Bir motor kaç kere rektefiye görebilir?

MeyMoy53

Centipat
Daha fazla  
Evet arkadaşlar konu başlığına yazdığım soruyu soruyorum sizlere
Motor rektefiyesi genelde motor yağ yakmaya, performanstan düşmeye başlayınca kullanıcılar tarafından fark edilip bir usta yardımı ile rektefiye işlemi görür
Rektefiye tam anlamıyla yapılacaksa motor bloğu hariç neredeyse bütün parçaların değişimi gerçekleşebilir.

Bir motorun rektefiye limiti var mıdır yoksa istenildiği kadar yapılabilir mi?
1-2-3 derken 4. rektefiyeye gidecek motoru gören usta "yaw kardeşim bu motor hurdaya" gibi bir muhabbetin dönme ihtimali nedir?

Detaylı teknik bilgi verecek kişileri bekliyorum yoruma

Motorun mühendisliğine, yıpranma şekline, rektefiye edilme sebebine ve rektefiye sırasında yapılan işlemlere göre değişir.

Yani öyle "olur" ya da "olmaz" diyebileceğimiz bir durum değildir.

Ömrü boyunca 4 kere baştan yapılacak kadar kaç kilometre sürülmüş ki motor ? Rotary Motor mu bu ?

Silindir duvarlarını honlama makinası çatlatana kadar rektefiye yaparsın bunun net bir sayısı olmaz.

Her motor nevi şahsına münhasır bir kondisyon taşır. Uzaktan yorum yapılamaz önceki işlemlerin kalitesi ve sayısı esastır. Araç marka modelini de söyleyin Travego'mu yoksa 1.2 Clio mu bilmiyoruz.

Motorun mühendisliğine, yıpranma şekline, rektefiye edilme sebebine ve rektefiye sırasında yapılan işlemlere göre değişir.

Yani öyle "olur" ya da "olmaz" diyebileceğimiz bir durum değildir.
Anladım hocam teşekkürler
Ömrü boyunca 4 kere baştan yapılacak kadar kaç kilometre sürülmüş ki motor ? Rotary Motor mu bu ?

Silindir duvarlarını honlama makinası çatlatana kadar rektefiye yaparsın bunun net bir sayısı olmaz.

Her motor nevi şahsına münhasır bir kondisyon taşır. Uzaktan yorum yapılamaz önceki işlemlerin kalitesi ve sayısı esastır. Araç marka modelini de söyleyin Travego'mu yoksa 1.2 Clio mu bilmiyoruz.
Mesela honda civic 1.6 ies motoru. Bu arada dediğiniz doğru hor kullanılmadığı taktirde motor yemeden 500bin km giden motorda gördüm 2-3 kere yapılsa kaç km yapacak 1.5 milyon mu 😁. Meraktan teknik detayını soruyorum. Mesela böyle antifiriz kullanılmamış motorları izliyorum internetten rektefiye sornası motor gümüş misali parlıyor. Bu işlemler bildiğimiz motorun metalinden mi yiyor? Her rektefiyede milimetrik de olsa törpüleme gibi bir etki mi oluyor? Motor bloğu inceliyor mu?

2 ye kadar rektifiyeyi kaldırır. 2 sonrası honlama taşlama vb. işlemler için yeterli alan kalmayabilir. Aynı fren diskinin taşlanması gibi düşünülebilir. Evet törpüleme ve düzeltme işlemleri diyebiliriz. Motor bloğu incelir.

2 ye kadar rektifiyeyi kaldırır. 2 sonrası honlama taşlama vb. işlemler için yeterli alan kalmayabilir. Aynı fren diskinin taşlanması gibi düşünülebilir. Evet törpüleme ve düzeltme işlemleri diyebiliriz. Motor bloğu incelir.
Anladım hocam. Diyelim ki rektefiyeyi kaldıracak motor bloğumuz yok ne olacak o zaman ? Piyasadan 2.el motor alıp taktırılacak mı? Eski bir ve bulunmayan bir motor ise diyelim ne olacak o zaman?

Anladım hocam. Diyelim ki rektefiyeyi kaldıracak motor bloğumuz yok ne olacak o zaman ? Piyasadan 2.el motor alıp taktırılacak mı? Eski bir ve bulunmayan bir motor ise diyelim ne olacak o zaman?
Motor rektefiye kurtarmıyorsa ya piyasadan 2. el bir motor alınacak, ya sıfır motor bulunacak, ya aracın model yılından daha yeni emsal bir motor bulunacak ya da araba hurdaya ayrılacak.

Rektifiyeyi her motor kaldırır. Mazda rx-8 tarzı motorlar dışında rektifiye olmaz denilen motor pek bulamazsın. Daha önce 2 kere rektifiye olmuş 3. yü isteyen arabayı bulmak çok zor zaten :)

Diğer senaryolarda başka araçtan çıkma motor alabilirsin veya bulunabilirse sandık motor.

Bu işlemler bildiğimiz motorun metalinden mi yiyor? Her rektefiyede milimetrik de olsa törpüleme gibi bir etki mi oluyor? Motor bloğu inceliyor mu?
İncelir, silme törpüleme işlemleri bloktan yer, eser miktarda yanma odası hacmi artar. Rektefiye yaşı gelen her araca lazımdır ancak arkadaşın da dediği gibi öyle 3-4 falan bir motor için astronomik rakamlar. Zaten nihayetinde blok çatlatırsın.

Eğer motorun adam olmazsa verirsin geri dönüşüme hurdaya yerine başka motor bulursun.

Peki hocam motorumuza rektefiye yapıldığında fabrika verilerindeki beygir gücüne tekrar ulaşılır mı ve rektefiye gören motorun ömrü fabrika çıkışlı gibi 400k 500k kmleri görür mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı