Bir insan neden alkol alır?

@bitwise, şarapı ben de severim. Ama alışırım diye korkuyorum, o yüzden almıyorum.

Ben senelerdir icerim. Etle birlikte gayet guzel oluyor. Evde antrikot yapip yanina entel entel sarap aciyorum. Kendini kontrol edebildigin muddetce sorun yok, kahve de bagimlilik yapiyor.

Hayir, belirli oranlarda alkol almak faydali bile. Periyodik olarak bir kadeh sarap icmenin faydali olduguna dair arastirmalar var.
Şarap içmek yerine doğal dalından koparıp üzüm yemek daha faydalıdır. Toplum sağlığı ve kültürü açısından alkolü tavsiye edemeyiz. Esrar içenlerin bak bu doğal ot, uyuşturucu değil demesi gibi bir şey diyemeyiz. Burada genç kardeşlerimiz var o yüzden fikir belirtirken dikkatli olmakta fayda var. Bizde genç olduk, ergenlikte hele kafa nasıl çalışıyor biliyoruz.
Ben senelerdir icerim. Etle birlikte gayet guzel oluyor. Evde antrikot yapip yanina entel entel sarap aciyorum. Kendini kontrol edebildigin muddetce sorun yok, kahve de bagimlilik yapiyor.
Kahve alkol gibi bağımlılık yapmaz ve kahve sürekli içen insan farklı bir zihniyettedir kendini zorla alıştıranlar var.

Şarap içmek yerine doğal dalından koparıp üzüm yemek daha faydalıdır. Toplum sağlığı ve kültürü açısından alkolü tavsiye edemeyiz. Esrar içenlerin bak bu doğal ot, uyuşturucu değil demesi gibi bir şey diyemeyiz. Burada genç kardeşlerimiz var o yüzden fikir belirtirken dikkatli olmakta fayda var. Bizde genç olduk, ergenlikte hele kafa nasıl çalışıyor biliyoruz.

Kahve alkol gibi bağımlılık yapmaz ve kahve sürekli içen insan farklı bir zihniyettedir kendini zorla alıştıranlar var.

Gencleri kotu etkilememek icin "Alkol kaka", "Hamburger igrenc" demeye hic gerek yok. Gerizekali degil genc insanlar. Gercekleri soylersin, onlar kendi akillariyla dogruyu yanlistan ayirt edebilirler. Edemiyorsa da bu onlari egitemedigimiz icindir, "Alkol kaka" demedigimiz icin degil.

Madde bagimliligi alkole indirgenebilecek bir mevzu degil. abuse etmek istersen kafeini de, nikotini de abuse edersin. Sorumluluklarinin bilincinde olgun bir birey gerektigi yerde ne kadar alkol almasi gerektigini bilen kisidir.

Insanlari rahatsiz etmeden, kendinizi kaybetmeden ne yediginiz ne ictiginiz sadece sizi ilgilendirir, baskasinin karismasina musade etmeyin.

Gencleri kotu etkilememek icin "Alkol kaka", "Hamburger igrenc" demeye hic gerek yok. Gerizekali degil genc insanlar. Gercekleri soylersin, onlar kendi akillariyla dogruyu yanlistan ayirt edebilirler. Edemiyorsa da bu onlari egitemedigimiz icindir, "Alkol kaka" demedigimiz icin degil.

Madde bagimliligi alkole indirgenebilecek bir mevzu degil. abuse etmek istersen kafeini de, nikotini de abuse edersin. Sorumluluklarinin bilincinde olgun bir birey gerektigi yerde ne kadar alkol almasi gerektigini bilen kisidir.

Insanlari rahatsiz etmeden, kendinizi kaybetmeden ne yediginiz ne ictiginiz sadece sizi ilgilendirir, baskasinin karismasina musade etmeyin.
Çocuk aklıyla olmuyor işte o yüzden tedbirli olmak lazım dedim, buranın yaş ortalaması belli o yüzden. Ağzıyla içen herkese saygımız sonsuz ama tavsiye etmiyoruz.

Merhaba sevgili sosyal üyeleri iyi akşamlar umarım iyisinizdir. Merak ettiğim bir konu var bir insan portakal suyu, limonata, ice tea, çay, kahve varken neden alkol alır? Hem sağlığa zarar hem de Müslüman olan insanlar için günah.

Hocam bende düşünmüştüm ama içen kişi düşünsün. Ama içenler haram olduğunu bilerek içiyor. Bunun bir affı olmadığını düşünüyorum.

Bildiğim kadarıyla alkol günah değil.
Ben de şu soruyu sormak istiyorum : Viski, Şarap, Bira, Rakı varken neden Portakal suyu içilir ki?

Neden bu soruyu sordum? Çünkü bu soru kişisel tercihleri sorgulayan bir soru. Ve manasız. Aynı senin sorduğun soru gibi. Bu kişisel tercihtir. Tadı, aroması ve birçok etmenleri ile insanlar alkollü içecekleri tercih ediyorlar.

@Bir Matmazel, alkol aşırı pahalı olmasaydı ülkenin yarısı alkolik olurdu zaten. Öyle düşünüyorum.

Çok pahalı cidden şu an eczaneden alınan ilaçların %30u antidepresanlar. Son yıllarda kullanımı artı bayağı bir mıktarda alkol yerine artı antidepresan veriyorlar ama dozları düşürmüşler. Eskiden xanax uçurudu şimdi kesmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı