BIOS'ta Legacy ne anlama geliyor?

Nibel

Hectopat
Merhaba, şu an bilgisayarımda Windows 10 yüklü ve format atmak istiyorum videoları izledim ama kafama bir şey takıldı. Rufus'la ISO dosyasını yazarken GPT olarak seçilmesi gerekiyor dendi ben bilgisayar GPT destekliyor mu diye baktım ve GPT olarak görünüyor. Daha sonra BIOS'tan kontol etmek istedim ve Boot mode select kısmında legacy +UEFI yazıyor diğer seçenekte de sadece UEFI yazıyor bu ne anlama geliyor? Legacy ne anlama geliyor ve benim nasıl kurulum yapmam gerekiyor ana kartım MSI A320M Pro vd/s. konudan anlayan kişilere komik gelebilir ama gerçekten bilmiyorum :)

Dosya Ekleri

• IMG_20201216_192831.jpg
    IMG_20201216_192831.jpg
    317,2 KB · Görüntüleme: 78
  • IMG_20201216_192816.jpg
    IMG_20201216_192816.jpg
    258,7 KB · Görüntüleme: 74
GPT kurulum yapıp UEFI seçmelisiniz. Yeni tip BIOS'lar GPT yani UEFI kullanıyor eski tip BIOS'lar Legacy MBR kurulum yapar.

O halde BIOS'tan UEFI olarak mı seçmem gerekiyor ve şu an UEFI olarak seçsem bir sorun olur mu? Daha ISO dosyasını indirmedim ve yazdırmadım ayrıca. Şimdi yapmam sakıncalı ise flaşı hazırladıktan sonra BIOS'a girip UEFI moda alıp daha sonra mı flaşla Boot etmem gerekiyor?

O halde BIOS'tan UEFI olarak mı seçmem gerekiyor ve şu an UEFI olarak seçsem bir sorun olur mu? Daha ISO dosyasını indirmedim ve yazdırmadım ayrıca. Şimdi yapmam sakıncalı ise flaşı hazırladıktan sonra BIOS'a girip UEFI moda alıp daha sonra mı flaşla Boot etmem gerekiyor?
USB hazır ettikten sonra BIOS'dan UEFI'yi seçin sonrasında USB'den boot edin garanti olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı