Bir anda LGS netleri düşmesi

Feelice

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. Bir konu açmıştım "LGS'de 450 puan almak" diye. Deneme notlarım bayağı iyiydi o sıralar. Fakat şu an yere çakıldım okulda ilk 10 içindeyken bir anda 18.oldum. Matematiğim 11 civarlarında gezerken 7'lere düştü. Sınava 2.5-3 ay kala böyle olması beni çok endişelendiriyor. Sizce ne yapmalıyım? Sanırım ilgiyi kaldıramadım notlarım iyiyken bütün öğretmenlerim "bu çocuk yapar" vs. cümleler kuruyordu. Şimdi ailemi aradılar "oğlunuz iyice düşüyor" gibi sözler söylemişler. Ailemde "Senden bir şey olmaz sanayi de araba tamir edersin" diyor. Sınava çok az kalmışken bütün moralim ve motivasyonum gitti :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Ailene ve öğretmenlerine inat derslere daha fazla asılmalısın. Öğretmenlerin böyle saçma sapan konuşmalarını anlıyorum fakat ailenin o tür lafları söylemesine şahsen ben asla katlanamıyorum. Liseden sonra güzel bir üniversiteye gidip hepsinin ağızlarını açık bırak. Peşinden koşsunlar "sanayici" dediği kişinin.

"Senden bir şey olmaz sanayide araba tamir edersin."
Şu saçma sapan cümleyi görünce bir tek ben mi sinirleniyorum? Niye kimse destek olmuyor?
Destek böyle "ya yapamazsın zaten sen bir şey" falan filan diyip kışkırtmak değildir. Yapacağın şey güzel bir dille yanlışını bulup beraber düzeltmeye çalışmaktır.
Hocam siz dert etmeyin. Yaparsınız orası ayrı ama tabii ki de çalışmanız lazım. Yanlışlarınızın üstüne gidin. Kim ne derse desin takmamaya çalışın. Hiçbir şeyin moralinizi bozmasına izin vermeyin. Denemeler sadece sınav provasıdır. Sınav ya daha kolay olur daha zor. Mesela benim girdiğim sene Özdebir vardı. Sınavımız ondan çok çok daha kolaydı. Dediğim gibi çalışırsanız merak edeceğiniz ya da stresleneceğiniz hiçbir şey yok.

Ailen bu sınavın hayati önem taşıyan bir sınav olmadığını bilmiyor galiba. 2 yıl önce LGS'den çıktıktan sonra babam bana nasıl geçtiğini sordu. Ben de matematik çok kötüydü dediğimde aynı sana dedikleri şeyi bana da söyledi. Seni sanayiye veririm, senden adam olmaz gibi cümleler söylüyordu. Ama şimdi 10. sınıfım ve sınıfın en iyilerindenim. Şimdi ise ODTÜ'de okumayı hedefliyorum. Yani hayat senin hayatın. Matematikten 1 net yapsan da hayatın bitmiş değil, 20 net yapsan da kurtarılmış değil. Biraz fazla genel konuştum ama asıl önemli olan buydu bence. :D

Bazen yapamamak çok normaldir. İyi bir gün değildir veya moralin bozuktur vesaire. Çok takma, sen yanlış yaptığın sorulara ve ilerde ne yapacağına bak.

Geri
Yukarı