Bir başka kötü optimizasyon: Hogwarts Legacy

2K oynuyorum ben. 4K için de tabii ki sorun yaşıyorum. Daha az değil. Ama ekran kartı kullanımı fazla diye bir tık daha akıcı oluyor haliyle. 2K'da %50-60 kullanıyor ekran kartını. Bu da daha çok droba yol açıyor. Bir de çözünürlük arttıkça takılmalar göze pek çarpmaz. Onun da etkisi var.

Ama 4K'da aynı videodaki gibi benim de takılmalar. Sadece aldığım FPS değerleri daha fazla ve biraz daha az takılıyor. Videodaki resmen kilitleniyor. Ona istinaden videodakine göre daha iyi benim performans demek istedim. Bendeki performans 4K'da, 2K'dan daha iyi demek istemedim. Ama yine de daha iyi diyebilirim.
Belki bu sefer görmezden görebiliriz. Yapımcı stüdyo ilk defa bu kadar büyük bir oyun yapıyor. İlk gün yaması gelir ve sorunlar halledilirse tadından yenmez.

Belki bu sefer görmezden görebiliriz. Yapımcı stüdyo ilk defa bu kadar büyük bir oyun yapıyor. İlk gün yaması gelir ve sorunlar halledilirse tadından yenmez.
Bana sorunu çabuk çözeceklermiş gibi gelmiyor açıkçası. Biraz moralim bozuldu keyifle oynayamadığım için (gerçi keyif kalmadı felaketten ötürü). Kızdığım nokta hiç mi test etmiyor oyun yapımcıları oyunları. Hazır değilse çıkarmasınlar. Boşu boşuna satışlarını etkileyecek kötü yorumlar alıyorlar. Oyun bayağı güzel. Gerçekten HP evrenini yansıtmaya çalışmışlar. Eleştirilecek çok yanı var tabi ama uzun zaman sonra değişik bir deneyim, tat oldu. Farklılık gerekiyordu sektöre.

@kino benim önerilen sistemlerle problemim yok. 3070'in önerilen durumlarına düşmesi kötü bir durum fakat durumu az çok anlıyorum. Benim sinirimi bozan şey RT'nin düzgün çalışmaması ve stutter problemi.

Güvendiğim ve sevdiğim bir Youtube kanalı da oyun hakkında video yapmış. Meraklısına:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
2K monitörde, 4070 Ti-12400F-32GB Ram ile oyunu ultra ayarlarda oynuyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Oyun yeni çıktı, mutlaka buglar olur. İlk patch geldiğinde düzelecektir.

Son düzenleme:
Bu video 4K testi yalnız. Ben 2K için problem yaşıyorum. Fakat 4K aynı ayarlarda daha yüksek FPS alıyorum. 50-60 arası genelde. Arada nadir 47 falan oluyor. Takılma durumu ise 16GB olandaki gibi. Biraz daha az hali sadece. Drop girince 20 lere düştüğü oluyor. 2K'da da aynı problemim var. 5800X işlemci, 16GB 3200MHZ RAM kullanıyorum. Oynanmayacak derecede sert droplar var. Bütün keyfi kaçırıyor.
Belki ekran kartına daha fazla yükü verdiğinizden oluyor olabilir. Biliyorsunuz bazen düşük ayarlarda yüksek ayarlara göre daha kötü performans alabiliyoruz.

Tabii bunlar 4K tüketimleri. 1080P her türlü güvenli liman, piyasaya öyle bir hale geldi ki istesen de yüksek çözünürlüklere çıkamıyorsun. NVIDIA'ya kalsak 2016 senesinde GTX 1070 ile 2K'ya geçip VR gözlükleri almamız gerekirdi ama kazın ayağı öyle olmuyor. RTX 2080 bile nereden nereye geriledi, Ray Tracing'i çoktan unuttu sahipleri
Nvidia'ya göre 2080 1080 Tİ gibi kartlar ile 4 K için idealdi tabii satıldığı zaman günümüzde de kartlar bir müddet 4 K oynatacak sonra 1080 P standardına dönecek gibi...

Çok güzel oyun ama oynanacak gibi değil. 3080'le drop ve stutter yemekten oynayamıyorum. 16GB RAM var, kullanıma baktığımda sadece 4GB kullanıyor gözüküyor. Ekran kartını doğru düzgün kullanmıyor. Umarım 32GB RAM yok diye bu problemleri yaşamıyorumdur. Saçma olur.

32 GB ram yok diye bunları yaşıyorsun hocam. Çünkü ram kullanımı 14-15 gb civarında seyrediyor. Ram miktarı karşılamayınca drop yiyor olman normal.

Zamanla düzelir optimizasyon, cyberpunk 2077'yi hatırlıyorsunuzdur.

VRAM'den bahsetmemin sebebi 10GB VRAM ile 4K oyunculuk yapılmayacağını 2 senedir anlatmaya çalışmama rağmen insanların beni sallamamasıydı. İleriye dönük değil dedim dinlemediler
Benzer şeyleri bende yazdım özellikle Ali güngör'ün paylaştığı makalelerin altına. Hele her yeni gelen bilmem 16 GB VRAM'li ekran kartı yolda, yok 20 GB VRAM'li 4080 modeli çıkıyor, işte ne bileyim misal 4090'ın 24 GB VRAM'li çıkmasına "muhteşem" emojisi atanlar dolu ortalık. Sanki bu güzel bir şeymiş gibi! Adam 1050ti kullanıyor ama 20 GB VRAM'li ekran kartı çıkıyor diye seviniyor! Ulan senin zararına evladım o kafanda mı çalışmıyor?
Nvidia ve AMD'nin son 1-2 yıldır özellikle bol kese VRAM dağıtması bizim gibi teknolojinin pahalı olduğu ve bir alınan ekran kartını en az 5-6 sene kullanan orta direk vatandaşın çok olduğu ülkeler için hiç ama hiç iyi bir şey değil. Bende RX6600 var daha bu yaz aldım 8 GB VRAM var alırken özellikle 8GB olsun istedim ki 1080 ultra oynarken düşünmeden ayar yükselteyim diye ama şak Forza horizon 5'i ultrada oynayamadım mesela VRAM yetmediği için. Halbuki ben en az 2-3 sene ultrada gözüm kapalı giderim diyordum. Neden böyle oldu çünkü Nvidia AMD bol kese VRAM dağıtıyor artık kartlara. Ben her sene ekran kartı mı yenilemek zorunda kalacağım kaliteli grafikli oyun oynamak için?
Optimizasyonsuz oyunlar vs. bunda da yine etkisi var bu VRAM bolluğunun kesinlikle.

Arkadaşlar sorun büyük ihtimalle Denuvo yüzünden. Oyunlarına güveniyorlarsa böyle salakça DRM gibi hareketlere gerek yok aslında ama anlamadılar gitti. Neyse Empress Resident Evil Village kırdığında digital foundry videosunu yapmıştı. Buyurun videodaki shutterları görün. Sizin anlattığınız olayların aynısı gibi duruyor;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

DRM ile öyle kafayı bozdular ki sizin oyundan keyif almanız falan umurlarında değil. Capcom kırılmasını bekledi. Kırıldıktan hemen sonra FSR güncellemesi ve DRM düzeltmesi getirdiler patch olarak. FSR vb şeyler iyi hayatlarını kurtarıyor bunların. Bundan sonra oyun kültürü böyle olacak sanırım. Bu gerzekler 1 yıl boyunca Denuvo'ya para verecekler. Kaldırıldıktan sonra keyifle oynanacak duruyor.

Düzeltme shutter konusunda büyük ihtimalle gelmeyecektir. Empress 1 yıl sonra crackledi oyunu. Digitalfoundry 1 yıl önce çıkmış oyunun crack ve orijinal kıyasını yapıyor. Hala shutter devam ediyor görünüyor videoda. Ben oyunu satın alıp oynamadım son durumu nedir bilemiyorum.

Bu herifler de empressin 10 gün içinde kıracağım iddiasını bekliyor olabilirler. O kırdıktan sonra Denuvo yaması + birçok fix gelecek büyük ihtimalle. Ortaya hastalıklı bir crackli oyun bombası bırakıp yola devam etmek istiyor olabilirler. Satın alan insanlara hakarettir bu ama akıllıca olduğu da bir gerçek eğer böyle yaparlarsa.

Arkadaşlar sorun büyük ihtimalle Denuvo yüzünden. Oyunlarına güveniyorlarsa böyle salakça DRM gibi hareketlere gerek yok aslında ama anlamadılar gitti. Neyse Empress Resident Evil Village kırdığında digital foundry videosunu yapmıştı. Buyurun videodaki shutterları görün. Sizin anlattığınız olayların aynısı gibi duruyor;

DRM ile öyle kafayı bozdular ki sizin oyundan keyif almanız falan umurlarında değil. Capcom kırılmasını bekledi. Kırıldıktan hemen sonra FSR güncellemesi ve DRM düzeltmesi getirdiler patch olarak. FSR vb şeyler iyi hayatlarını kurtarıyor bunların. Bundan sonra oyun kültürü böyle olacak sanırım. Bu gerzekler 1 yıl boyunca Denuvo'ya para verecekler. Kaldırıldıktan sonra keyifle oynanacak duruyor.

Düzeltme shutter konusunda büyük ihtimalle gelmeyecektir. Empress 1 yıl sonra crackledi oyunu. Digitalfoundry 1 yıl önce çıkmış oyunun crack ve orijinal kıyasını yapıyor. Hala shutter devam ediyor görünüyor videoda. Ben oyunu satın alıp oynamadım son durumu nedir bilemiyorum.

Bu herifler de empressin 10 gün içinde kıracağım iddiasını bekliyor olabilirler. O kırdıktan sonra Denuvo yaması + birçok fix gelecek büyük ihtimalle. Ortaya hastalıklı bir crackli oyun bombası bırakıp yola devam etmek istiyor olabilirler. Satın alan insanlara hakarettir bu ama akıllıca olduğu da bir gerçek eğer böyle yaparlarsa.
Denuvo-free oyun yapan firmaların minimum karizma.

Yeni konular

Geri
Yukarı