Bir bilgisayarda birden çok ağa kullanma

omer_hatay

Hectopat
Makaleler
1
Bu sene üniversite için şehir değiştirdim ve KYK çıkmadığı için vakıf yurdunda kalmak zorunda kaldım. İlk geldiğimde internet erişimim fena sayılamayacak bir derecede idi (60Mbps civarı). Fakat yurt doldukça internette bir takım sorunlar ortaya çıkmaya başladı. En sonunda her cihaz için 10Mbps sınır koydular. İnternetten görevli olan kişiyi bugün bulup 10Mbps bant genişliği var ben kendi routerımı kullanacağım dediğimde hayır takamazsın dendi. Sanıyorum ki hız sınırını MAC adresi üzerinden yapıyorlar. İnternet güvenliği konusunda oldukça zayıflar, koca yurda internet tek bir tane Türk Telekom VDSL modemden dağıtılıyor. Ağ şifresiz ve her katta mesh sistemi kurulu.

Şimdi gelelim asıl soruya: Ben herhangi indirme vesaire yaptığımda bilgisayarım 10Mbps sınır yüzünden internet için kullanılamaz hale geliyor ve işlerimi telefonumdan halletmek zorunda kalıyorum. Bilgisayarda tek bir ağ kullanacağıma 2-3 farklı ağ kullanıp ne indirirsem paketler halinde inmesini sağlayabilir miyim? Böyle bir şey yapamasam bile Arp Poisoning tarzı bir saldırı gerçekleştirebilir miyim? İnternet hızlanmasa bile bana yapılan hareketten sonra kullanılamaz hale gelse de olur. En kötü yurttan atılırım (işime gelir, burada anlatmayacağım). Konu hakkında bilgisi olupta yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sene üniversite için şehir değiştirdim ve KYK çıkmadığı için vakıf yurdunda kalmak zorunda kaldım. İlk geldiğimde internet erişimim fena sayılamayacak bir derecede idi (60Mbps civarı). Fakat yurt doldukça internette bir takım sorunlar ortaya çıkmaya başladı. En sonunda her cihaz için 10Mbps sınır koydular. İnternetten görevli olan kişiyi bugün bulup 10Mbps bant genişliği var ben kendi routerımı kullanacağım dediğimde hayır takamazsın dendi. Sanıyorum ki hız sınırını MAC adresi üzerinden yapıyorlar. İnternet güvenliği konusunda oldukça zayıflar, koca yurda internet tek bir tane Türk Telekom VDSL modemden dağıtılıyor. Ağ şifresiz ve her katta mesh sistemi kurulu.

Şimdi gelelim asıl soruya: Ben herhangi indirme vesaire yaptığımda bilgisayarım 10Mbps sınır yüzünden internet için kullanılamaz hale geliyor ve işlerimi telefonumdan halletmek zorunda kalıyorum. Bilgisayarda tek bir ağ kullanacağıma 2-3 farklı ağ kullanıp ne indirirsem paketler halinde inmesini sağlayabilir miyim? Böyle bir şey yapamasam bile arp poisoning tarzı bir saldırı gerçekleştirebilir miyim? İnternet hızlanmasa bile bana yapılan hareketten sonra kullanılamaz hale gelse de olur. En kötü yurttan atılırım (işime gelir, burada anlatmayacağım). Konu hakkında bilgisi olupta yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Dostum 2 ağı kullanman bilgim kadarıyla mümkün değil ve zaten Mac adresinde senin ne kullandığın ne kadar kullandığın çıkıyor bunlar zaten Mac kısıtlaması yaptığı için maalesef tek 10 Mbps'yle idare etmek zorundasın Samsung cihazlarda indirme hızlandırıcı var hem mobil hem de Wi-Fi kullanıyor ama PC'lerde maalesef ki bu durum söz konusu değil.
Dostum 2 ağı kullanman bilgim kadarıyla mümkün değil ve zaten Mac adresinde senin ne kullandığın ne kadar kullandığın çıkıyor bunlar zaten Mac kısıtlaması yaptığı için maalesef tek 10 Mbps'yle idare etmek zorundasın Samsung cihazlarda indirme hızlandırıcı var hem mobil hem de Wi-Fi kullanıyor ama PC'lerde maalesef ki bu durum söz konusu değil.

Belki internetini mobilden Wi-Fi'yi paylaşarak hem mobil hem de Wi-Fi harmanlayabilirsin (Wi-Fi paylaşımı destekliyorsa cihazın )

Belki internetini mobilden Wi-Fi'yi paylaşarak hem mobil hem de Wi-Fi harmanlayabilirsin (Wi-Fi paylaşımı destekliyorsa cihazın )
Evet benim de amacım bu tarz bir şey yapmak. Ama o kadar kolay değil, aynı ağları bağlasak bile ya parçalı indirme yapacak yada vpn tarzı bir şeyle 2 ağı tek ağ gibi toparlayacağım. İp üzerinden kısıtlama yapma ihtimallerine karşın 2 ip girerek kullanmayı denedim fakat tek ip girsem bile hatta ipconfig'te yazan her şeyi aynı girsem bile dns hatası veriyor. Bu konularda iyice bilgili birisi aydınlatırsa çok memnun olurum.

2 tane wifi adaptör alırsan. Aynı anda iki ağa bağlanabiliyor. Benimkinde öyle gözüktü. Tam olarak ikisinide kullanıyor mu bilmiyorum.

Onun haricinde bir sistem kurularak iki ağın birleştirildiği bir internet kafe görmüştüm.

2 tane Wi-Fi adaptör alırsan. Aynı anda iki ağa bağlanabiliyor. Benimkinde öyle gözüktü. Tam olarak ikisini de kullanıyor mu bilmiyorum.

Onun haricinde bir sistem kurularak iki ağın birleştirildiği bir internet kafe görmüştüm.

Kullanmaz tek Wi-Fi kullanır birine geçince diğeri iptal olur.

Kullanmaz tek Wi-Fi kullanır birine geçince diğeri iptal olur.
Hayır kullanılabiliyor. Fakat biraz daha farklı işlere hizmet ediyor, lütfen son kullanıcı mantığıyla düşünerek cevap vermeyin. İki ağı aynı anda bağlayıp kullanmaya çalıştığıma göre zaten bunu denemişimdir.
Konu cidden önemli, çözümünü bulamazsam yurttan ayrılacağım.
Güncelleme: Speedify adında bir VPN buldum ve tam olarık istedğim şeyi yapıyor. Fakat yerel fiyatlandırma olmadığından fiyatı biraz pahalı, alternatifini bulabilirsem sorunum çözülmüş olacak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı