Çözüldü BIOS'um UEFI mi eski mi anlayamıyorum

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HaWlI KuLlANIcI

Hectopat
Daha fazla  
Rufus'ta Win 8.1 kurulumu yapacakken GPT mi MBR mi sordu. Ben GPT seçmek istiyorum önceden de Win 10 kullanmıştım, şimdi sorun şu.
Msinfo32'de eski yazıyor ama orada anakart modelimde System product name gibi bir şey yazıyor, yani çoğu bilgi girilmemiş sistem özet kısmında.
PC açılırken BIOS ekranında UEFI setting yazıyor. BIOS ekranında çoğu yerde üstüne basa basa UEFI yazıyor. Önceden de Win 10 kullanmıştım, orijinal Win 10 UEFI zorluyor diye biliyorum.
Şimdi benim kafam karıştı. GPT Win 8.1 kurmak istiyorum, Rufus UEFI bir şekilde flaşa yazdırabiliyor. Msinfo eski diyor. BIOS'um UEFI diyor. Bilgisayara format atmak zorundayım, sistemde iki işletim sistemi var bu arada. Birisi format atacağım Win 8.1, diğeri ise Win 7.

Rufus'ta Win 8.1 kurulumu yapacakken GPT mi MBR mi sordu. Ben GPT seçmek istiyorum önceden de Win 10 kullanmıştım, şimdi sorun şu.
Msinfo32'de eski yazıyor ama orada anakart modelimde System product name gibi bir şey yazıyor, yani çoğu bilgi girilmemiş sistem özet kısmında.
PC açılırken BIOS ekranında UEFI setting yazıyor. BIOS ekranında çoğu yerde üstüne basa basa UEFI yazıyor. Önceden de Win 10 kullanmıştım, orijinal Win 10 UEFI zorluyor diye biliyorum.
Şimdi benim kafam karıştı. GPT Win 8.1 kurmak istiyorum, Rufus UEFI bir şekilde flaşa yazdırabiliyor. Msinfo eski diyor. BIOS'um UEFI diyor. Bilgisayara format atmak zorundayım, sistemde iki işletim sistemi var bu arada. Birisi format atacağım Win 8.1, diğeri ise Win 7.

2012 öncesi PC varsa UEFI.

• Çalıştır'a "msinfo32" yaz.
  • Sistem Özeti kısmından BIOS Modu'nu bul.
  • Orada yazacak.
Ekran görüntüsü 2021-02-11 163246.png

UEFI ise GPT, Legacy ise MBR seçiyorsun. BIOS türüne göre karar veriyorsun.

Bende zaten UEFI olup olmadığını sordum UEFI ise GPT yapacaktım.

Yardımcı olan herkese çok teşekkürler BIOS ekranında gözüme sokula sokula UEFI yazınca UEFI Win 8'i kurmaya çalıştım lakin MBR olduğu için kurulmadı shift+F10 ile CMD'den diskimi sıfırladım kurdum şu anda GPT olarak Win 8.1 kullanıyorum yardımcı olan herkese teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı