Bir kulaklığa 1500 TL bayılmak akıl kârı mı?

Kesinlikle akıl kârı hatta 2000 3000 liran bayılacaksanda akıl kârı. Yeterki almaya gücün imkanın olsun ve ekonomik problemin olmasın. Anker Q10 nasıl üründür bilmiyorum o yüzden tecrübeli insanların incelemelerine bakın derim.

HD400S'i direkt olarak denemedim ancak sürücülerinin hemen hemen aynı olması sebebiyle 458BT 4.40 vesaire bunlardan birini denemiştim ve basslarının son seste boğuk olması harici pek de kötü yanını göremedim o yüzden 400S fena bir kulaklık olarak gözükmüyor gözüme. Tekrar diyorum deneyip beğenirse almasında hiçbir sakınca yok çünkü fiyatı pahalı bir kulaklık değil. Kulak içi alacaksa bulabiliyorsa Momentum In Ear alabilir 600 lira bandında. KZ'yi denemedim ama iyi olduğunu farklı yerlerde duymuştum. Shure SE215 de alabilir kulak içine göre ağır olması harici o da güzel bir kulaklık.

Şahsi fikrim HD 8 almaktan yana olur. 1650 liraya bunu alsa emin olun konuşacak hiçbir şey kalmayacak şunu alsaydı gibi hiçbir soru işareti olmayacak kafamızda. İlk etapta iyi süremeyen ses çıkışıyla kullanması biraz kötü olur ileride alacağı ses kartı mükemmel deneyim yaşatacaktır.

Apple çeviricisinin neresine Cirrus Logic koymuşlar anlamadım bu konuya birisi öyle yazmıştı da merak ettim açıkçası. Telefonda kullanılabilir bilgisayarda pek kullanmazdım açıkçası 1 VRMS güç çıkışı 24/48 olması pek de cazip gelmedi. Alacağınız herhangi bir Xonar kart bundan daha iyi performans verecektir.

Syba Sonic'in güç çıkışını bulamadım fakat T.I. kötü bir amp yapmaz. Pro 82'yi denemedim güzel bir kulaklıksa onu da alabilir ama verilen değerleri beni tatmin etmedi açıkçası.

Şu kulaklığı çok merak ediyorum keşke deneyebileceğim bir yer olsa. Oldukça rahat kullanım verecekmiş gibi gözüküyor. Malzeme kalitesi de kötü durmuyor sesi nasıldır acaba.
Tamam hocam siz ne derseniz o olsun.

Apple çeviricisinin neresine Cirrus Logic koymuşlar anlamadım bu konuya birisi öyle yazmıştı da merak ettim açıkçası. Telefonda kullanılabilir bilgisayarda pek kullanmazdım açıkçası 1 VRMS güç çıkışı 24/48 olması pek de cazip gelmedi. Alacağınız herhangi bir Xonar kart bundan daha iyi performans verecektir.
Şu paragraf beni ilgilendiriyor.

DAC'ı tam olarak USB-C ya da Lightning giriş kısmına koymuşlar.
Lightning versiyonunun resimlerini paylaşıyorum.
1642356133100.png

1642356170325.png

Telefonun yanında bilgisayarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Type C giriş varsa direkt, Type C giriş yoksa da USB-A male to Type C female dönüştürücüyle hem ses hem mikrofon kullanılabiliyor.

Ses temizliği ve çözünürlüğü ortalama üzeri bir kullanıcıyı bile tatmin edecek kadar iyi. Ölçümlerde de fiyatına göre şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar veriyor. Tabii kulaklık işi ölçümle rakamla olmaz, kulağa takıp dinlemek lazım. @246675 'in dediği gibi Head-fi'da ve Reddit'te Sennheiser HD serileriyle kullananlar var. Kaynak işini bu şekilde ucuza halledip yatırımı amfi ve kulaklığa yapıyorlar. Bu dönüştürücülerin kalitesi topluluk arasında yayıldığından beri şu an yabancı forumlarda "DAC'lara boşuna mı para veriyoruz?" tartışmaları yapılıyor.

24/48 olması müzik arşivi bu standardın üstünde ses dosyalarından oluşanlar için dezavantaj, kesinlikle haklısınız. Çoğunluğun streaming servislerini ve FLAC/ALAC standardını kullandığını düşünürsek pek bir dezavantaj sayılmıyor bence.

1 VRMS güç çıkışı IEM'ler ve yüksek güç ihtiyacı olmayan kafa üstü kulaklıklar için yeterli. Orada şöyle bir sorunumuz var, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu ülkelerde kısıtlamalar nedeniyle çıkış 0.5 VRMS'le sınırlı tutulmuş. Bu da yüksek empedans değerli kulaklıkların beslenmesinde belki sorun yaratabilir. Benimki de 0.5'lik versiyon. Sadece düşük empedanslı IEM'ler kullandığım için test etme şansım olmadı. Elimdeki IEM'lerle ses yüksekliği yeterlinin çok üzerinde. Ancak gidip 250 ohm DT880 falan bağlasak konuşan bardaktan çıkan bırakın l*n beni seslerini duyabiliriz muhtemelen :D

Xonar kartlarla birebir karşılaştırma şansım olmadı. Tahmin ediyorum ki sizin de olmamıştır. Bu kadar kesin hüküm bu hobide bence verilmemelidir. Fikrinize saygı duyuyorum tabii ki. İnsan uzaktan bakınca bile biri koskoca ses kartı, biri serçe parmağım kadar dongle diyor. 100 kişiye sorsak 99'u sırf görünüşten bile ses kartı daha iyi ses verir diyebilir.

Bulabildiğim birkaç "ciddi" yabancı kaynağı atayım incelemek isterseniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Reddit sayfalarındaki geri kalan yorumlar çok fazla öznel olduğundan onların linkini koymadım.

Son düzenleme:
Şu paragraf beni ilgilendiriyor.

DAC'ı tam olarak USB-C ya da Lightning giriş kısmına koymuşlar.
Lightning versiyonunun resimlerini paylaşıyorum.
Eki Görüntüle 1272213
Eki Görüntüle 1272215

Telefonun yanında bilgisayarda da rahatlıkla kullanılabiliyor. Type C giriş varsa direkt, Type C giriş yoksa da USB-A male to Type C female dönüştürücüyle hem ses hem mikrofon kullanılabiliyor.

Ses temizliği ve çözünürlüğü ortalama üzeri bir kullanıcıyı bile tatmin edecek kadar iyi. Ölçümlerde de fiyatına göre şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar veriyor. Tabii kulaklık işi ölçümle rakamla olmaz, kulağa takip dinlemek lazım. @246675 'in dediği gibi Head-fi'da ve Reddit'te Sennheiser HD serileriyle kullananlar var. Kaynak işini bu şekilde ucuza halledip yatırımı amfi ve kulaklığa yapıyorlar. Bu dönüştürücülerin kalitesi topluluk arasında yayıldığından beri şu an yabancı forumlarda "DAC'lara boşuna mı para veriyoruz?" tartışmaları yapılıyor.

24/48 olması müzik arşivi bu standardın üstünde ses dosyalarından oluşanlar için dezavantaj, kesinlikle haklısınız. Çoğunluğun streaming servislerini ve FLAC/ALAC standardını kullandığını düşünürsek pek bir dezavantaj sayılmıyor bence.

1 VRMS güç çıkışı IEM'ler ve yüksek güç ihtiyacı olmayan kafa üstü kulaklıklar için yeterli. Orada şöyle bir sorunumuz var, Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu ülkelerde kısıtlamalar nedeniyle çıkış 0.5 VRMS'le sınırlı tutulmuş. Bu da yüksek empedans değerli kulaklıkların beslenmesinde belki sorun yaratabilir. Benimki de 0.5'lik versiyon. Sadece düşük empedanslı IEM'ler kullandığım için test etme şansım olmadı. Elimdeki IEM'lerle ses yüksekliği yeterlinin çok üzerinde. Ancak gidip 250 ohm DT880 falan bağlasak konuşan bardaktan çıkan bırakın l*n beni seslerini duyabiliriz muhtemelen :D

Xonar kartlarla birebir karşılaştırma şansım olmadı. Tahmin ediyorum ki sizin de olmamıştır. Bu kadar kesin hüküm bu hobide bence verilmemelidir. Fikrinize saygı duyuyorum tabii ki. İnsan uzaktan bakınca bile biri koskoca ses kartı, biri serçe parmağım kadar dongle. 100 kişiye sorsak 99'u sırf görünüşten bile ses kartı daha iyi ses verir diyebilir.

Bulabildiğim birkaç "ciddi" yabancı kaynağı atayım incelemek isterseniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Reddit sayfalarındaki geri kalan yorumlar çok fazla öznel olduğundan onların linkini koymadım.
Çok teşekkür ederim, bayağı uğraşmışsınız. Cahile kısa laf anlatılmıyor maalesef, böyle kitap yazmak gerekiyor.

Tamam hocam siz ne derseniz o olsun.
Ben ne demişim hocam? HD400S minvalindeki kulaklıkları denedim fiyatına göre iyi kulaklıklardı bunu deneyip beğendikten sonra zaten bize laf düşmez. :D Öte yandan Shure SE215 Momentum In Ear güzel kulaklıklar. KZ hakkında bir bilgim yok fakat kullananlar beğendiğini söylüyor. Apple kablosunu sormuşum nasıl olabiliyor diye keza çıkışını da pek beğenmedim ancak telefonda kullanılacak bir şey. Jack çıkışım varsa da kullanmam çıkış gücünü arttırmam gerekirse de mini amplifikatörlere bakarım. PC'de kullanacaksa isterse DAC isterse de ses kartı alır ikisinde de üzmeyecek. Ben bunları yazdım sadece. Ses kartına suratınızı ekşitmenizi anlamıyorum. Creative boşuna mı High-End ses kartı yapıyor? Ben bilmiyorum hadi Creative de bilmiyor öyle mi? :D
Xonar kartlarla birebir karşılaştırma şansım olmadı. Tahmin ediyorum ki sizin de olmamıştır. Bu kadar kesin hüküm bu hobide bence verilmemelidir. Fikrinize saygı duyuyorum tabii ki. İnsan uzaktan bakınca bile biri koskoca ses kartı, biri serçe parmağım kadar değil. 100 kişiye sorsak 99'u sırf görünüşten bile ses kartı daha iyi ses verir diyebilir.
Hocam şimdi olay şu içerisinde sadece DAC ve amp var herhalde. Ses yine telefonda işleniyor ve burada dönüştürülüyor. Buradaki DAC ve amp sadece sesi temizler ve güçlendirir başka bir şey yapmaz ses sahnelemesini telefon yapar telefonun çıkışını beğenmiyorsanız yine sesi temiz vermesi ve güçlü vermesi memnun eder fakat güzel bir ses kartı denedikten sonra bunların da aslında sadece telefonda kullanılması gerektiğini anlamak gerekiyor. Ses işlemcisinin önemini zaten daha önceki mesajlarımda anlattım birebir aynı DAC kullanan iki ses kartında bile muazzam fark yaratırken sadece şu kablonun içine gömülü DAC ve amp çok başarılıysa onboard ses kartları da çok başarılıdır. Hatta ASUS bazı anakart modellerinde ESS SABRE DAC kullanıyor. Bu anakartlar da varken 100 dolarlık ses kartı almak saçma mı diye dert yanalım o zaman.

Çoğu kişinin beğenmesi de pek önemli değil odyofil tribine girenler bu işte kafa yorduğunu sananların çoğu sadece sesin netliğine ve gücüne bakıyor ama aslında olay sadece bunlarla sınırlı değil maalesef. Güzel mastering yapılmış bir müziği farklı ses kartlarında denemek lazım. Özenle düzgün ses dosyalarını seçmek gerekiyor. Burada vurguladığım kısım FLAC olması değil kayıt kalitesi. Sadece Spotify aldım TIDAL aldım ile olmuyor he senin için oluyordur tamam o zaman bir ses kartına 100 dolar vermene gerek yok boş ver. Ayrıca 100 dolarlık ses kartlarıyla da kapışacağını zannetmiyorum mümkün değil yani 24/48 çözümlüyor kesin hüküm vermeme gerek yok veriler bile yetiyor ses kartının zaten daha iyi olduğunu. Hifilife'a sürekli uğruyorum hatta oradaki çalışanlar arkadaş oldum. Ona şu muhabbeti anlatsam bir yürü git kafa mı buluyorsun der dükkandan kovar yemin ediyorum. 100 dolarlık ses kartı ile Apple dönüştürücüyü test etmeden hüküm verememe gibi bir düşünce zaten başlı başına fütursuzca hüküm vermektir. Lütfen yapmayın. Tamam güzel olabilir hatta telefon için bulunmaz bir nimet ama çok da uçmanın alemi yok. 30 liralık Hi-Res damgası yapıştırılmış kulaklığa da şans vermeye döner bu. Zaten esas sorun kulak içi ile kullanıp 100 dolarlık ses kartıyla karşılaştırmak. "Yahu bende 100 dolarlık ses kartı var niye adam akıllı kulaklık kullanmıyorum" önce bunu sormak gerekiyor. Yoksa In Ear kullanacaksa PC'deki çıkışlar da yeter ALC 887/892 yoksa. ALC 1150 bile olsa o bile rahat sürecek In Ear'ı ki nefret ederim 1150'den.
SNR'ı gayet iyiymiş bu arada. Harbiden Cirrus Logic kullanmış olabilirler.

Şurada cahil diye anılmak da varmış. 24/48 ve 24/96 arşivde kritik dinleme yapıp TIDAL ile arasındaki farkı anlayayım TIDAL'ın bazı Master diye adlandırdığı müziklerin aslında Master olmadığına kayıt kalitesinin bile rezalet olduğuna kanaat getireyim sonra gelsin biri kulaklarında problem var desin sırf açık kapsül beğenmediğim için. HD800S'in kapalı halini de gördük HD820 ile kendisi de rezalet diyor o kulaklığın sürücüsünün kapalı hali o zaten. Açık kapsül olduğu için çakışma yaşamıyor diye mükemmel demeye devam etsin tercih meselesi olduğunu hala çözememiş. Benim kulaklıktaki sürücünün ne kadar iyi olduğunu anlamadan cahil de olduk sağır da. İşin komik yanı ilk mesajımda olayı detaylıca açıkladım yine de bilmediğimi sanıyor. Her neyse bu konuya daha fazla mesaj atmayacağım zaten yorumlarımı yeterince açıkladım hatta anlamayan için açıklamanın da açıklamasını yapmış olduk neyse olur böyle şeyler. Kısaca konu sahibi HD 8 alırsa çok daha iyi olacaktır bu fiyata ömür billah bulamayacağı kaliteyi yaşayacak. Bunu görmezden gelmek çok üzücü. Hala Pro 82 mi alsın HD400S iyi mi bunu konuşuyoruz. Piyasadaki bütün kulaklıkların içinden geçen kulaklık varken. 90 dB'lik kulaklık bakıyoruz 16 ohm da değil 32 ohm bir de. Çinko karbon bilgisayara bağlasa sesi 100'e çekse bile daha devamını isteyecek hala nelerin peşindeyiz.

@frkn03 Hocam alabiliyorsan HD 8 al hiç kafanı yorma bence. Monitor kulaklığı almış olacaksın ister EQ ile oyuncak gibi oyna tepkisini keşfet istersen de müziklerin dip sesini fark et. Güzel bir ses kartı alırsın ileride zaten isteyeceksin kulaklığı kullanınca ses kartlarından da bahsettim DAC da alabilirsin bütçene göre.
Çok teşekkür ederim, bayağı uğraşmışsınız. Cahile kısa laf anlatılmıyor maalesef, böyle kitap yazmak gerekiyor.
Sana Apple DAC ile mutluluklar diliyorum. Senden farklı düşünen insanlar her daim cahil olacaktır sen buralarda kendini yorma git dağ tepe gez KZ ve Apple DAC'ınla. Spotify Premium kullandın bütün olayı kavradın üstat.

Son düzenleme:
Sana Apple DAC ile mutluluklar diliyorum. Senden farklı düşünen insanlar her daim cahil olacaktır sen buralarda kendini yorma git dağ tepe gez KZ ve Apple DAC'ınla. Spotify Premium kullandın bütün olayı kavradın üstat.
Bütçemi düzgün şeylere harcadığım için şimdi suçlu ben mi oluyorum? Başkalarına saçma sapan ses kartı saçmalığına para vermesinler diye tavsiyeler veriyorum. Ses kartı, Topping ve SMSL gibi DAC'lerin tırnağı olamaz. Hem sadece masaüstü için öneriyorsunuz, laptop kullananlar ne yapacak? Veya telefondan dinleyenler? Onlar için ne öneriyorsunuz? HD400S gibi kulaklığı konuşmuyorum zaten, HD206 gibi bazı kötü kulaklıklarını da. İleride daha düzgün bir sistem düzdüğüm zaman görüşelim :)
Creative Aurvana Live! kulaklığı HD400S'den daha ucuz ve daha iyi, bunu da ekleyeyim eğer konuyu açan bakmak isterse.

Merhaba arkadaşlar, konuyla alakasız ama aynı kulaklıktan bende de var. Jakı ucuna kadar takınca ses gelmiyor, arızalı olabilir mi?

Ben sadece Apple DAC'a laf ettim ki zaten bundan önce zaten Apple DAC'a yazdım yazacağımı. KZ'yi Momentum'u Shure'u düzgünce sürebiliyor diye DAC'ı millet yere göğe sığdıramadı 100 dolarlık ses kartlarıyla kıyaslandı bu arada ses kartı dediğime bakma genel isim, harici ve dahili bütün hepsini kapsıyor yani 100 dolarlık DAC da kullansan bunu da kullansan aynı performansı veriyor deniyor e tabii 16 ohm ve sürücünün tepkisi muhteşem olursa tabi ki verir. Bir de bahsettiğimiz marka da Apple he yani öyle Xiaomi falan olsa yine neyse adamlar ucuza veriyor deriz. Bak marka Apple 100 dolarlık performans verecek ama 10 dolara satacaklar. Fiyatlandırmayı yapanı veya yapanları artık hiyerarşi nasılsa o adamları kovarlar işten. Apple'dan bahsediyoruz elin Çin'li firması değil ki ucuza mal edip aşırı kaliteli bir şey sunsun bize.

Bahsettiğin markalara baktım evet güzel ürünleri var ama bu fiyata çıkınca zaten çoğu marka dahil oluyor ve hepsinde de kaliteli model görebilirsin. Yani neyle neyi kıyaslıyorsun anlamıyorum. 300 liraya güzel harici göster aynı Cirrus Logic DAC'ı olan. Ya da 500 liraya Burr Brown DAC'ı olan göster. Sıfır veya ikinci el hiç fark etmez zaten önerdiğim ürünler End of life olmuş ürünler. Yahu gösterdiğim ürünlere bir bak ona göre konuş içinde bulunan parçaların kalitesine bak sonra aynı bütçede ki varsa o bütçeye bir de onun parçalarına bak. Kötüyse tamam kötü diyelim. DG DS önermiyorum ki serinin en üst modellerini öneriyorum. Dahili olunca bir şey kaybetmiyorsun tek dikkat etmen gereken husus ekran kartında CW olmayacak bu kadar. Creative'den 1100 liraya SB Z aldım. Aynı DAC'ı kullanan harici modeline bakıyorsun 1500-2000TL. 2000 TL'ye dahili bakıyorsun Creative'in AE-5 satılıyor ESS SABRE var 32/384 veririm diyor yani bu bütçelerde elbet daha iyi parça kullanan dahili oluyor. Zaten mesajlarımı düzgün okursan masaüstü kullanıyorsa diye belirtmiştim. Bana 300 dolarlık 170 dolarlık DAC satan markaları sayma böyle bir amacım olsa zaten bulurum sıkıntı yok. Bırak DAC'ı gider Aksell&Kern'den player alırım. Ben de şöyle kıyaslıyım şimdi adamın telefonu yok bilgisayarı yok nasıl takacak DAC'ı. :D Böyle bir argüman mı var? Genel kullanımı üstün mü tutacağız adamın masaüstü bilgisayarı vardır alabilir. Haricinin avantajı var evet ama kalite arttıkça onlar da paralize oluyor zaten. Ayrıca 1000TL- bütçe ile istediğin DAC'ı getir hiçbir zaman dahili kadar kaliteli parçası olmayacak bir sürü örneğini gördük Windows 10'da doğru düzgün çalışmayanı bile çıktı. Dahilide lider zaten Creative en üst modeli AE-9 o da 300-350 dolar ve içinden harici kart da çıkıyor merak etme. Çıkmasa daha ucuz bir kart aslında.
İleride daha düzgün bir sistem düzdüğüm zaman görüşelim :)
Daha düzgün bir sistem dizmen bir şey ifade etmiyor bilgi ölçütü böyle bir şey değil. Senin yaklaşımın yanlış o yüzden git dağ tepe gez dedim Apple DAC'la mutluysan. İyi ki HD400S dene beğenirsen al demişim. Son 2-3 seneye baksan Kızılay dağıtmış gibi millet JBL kullanıyor her yer JBL. HD400S gömüyoruz sonra burada. 350BT 458BT 4.40 falan bunların sürücüleri hemen hemen aynı bunlardan birini denemişim (bak bu arada bu 3. anlatışım belki hala anlamıyorsun çünkü) ve hoşuma gitmiş ve fiyatına göre yeterli diye düşünmüşüm buna göre HD400S denemesinde bir sakınca görmemişim kafayı yemene gerek yok bu konu için. Zaten HD 8 önermişim alsın ikinci elden keyfine baksın. HD 8'i denedin mi bilmiyorum mükemmel bir kulaklık burada bahsi geçen kulaklıkların yüzüne bakılmaz bunu kullandıktan sonra. Ben ısrarla HD 8 önermeme rağmen "sen niye HD400S önerdin" diye tekrar tekrar soruyorsun. :D

Her neyse kafana taktığın konular aslında pek de önemsenmeyecek veya benim üzerinde çok tutulmadığım konular. Millet dahili alabilir çünkü masaüstü bilgisayarı vardır ve o fiyata o kalitede DAC yok bu bir gerçek. Ayrıca çok para bayılmadıysan 5.1 7.1 ses sistemini doğru dürüst bağlayamıyorsun. Hangisine baksam genelde iki tane çıkışı oluyor 3-4 çıkışı olanı hiç görmedim maalesef genelde Headphone Amp diye çıkıyor çünkü genel bir kullanım sunmuyor bunlar sadece USB olan her cihazın arkasına takma imkanı sunuyor. :) Dahililerde hem optik hem de hat çıkışı olarak takabiliyorsun. Avantaj diye dikkat edeceğin konular bunlar olmalı. Zaten laptop kullanan ve masaüstü kullanan kullanıcıların talep ettiği ürünler farklı olacak tabii ki.

Ben ne demişim hocam? HD400S minvalindeki kulaklıkları denedim fiyatına göre iyi kulaklıklardı bunu deneyip beğendikten sonra zaten bize laf düşmez. :D Öte yandan Shure SE215 Momentum In Ear güzel kulaklıklar. KZ hakkında bir bilgim yok fakat kullananlar beğendiğini söylüyor. Apple kablosunu sormuşum nasıl olabiliyor diye keza çıkışını da pek beğenmedim ancak telefonda kullanılacak bir şey. Jack çıkışım varsa da kullanmam çıkış gücünü arttırmam gerekirse de mini amplifikatörlere bakarım. PC'de kullanacaksa isterse DAC isterse de ses kartı alır ikisinde de üzmeyecek. Ben bunları yazdım sadece. Ses kartına suratınızı ekşitmenizi anlamıyorum. Creative boşuna mı High-End ses kartı yapıyor? Ben bilmiyorum hadi Creative de bilmiyor öyle mi? :D

Hocam şimdi olay şu içerisinde sadece DAC ve amp var herhalde. Ses yine telefonda işleniyor ve burada dönüştürülüyor. Buradaki DAC ve amp sadece sesi temizler ve güçlendirir başka bir şey yapmaz ses sahnelemesini telefon yapar telefonun çıkışını beğenmiyorsanız yine sesi temiz vermesi ve güçlü vermesi memnun eder fakat güzel bir ses kartı denedikten sonra bunların da aslında sadece telefonda kullanılması gerektiğini anlamak gerekiyor. Ses işlemcisinin önemini zaten daha önceki mesajlarımda anlattım birebir aynı DAC kullanan iki ses kartında bile muazzam fark yaratırken sadece şu kablonun içine gömülü DAC ve amp çok başarılıysa onboard ses kartları da çok başarılıdır. Hatta ASUS bazı anakart modellerinde ESS SABRE DAC kullanıyor. Bu anakartlar da varken 100 dolarlık ses kartı almak saçma mı diye dert yanalım o zaman.

Çoğu kişinin beğenmesi de pek önemli değil odyofil tribine girenler bu işte kafa yorduğunu sananların çoğu sadece sesin netliğine ve gücüne bakıyor ama aslında olay sadece bunlarla sınırlı değil maalesef. Güzel mastering yapılmış bir müziği farklı ses kartlarında denemek lazım. Özenle düzgün ses dosyalarını seçmek gerekiyor. Burada vurguladığım kısım FLAC olması değil kayıt kalitesi. Sadece Spotify aldım TIDAL aldım ile olmuyor he senin için oluyordur tamam o zaman bir ses kartına 100 dolar vermene gerek yok boş ver. Ayrıca 100 dolarlık ses kartlarıyla da kapışacağını zannetmiyorum mümkün değil yani 24/48 çözümlüyor kesin hüküm vermeme gerek yok veriler bile yetiyor ses kartının zaten daha iyi olduğunu. Hifilife'a sürekli uğruyorum hatta oradaki çalışanlar arkadaş oldum. Ona şu muhabbeti anlatsam bir yürü git kafa mı buluyorsun der dükkandan kovar yemin ediyorum. 100 dolarlık ses kartı ile Apple dönüştürücüyü test etmeden hüküm verememe gibi bir düşünce zaten başlı başına fütursuzca hüküm vermektir. Lütfen yapmayın. Tamam güzel olabilir hatta telefon için bulunmaz bir nimet ama çok da uçmanın alemi yok. 30 liralık Hi-Res damgası yapıştırılmış kulaklığa da şans vermeye döner bu. Zaten esas sorun kulak içi ile kullanıp 100 dolarlık ses kartıyla karşılaştırmak. "Yahu bende 100 dolarlık ses kartı var niye adam akıllı kulaklık kullanmıyorum" önce bunu sormak gerekiyor. Yoksa In Ear kullanacaksa PC'deki çıkışlar da yeter ALC 887/892 yoksa. ALC 1150 bile olsa o bile rahat sürecek In Ear'ı ki nefret ederim 1150'den.

SNR'ı gayet iyiymiş bu arada. Harbiden Cirrus Logic kullanmış olabilirler.

Şurada cahil diye anılmak da varmış. 24/48 ve 24/96 arşivde kritik dinleme yapıp TIDAL ile arasındaki farkı anlayayım TIDAL'ın bazı Master diye adlandırdığı müziklerin aslında Master olmadığına kayıt kalitesinin bile rezalet olduğuna kanaat getireyim sonra gelsin biri kulaklarında problem var desin sırf açık kapsül beğenmediğim için. HD800S'in kapalı halini de gördük HD820 ile kendisi de rezalet diyor o kulaklığın sürücüsünün kapalı hali o zaten. Açık kapsül olduğu için çakışma yaşamıyor diye mükemmel demeye devam etsin tercih meselesi olduğunu hala çözememiş. Benim kulaklıktaki sürücünün ne kadar iyi olduğunu anlamadan cahil de olduk sağır da. İşin komik yanı ilk mesajımda olayı detaylıca açıkladım yine de bilmediğimi sanıyor. Her neyse bu konuya daha fazla mesaj atmayacağım zaten yorumlarımı yeterince açıkladım hatta anlamayan için açıklamanın da açıklamasını yapmış olduk neyse olur böyle şeyler. Kısaca konu sahibi HD 8 alırsa çok daha iyi olacaktır bu fiyata ömür billah bulamayacağı kaliteyi yaşayacak. Bunu görmezden gelmek çok üzücü. Hala Pro 82 mi alsın HD400S iyi mi bunu konuşuyoruz. Piyasadaki bütün kulaklıkların içinden geçen kulaklık varken. 90 dB'lik kulaklık bakıyoruz 16 ohm da değil 32 ohm bir de. Çinko karbon bilgisayara bağlasa sesi 100'e çekse bile daha devamını isteyecek hala nelerin peşindeyiz.

@frkn03 Hocam alabiliyorsan HD 8 al hiç kafanı yorma bence. Monitor kulaklığı almış olacaksın ister EQ ile oyuncak gibi oyna tepkisini keşfet istersen de müziklerin dip sesini fark et. Güzel bir ses kartı alırsın ileride zaten isteyeceksin kulaklığı kullanınca ses kartlarından da bahsettim DAC da alabilirsin bütçene göre.

Kz güzel ucuz iem kulaklıklar üretiyor da tam olarak in ear monitor sayılmaz fiyatına göre iyi olduğu için insanlar öve öve bitiremiyor 20 30 dolara kz alıyorlar 20 30 lira yani en üst modelini aldım birkaç kere, çıkar çıkmaz kz zs10 kullandım, kz zsx aldım iki tane, 50 60 dolara göre değerlendiriyorlar. Bir kulaküstü tam boyutlu hd600s le yada akg k712 ile değerlendirmenin anlamı yok kulak içi olduğu için.

Takstar pro 82 kullandım fiyatına daha demin baktım 1450 tl olmuş, 1450 tl verilir mi bilmiyorum ben kullanırken 600 küsür tlydi herşeyin fiyatı arttığı için takip etmek çok zor.
Ben akg k240s ve akg k712 pro kullanıyorum uzun süre superlux hd669 kullandım. Bu işin sonu yok iyi mal eşittir iyi para.

Geri
Yukarı