Bir hayvanı üzülmeden öldürebilir misiniz?

Sevmiyorum yılanları. Çok ani hareket ediyorlar. Böyle tıss mıss yaparken refleks olarak tutsam boğazından kimse kurtaramaz.
Yani normaldir, hak veririm. Ben genel olarak bütün hayvanları sevdiğim için hepsini bağrıma basarım. Koynumda yılan falan da beslerim, hiç sıkıntı değil. Ama yani her ne kadar sevmeseniz de acı çektire çektire öldürmek kötü bir şeydir. Şahsen benim üzerime kaynak su falan döksünler hiç istemem.
@MikailSorunsuz İhbar etsem kaç yazar? Olay olalı çok oluyor.
Olsun, uğraşsınlar. Ama haklısınız, pardon.

Yani normaldir, hak veririm. Ben genel olarak bütün hayvanları sevdiğim için hepsini bağrıma basarım. Koynumda yılan falan da beslerim, hiç sıkıntı değil. Ama yani her ne kadar sevmeseniz de acı çektire çektire öldürmek kötü bir şeydir. Şahsen benim üzerime kaynak su falan döksünler hiç istemem.

Olsun, uğraşsınlar. Ama haklısınız, pardon.
Evcil yılanınız var mı? Bu arada sadece yılan değil, hiçbir hayvana güven olmaz. Köpek bile aniden saldırganlaşabilir.

Doğrusu sinek ve başı boş sokak köpekleri ile ilgili özel bir görüşüm var.

Sinekler: Füze atın üzülmem zaten su arıtmak dışında sanırım pek bir işe yaradıkları yok **k böcekleri adamdır kiri pası temizliyorlar ama garibim böcekleri küçük görüyorsunuz :(.

Sokak köpekleri:
İttapar kesim tarafından aşırı abartılan ısırınca "Yonok olmok ostomormustur olo yok yo" gibi saçma bahaneler ile öne çıkan ev içi köpek besleme sorumluluğu almayıp gidip sokakta olanı besleyip milletin başına salan bu manyaklar yüzünden sokak köpekleri sonucu en çok yaralanma belki bizim ülkemiz içinde var.

Ya eve alırsın ya bakmazsın kardeşim sokakta besleyince sorumluluk sahibi olmuyorsun seni gizli tembel neymiş bakıyormuş al evine bak köpeğini milleti ısırmak zorunda mı?

Sokak köpeklerine biraz acımıyorum ama hak etmeyip öldürülenleri var yavru veya sadece kendi halinde olanlar onun dışında, sürü veya kuduz olanlarını suçlu gibi kurşuna dizelim.

Evcil yılanınız var mı? Bu arada sadece yılan değil, hiçbir hayvana güven olmaz. Köpek bile aniden saldırganlaşabilir.
Ben bütün hayvanları baktım. Ama yılan, tarantula ve fare tarzı hayvanları üniversite için başka şehirde yaşayan abim baktı. Bende çok ısırıldım, abim de. Ama biz alışığız, zaten baktığı yılanlar da zehirli değildi, benim hayvanlarım da sadece çizik, kesik tarzı yaralar açtığı için önemsemem, önemsemeyiz. Yani ölsek de kesin biz hata yaptık, hayvanlar masum diye düşünürüz.

Doğamızda var bu. Avcı-toplayıcı olduğumuz dönemde hayvan öldürmeyen insan yoktu. Yerleşik düzene geçildiğinde hayvancılık ile uğraşan insanlar devraldı. Diğer insanlar hayvanları beslenmek için öldürmeyi bu insanlara bıraktılar.

Doğamızda var bu. Avcı-toplayıcı olduğumuz dönemde hayvan öldürmeyen insan yoktu. Yerleşik düzene geçildiğinde hayvancılık ile uğraşan insanlar devraldı. Diğer insanlar hayvanları beslenmek için öldürmeyi bu insanlara bıraktılar.
Yok, ben onu kastetmedim. Hani masum, yenmeyecek ya da sadece var olan bir hayvanı öldürürseniz vicdan azabı çeker misiniz diye sordum. Yoksa tabii ki etini satmak ya da beslenmek dışında öldürmeyen avcıları desteklerim.

Duyara gel. Daha çok mu acı çeksin le?
Aynen, doğasında normal şekilde yaşayan bir tilki, köstebek acı çekiyor kafasına sıkman lazım. Bacağı yaralanan bir civcivin yarasına müdahale etmek yerine ez geç, ne olacak(!).
Dağ başında yaşayan adam ne yapsın veterineri? Şehire mi insin? Civcivi örnek vermiş zaten. Böyle bir duyar.. Ne bileyim yani.
Bacağı yaralıdan kopmuş, kırılmış, ölümcül hasar almış olarak düşünerek söylemedim. Bacağı yaralandıysa kanama varsa tentürdiyot sürebilirsin, öldürmezsin. Buna duyar demeniz de garipmiş. Ayrıca bahsettiğim insanların yarası kolay bir müdahale ile düzeltilebilecek olmasına rağmen öldüren insan evlatları olduğunu anlıyorsunuz umarım.

Kucağımdaki kediyle yanıtlıyorum bu konuyu. :) Beni öldürme niyeti gütmüyorsa kesinlikle kılını bile incitemem, incitirsem de 2-3 ay etkisinden çıkamam herhalde. Ağır yaralı hayvanları öldürmem gerekse o hallerini görünce daha kötü olurum muhtemelen, düşüncesi bile kötü.

Yeni konular

Geri
Yukarı