Bir Ekran Kartının Gücünü Belirleyen En Önemli Özellikler Nelerdir?

Sarp Demir

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta yazdığım gibi, bir ekran kartının gücünü en çok hangi özellikleri belirler?
Kaç çekirdekli olduğu ve işlemci hızı en çok etkileyenler midir?

Çekirdek sayısı önemli tabii ki fakat bunda da etken olan şey mimarinin verimliliği. Bunun dışında bellek de önemli bir unsur. GDDR5X ve üstü şu an için tepe kartlar için yeterli.

CUDA çekirdek sayısı, bellek miktarı, teknolojisi DDR5,6 vs.
Çekirdek sayısı önemli tabii ki fakat bunda da etken olan şey mimarinin verimliliği. Bunun dışında bellek de önemli bir unsur. GDDR5X ve üstü şu an için tepe kartlar için yeterli.
Tamam, cevaplar için teşekkürler. Ancak bir sorum olacak;
Ben GT 740M ekran kartını kullanıyorum, 384 çekirdeği, 980 MHz boost frekansı ve 2 GB belleği var var. OC ile 1189 MHz yapabiliyorum. İnternetten GTX 650'nin özelliklerine baktığımda 384 çekirdeği, 1058 MHz taban frekansı ve 1GB belleği olduğunu gördüm. Yani ben GT 740M'e OC yaptığımda GTX 650'den daha mı güçlü oluyor? Bana pek mantıklı gelmedi ama yine de sorayım dedim.
(Bu soruyu iki cevap için de soruyorum)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı