Bir Şeyin Anlamlı Olması İçin Sonsuz Olması mı Gerekir?

AsjasFıdas1000

Hectopat
Sizce herhangi bir şeyin anlamlı olması için sonsuz olması gerekir mi? Genelde hiç düşünülmeden bu soru için "Evet" cevabı verilir ya da bu soru hiç düşünülmez bile. Yani herkes için genel olarak böyle bir anlayış vardır, "Geçici ise anlamı yoktur." mantığı sizin için ne ifade ediyor? Kendi düşünceleriniz ne?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonsuz ve anlamsız da olabilir. Kişiye göre de değişir. Sana göre anlamlı şeylerin benim için bir anlam ifade etmediği durumlar gibi.

İşin içine dil de giriyor. Bir kavrama kendi dilimizde mesela eşyaları koyduğumuz nesneye dolap diyoruz. 100 yıl sonra onun ismi gardırop olduysa bu anlamının değişmesi değil, o anlama verdiğimiz ismin değişmesidir. Anlam olarak "İçine eşya koyduğumuz nesne" bu 100 yıl sonra "İçinde amuda kalktığımız mekan" olmuyor sadece bizim uydurduğumuz kalıp değişiyor. O yüzden buradaki anlam sonsuzdur, anlama verilen kavram sonsuz olmayabilir. 10 asır sonra o kalıp değişebilir ama değişmeyebilir de.

Yukarıda verdiğim örnek nesne için geçerli. Düşünce için değil çünkü işin içine mizah, kültür, zihniyet, inanç, cinsellik, toplumsal yapı, fiziksel yapı, sosyal yapı v.b sürüyle durum giriyor. Yani misal şuan birine tokat atmak, algı olarak hoşlanılmayan bir şey kavga sebebi veya farklı bir durum ise bundan 3 asır sonra belki de yeni selamlaşma şekli olacak. Zihniyetin nasıl değişeceğini nereden bilebiliriz? Eylemin anlamı ebediyetini yitireceğinden sonsuzluk durumu söz konusu olmayacak. Ben şuan bu şekilde yorumladım konu felsefe bölümüne açıldığı için biraz derin düşündüm.

Kesinlikle hayır bence. Anlık güzel olaylar veya durumlar anlamlı olmuyor mu:) Evlilik teklifini sonsuza kadar mı ediyor insan mesela. "Hanım 5 yıl önce evlendik ama anlamlı kalsın istiyorum. Benimle evlenir misin?" Böyle bir şey mümkün mü?:) Bence sonsuz veya anlık değil. Olduğu zaman yaratığı etki ona anlam yüklüyor sadece.

Evet bence anlamlı olması için sonsuz olması gerekiyor. Dünya hayatının ve yaratılan bütün varlıkların geçici olması anlamsız olması manâsına gelmez, fakat bu anlam bakımında kime göre neye göre sorularını sormak gerekiyor. Evet geçici olanın anlamı var ama geçici olan için kalıcı olanı feda etmek anlamsız olacağı için sonsuz olan için sonlu olanın anlamsız olduğu sonucuna varılabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı