Bir programlama dili nasıl öğrenilir ve nasıl unutulmaz?

onurnergiz

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta da gördüğünüz gibi programlama dili nasıl öğrenilir ve unutulmaz? Şu an Kotlin öğreniyorum. Sadece Udemy'den kurs aldım onu izliyip uyguluyorum.

Tekrar edeceksin, proje yapacaksın. Bu kadar basit. Ayrıca unutman gayet normal. Binlerce terimi nasıl ezberleyeceksin? Tabii print gibi komutları unutman problem; ama uzunca kodları bilmemen normal. Bu sorunu da internette bakarak çözeceksin.

Ayrıca kodu ezberleme. Kodu mantıkla yaz. Yoksa çok sıkıntı çekersin.

Yazılımda öğrenme sonu olmayan bir süreçtir. Unutmamak demek saçma olur çünkü kodları ezberlemiyoruz sonuç olarak burada. En fazla syntax'ı unutursunuz, ona da internetten bakarak hatırlarsınız. Senior Developerlar bile bazen basit şeyleri internetten bakar.

Bol bol video izleyip video oynatılırken her adımda kendin deneyeceksin ve sonra video dışında kendin yapmayı deneyeceksin. Deneme-yanılma yöntemi ile de video dışında çok güzel bir şekilde öğrenirsin. Tavsiyem HTML ve CSS ile başlaman. Eğlenceli dillerdir, unutmazsın kolay kolay.

Proje yapmak.
Az çok bilgin varsa hangi dili kullanacağını hangi kütüphaneleri kullanacağını seçersin. Daha sonra onların dökümanlarına göz atarsın, videolarını izlersin.
Takıldığın yerde Stackoverflow'a veya forumlara başvurursun. Böylece elde ettiğin bilgileri muhtemelen unutmazsın. Unutursan da yazdığın kodlara bakarak bunu neden böyle yaptım diye düşündüğünde aklına gelir zaten.

Tabi 0 bilgi ile proje yapmak imkansız. O dildeki değerleri, çok kullanılan komutları ve amaçlarını bilmek lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı