Bir PWM girişine kaç fan bağlanabilir?

Xurmirac

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | RTX 3060Ti
Anakartımda tek bir PWM girişi var, kasamda önde 3 arkada 1 olmak üzere 4 fan var. Öndeki 3 fan kasanın içinden kabloyla tek bir girişe verilmiş, yani arkadakiyle birlikte elimde toplam 2 adet fan girişi, tek bir port var. Alttaki çoklayıcı işimi görür mü, fanlar çalışır mı? Şu an öndeki 3 fan tek bir girişle PWM 'ye takılı, bilgisayarı ilk açtığımda bazen biri dönmüyor, yeniden başlatıyorum hepsi dönmeye başlıyor.

Anakart, Gigabyte B450M S2H.

Hocam, 4 fan için yeterli olmaz. Böyle bir şey alabilirsiniz.
n11.com'dan 10 Port Fan Power Switch Çoklayıcı PWM 4337p Çoğaltıcı Molex Hub seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

Anakartımda tek bir PWM girişi var, kasamda önde 3 arkada 1 olmak üzere 4 fan var. Öndeki 3 fan kasanın içinden kabloyla tek bir girişe verilmiş, yani arkadakiyle birlikte elimde toplam 2 adet fan girişi, tek bir port var. Alttaki çoklayıcı işimi görür mü, fanlar çalışır mı? Şu an öndeki 3 fan tek bir girişle PWM 'ye takılı, bilgisayarı ilk açtığımda bazen biri dönmüyor, yeniden başlatıyorum hepsi dönmeye başlıyor.

Anakart, Gigabyte B450M S2H.

4 takılır fanların durumuna göre ama garanti 3 tane takarsın.

n11.com'dan 10 Port Fan Power Switch Çoklayıcı PWM 4337p Çoğaltıcı Molex Hub seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
Benim attığımı denemem, porta veya anakarta zarar verme ihtimali var mı?

Sizin attığınızda, turuncu girişe öndeki üçlüyü tek girişe çeviren kabloyu, egzoz fanı da diğerlerinden birine takacağım, bir de molex bağladığımda PWM olarak mı çalışacak? BIOS 'ta gözükecek şekilde yani?

Hocam, attığınız ile iki fan çalışır. Zarar geleceğini zannetmiyorum. Benim attığıma ise besleme verip bütün fanları takabilirsiniz. Daha sonra anakarta bağlayıp kontrol edebilirsiniz.

Hocam, attığınız ile iki fan çalışır. Zarar geleceğini zannetmiyorum. Benim attığıma ise besleme verip bütün fanları takabilirsiniz. Daha sonra anakarta bağlayıp kontrol edebilirsiniz.
Teşekkürler. Öndeki üçlüyü ayrı ayrı takmam veya üçünü tek bir giriş haline getiren kabloyla takmam bir şey değiştirir mi? Bir de sinyal algılayıcı olan kabloyu turuncuya mı takacağım yoksa turuncunun arkasındaki üstü kapalı porta mı? Hangisi nedir tam çözemedim de.

Hocam, turuncu olanı kullanmanıza gerek yok. Fanları kontrolcüyle kullanın. Daha sonra kontrolcüden gelen kabloyu anakarta bağlayın tamamdır.

Bu üründen ben de aldım. Çoklayıcıdan gelen 4 pinli kabloyu, anakart üzerindeki CPU fan bölümüne taktım. İşlemci fanının 4 pinli kablosunu da çoğaltıcıya taktım. Ayrıca çoğaltıcıya 4 pinli bir fan taktım ama ikisinin de fanı çalışmadı :(
Bu üründen ben de aldım. Çoklayıcıdan gelen 4 pinli kabloyu, anakart üzerindeki CPU fan bölümüne taktım. İşlemci fanının 4 pinli kablosunu da çoğaltıcıya taktım. Ayrıca çoğaltıcıya 4 pinli bir fan taktım ama ikisinin de fanı çalışmadı :(
Bir eksiğim, yanlışım var mı? 10 Port Fan Power Switch Çoklayıcı PWM 4337p Çoğaltıcı Molex Hub Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor aldığım ürün bu. Sizinkinden biraz farklı. Asus ROG resmi var üzerinde.

Son düzenleme:

Bir eksiğim, yanlışım var mı? 10 Port Fan Power Switch Çoklayıcı PWM 4337p Çoğaltıcı Molex Hub Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor aldığım ürün bu. Sizinkinden biraz farklı. Asus ROG resmi var üzerinde.
Sata kablosunu da taktınız mı? Güç vermesi açısından. Bir de bir fanı kırmızı olan bölüme takmanız gerekiyordu hatırladığım kadarıyla, PWM ayarı yapılabilmesi için.

Geri
Yukarı