Bir kilo demir mi ağırdır yoksa bir kilo pamuk mu?

Üzerimize düşme durumunu ele alacak olursak. 1 kilo demir kafamıza düşse kısa mesafede can yakmaz. Ancak örneğin 6.kattan atarsak demir kafamızı yarabilir. Ancak pamuğun yoğunluğu(yanlışsam düzeltin) daha az olduğu için 1 kiloluk pamuk yığınının yüzey alanı daha çok olacaktır. Yüzey alanı daha çok olduğundan hava ile daha çok sürtünecek ve daha yavaş düşecektir . Ancak demir de pamuk ile aynı hızda düştüğünü varsayarsak pamuğun yapısı daha yumuşak olduğundan dolayı zaten bu durumda demir ile aynı acıyı verebilmesi için 5 kilo falan olması lazım :D . Ama pamuğun yumuşak olmasının sebebi bulunduğu yapısı. Eğer pamuğu pressler ve içinde hava bırakılmaz ise o zaman 1 kilo demir 1 kilo pamuğa eşit derece de acı verir.

Hocam özet geçme imkanınız var mı? Fizikten kaldım.
1660406966941.png

(Paint'ten çizdim)

İki maddenin ağırlık merkezleri arasındaki fark gördüğün üzere "h" kadar. Demirin dünyanın merkezine olan uzaklığı x olsun. Pamuğunki de x+h olur mantıken. Sen bir cisimden ne kadar uzaklaşırsan üzerine etki ettiği kütleçekim kuvveti de azalır.

Formulü zaten, G * (m1*m2) / r^2'dir. Formülde görüldüğü gibi kütleçekim kuvveti uzaklığın karesiyle ters orantılı.

Pamuğun merkeze olan uzaklığı x+h olduğundan daha az kuvvet etki eder. Daha az kuvvet etki edeceğinden ağırlığın daha az olur.

@oynozan Bu durum ikisinin ağırlık merkezini nereye göre konumlandırdığımıza bağlı olarak değişir. Düz bir zeminse doğru ancak ikisinin de ağırlık merkezleri paralel olacak şekilde tutarsak yanlış olur.
Evet ikisinin ağırlık merkezlerini paralel koyarsak merkeze olan uzaklıkları aynı olur.

Eki Görüntüle 1484492
(Paint'ten çizdim)

İki maddenin ağırlık merkezleri arasındaki fark gördüğün üzere "h" kadar. Demirin dünyanın merkezine olan uzaklığı x olsun. Pamuğunki de x+h olur mantıken. Sen bir cisimden ne kadar uzaklaşırsan üzerine etki ettiği kütleçekim kuvveti de azalır.

Formulü zaten, G * (m1*m2) / r^2'dir. Formülde görüldüğü gibi kütleçekim kuvveti uzaklığın karesiyle ters orantılı.

Pamuğun merkeze olan uzaklığı x+h olduğundan daha az kuvvet etki eder. Daha az kuvvet etki edeceğinden ağırlığın daha az olur.

Evet ikisinin ağırlık merkezlerini paralel koyarsak merkeze olan uzaklıkları aynı olur.
Konunun en iyi mesajı olabilir :D

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı