Bir sözelci oyun sektörüne nasıl girer?

Yanlış anlama ama bence sen daha tam olarak ne istediğini bilmiyorsun. Bu şunu demeye benziyor "ben koç holdingde çalışacağım" çalışacaksın ama neci olarak çay servisi mi yapacaksın? Güvenlik işi mi? Fabrikada işçi mi? Mühendis mi? Reklam mı? vs. vs. Yani oyun sektörü dediğin zaman reklamcısından yazılımcısına pazarlamacısından yöneticisine kadar hepsinin ayrı ve birbirinden bağımsız işleri/görevleri var. Sen herhangi bir oyun firmasında "herhangi bir" işi mi yapmak istiyorsun? Yoksa belli bir iş mi?
Oyun sektörünün içinde herhangi bir işi yapmak istiyorum.

E-sporcu olabilirsin :D. Ciddiyim.
Oyun firmalarında E-Sporcular çalışmıyor, oyun firmaları onlara sponsor oluyor. Adam o firmada yer almak istiyor.
Öyle bir şey yok.
Tam olarak ne yapmak istediğini ve o firmaya neler katacağını bilmen gerekiyor.
Senin gibi binlerce insan ilgili firmalara girmek istiyor. Seni onlardan bir adım öne çıkaracak bir eğitim hayatının ve hedeflerinin olması lazım.

Hayatım boyunca sözel alanda kendimi geliştirdim. Sayısalı ne yapabiliyorum ne seviyorum. Ama hayatım boyunca bilgisayar ile ilgilendim ve kendimi bu konuda geliştirdim. Yaşım 14. Oyun veya bilişim sektöründe çalışmak istiyorum. Lise alan seçmelerinde sözel alanı seçeceğim. Sözel alanı seçersem oyun sektöründe hangi alanda çalışabilirim? Çalışabilir miyim? Cevaplarınızı bekliyorum.
Hangi meslekleri seçebilirsin, bilmiyorum ama söylediklerin benim geçmiş okul yıllarımı hatırlattı ve sana ufak bir tavsiye vermek istiyorum.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak tüm eğitim hayatım boyunca en iyi derslerim tarih, coğrafya, Türkçe ve İngilizceydi. Sayısal derslerim (özellikle matematik) çok kötüydü ve biyoloji hariç sayısal derslerden nefret ederdim. Ama bilgisayar ve yazılım bu dünyada en çok ilgilendiğim şeydi ve mesleğim olmasını istedim. Nitekim cesaretimi topladım, sözel bölümden Türkiye'nin en iyi üniversitelerine girebilecekken sayısal bölümü seçtim ve daha alt seviye bir üniversitede okuyorum. Pişman mıyım?

Kesinlikle hayır. Çünkü artık sadece alanımın gerektirdiği dersleri alıyorum ve not ortalamam gayet iyi. Şu an arkadaşlarımla beraber bir oyun geliştiriyoruz ve kendimi gerek donanımlar, gerek yazılımlar hakkında oldukça geliştirdim. Senin yaşadıklarını yaşamış bir büyüğünün tavsiyesini istersen şunu söyleyebilirim. Eğer bilgisayara gerçekten ilgin varsa ve hayat boyu mesleğin olmasını istiyorsan, dersler seni korkutmasın. Dersler yüzünden geleceğini kısıtlama. Emin ol her şey hallolur. Yeter ki hedeflerin doğrultusunda hiçbir şey seni yıldırmasın. Umarım hayallerini gerçekleştirebilirsin, genç arkadaşım.

Hikaye ve kurgu yazarı, yönetmen, animatör, tasarımcı vs. olabilirsin. Oyun sektörünün yelpazesi çok geniş, her daldan insana ihtiyaç duyabiliyor. İsteyen kişi, oyun sektörüne her türlü giriş yapar. Elinden hiçbir şey gelmiyorsa bile gidip tester olarak işe girebilirsin.

Hangi meslekleri seçebilirsin, bilmiyorum ama söylediklerin benim geçmiş okul yıllarımı hatırlattı ve sana ufak bir tavsiye vermek istiyorum.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak tüm eğitim hayatım boyunca en iyi derslerim tarih, coğrafya, Türkçe ve İngilizceydi. Sayısal derslerim (özellikle matematik) çok kötüydü ve biyoloji hariç sayısal derslerden nefret ederdim. Ama bilgisayar ve yazılım bu dünyada en çok ilgilendiğim şeydi ve mesleğim olmasını istedim. Nitekim cesaretimi topladım, sözel bölümden Türkiye'nin en iyi üniversitelerine girebilecekken sayısal bölümü seçtim ve daha alt seviye bir üniversitede okuyorum. Pişman mıyım?

Kesinlikle hayır. Çünkü artık sadece alanımın gerektirdiği dersleri alıyorum ve not ortalamam gayet iyi. Şu an arkadaşlarımla beraber bir oyun geliştiriyoruz ve kendimi gerek donanımlar, gerek yazılımlar hakkında oldukça geliştirdim. Senin yaşadıklarını yaşamış bir büyüğünün tavsiyesini istersen şunu söyleyebilirim. Eğer bilgisayara gerçekten ilgin varsa ve hayat boyu mesleğin olmasını istiyorsan, dersler seni korkutmasın. Dersler yüzünden geleceğini kısıtlama. Emin ol her şey hallolur. Yeter ki hedeflerin doğrultusunda hiçbir şey seni yıldırmasın. Umarım hayallerini gerçekleştirebilirsin, genç arkadaşım.
Çok çok teşekkür ederim Abi. Bu tarz yaşanmışlıklar duyunca gerçekten cesaretim toplanıyor. Öz güvenim yenileniyor. Sence gerçekten başarabilir miyim sayısala girersem ?

Çok çok teşekkür ederim Abi. Bu tarz yaşanmışlıklar duyunca gerçekten cesaretim toplanıyor. Öz güvenim yenileniyor. Sence gerçekten başarabilir miyim sayısala girersem ?
Neden başaramayasınız? Sizin Marie Curie'den, Einstein'dan ne farkınız var? Çalışan ve isteyen nasıl yapıyorsa, siz de haydi haydi yaparsınız.

Tabii ki yapabilirsin. Pes etmezsen, uğraşırsan her şeyi başarabilirsin. Yeter ki elinden geleni yap. Karşılığını alacaksın, bana inan.

Eğer böyle düşünürsen içeriye girmen zorlaşır. Önce bir araştırma yap oyun firmalarında ki görev dağılımını öğren. Bu görevlerden kendine en uygun olanını seç. Daha sonra bu konuda kendini geliştir. Unutma "ne iş olsa yaparım" diyen insanlar "şu konuda uzmanım" diyen insanlardan daha zor iş bulur.

Araştırmaya yerli oyun firmalarına mail atarak başlayabilirsin. Ama cevap gelmeyince hemen üzülme şansını tekrar tekrar dene. Israrcı ol. Bir şeyler öğrenmek istediğine ikna et onları. İletişim kurmayı başarırsan çok büyük adım atmış olursun.

Geri
Yukarı