Bir şey bedavaysa ürün gerçekten de biz miyizdir?

Bir şey bedavaysa ürün gerçekten de biz miyizdir?

• Oy verenlerin toplamı
    89
Öyleyiz. Ya bir servise abone olmamız istenir ya da bilgilerimiz istenir. Bilgilerimiz ve aboneliğimizi verdik ne olacak ki diye düşünmemek lazım. Bunlar sayesinde para harcamamız sağlanır. İleri görüşlü bir harekettir bu.
Abone olsak dedin ama konu bir şey bedavaysa. Bir şey paralıysa ürün odur işte :D

Hayır açık kaynak özgür yazılımlar ve işletim istemleri var. Tamamen şeffaf ve geliştirip siz de paylaşabilirsiniz ve isterseniz bağışta bulunabilirsiniz.

Tabi burada ürün biz miyiz? Sorusunu izinsiz veri çalma bilgisayarda izinsiz mining yapılması vs. gibi durumlardan bahsettiğinizi varsayıyorum.

Son düzenleme:
Her şeyde geçerli değil. Gönüllülük esasına dayalı olarak geliştirilen açık kaynak kodlu birçok uygulama var.

Bazı ücretsiz uygulamalarda sizin verileriniz ve size gösterilen reklamlarla kazanç sağlanır. Verileriniz deyince hemencecik korkmayın. Onlar işlenip size daha ilgi çekici ve ilgi alanınıza yönelik birer reklam olarak geri dönüyorlar.
Çıkar ilişkisi her alanda mevcut. Gönüllü dediğiniz uygulamalar size ücretsiz erişim sağlıyor fakat kendini geliştirmek için seni kullanıyor, her türlü çıkar var yani. Zarar görmüyor olman çıkarsız olmadığı anlamına gelmiyor.

Çıkar ilişkisi her alanda mevcut. Gönüllü dediğiniz uygulamalar size ücretsiz erişim sağlıyor fakat kendini geliştirmek için seni kullanıyor, her türlü çıkar var yani. Zarar görmüyor olman çıkarsız olmadığı anlamına gelmiyor.
"Çıkarsız" , "sadece gönüllülük" için yapıyorlar dememişim zaten. Reklamlar bile çok iyi bir gelir kapısı ücretsiz uygulamalarda. Konuda bahsetmiştim zaten, yanlış anlamışsınız yazdığımı.

Yeni konular

Geri
Yukarı