3.0 kartı kullanıyorum sorun yok ama BIOS'ta klavye çalışmıyor. Çözüm NE/NEDİR? yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk aklıma gelen PCI-E çakışması ama BIOS'ta USB Legacy support kapalı da olabilir diye düşünüyorum. BIOS'ta klavye ve mouse'un çalıştığı hale getirip USB Legacy support ayarına bakabilir misiniz ?

İlk aklıma gelen PCI-E çakışması ama BIOS'ta USB Legacy support kapalı da olabilir diye düşünüyorum. BIOS'ta klavye ve mouse'un çalıştığı hale getirip USB Legacy support ayarına bakabilir misiniz ?
Öncelikle teşekkür ederim dediğinizi PCI-E kartını sökerek kontrol ettim ve enable olarak ayarladım. Sonuç yine aynı

Yeni konular

Geri
Yukarı