Bir Ülke Kursaydınız?

Hangi Yönetimi Seçerdiniz?

• Cumhuriyet

Oy: 70 71,4%
  • Monarşi

Oy: 28 28,6%

• Oy verenlerin toplamı
    98

NoName472

Hectopat
Yer
Türkiye
Evet, bu konumuzda hayal gücümüzü kullanıyoruz. Ülke kursaydınız:
  • Yapacağınız yenilikler neler olurdu?
  • Yönetim şekliniz ne olurdu?
  • Kanunlar neler olurdu?
  • Ülkenizde adalet nasıl işlerdi?
  • Eğitim, sağlık hizmetleri gibi alanlarda hedefleriniz neler olurdu?
  • Ülkenizde hangi haklar geçerli olurdu?
  • Ülkenizde hangi özgürlükler geçerli olurdu?
Unutmayın, ülkeyi sadece siz yöneteceksiniz. İyi Sosyaller:)

Son düzenleme:
Kısaca Ütopya yazsaydınız yeterliydi ayrıca ülkeyi sadece ben yöneticeksem Cumhuriyet'i neden seçelim? Diktatör olucağıma Kral olurum daha iyi. Ütopya'mı anlatmam uzun sürecektir o yüzden ülkemde çomarlar ve din tüccarları olmasın yeterli onlar olmadıktan sonra otomatik olarak her şey düzgün işlerdi.

Ekonomik açıdan bakarsak ithalatımı sadece kendi para birimim ile yapardım. Adamlar benim paramı almak için yine bana kendi paralarından verecekler, sonra onlara verilen para birimim ithalat sonrası yine bana geçicek.

Ayrıca ülkedeki yatırımcılar için bir sınırlama ile vergisiz hafta geçirtirdim. Mesela ülkeye sallıyorum yılda 1 milyon ve üzeri yatırım yapanlardan 1 hafta / ay boyunca hiç vergi almazdım

Ödevim için bir ütopya yazmıştım, aynen öyle olurdu. Hayal ettiğiniz tüm iyi şeylerin olduğu bir ülke :D

Kurduğum ülkede, ekonomik alanda Tarım ve Hayvancılığa önem vererek, ülkedeki tarım ürünlerinin ucuzlamasını sağlar, yetiştirilen ürünlerinin bir kısmını yurt dışına satarak ihracat yapardım. Hayvancılığa önem vererek ülkedeki hayvansal ürünlerin (Et vb.) kullanımını artırarak fiyatları düşürürdüm. İhracata önem vererek, ithalatı azaltırdım, bu sayede cari açık azaltılmış olurdu. Üretim yüksek olduğu için ekonomide büyük vadede sorun olmazdı. Ürün alım-satımı konusunda, ülkemde yabancı markalardan çok, milli markaların yer almasını tercih ederdim. Sağlık alanında, birçok hastane yaptırır, toplumun, sağlık hizmetlerinden ucuza yararlanmasını sağlardım. Aynı zamanda "Acil Servisler" 7/24 çalışırdı. Eğitim alanında, birçok okul yaptırırdım. Bu okullarda çalışacak öğretmenler, yaşlı olmayacak ve anlatım/öğretim kabiliyeti yüksek olacak. Bu yüzden de bir sınav uygulayacağım. Okullarda kullanılan ders kitaplarını bedava dağıtırdım. İlkokulda 6 saat, Ortaokulda 6.5 saat, Lisede 7 saat ders verilirdi. İlkokulda verilen dersler, sosyal bilgiler ve Türkçe ağırlıklı olurdu. Ortaokula geçtiğimizde yeni ders olarak, yazarlık dersini programa sokardım. Bu sayede çocukların hayal gücü ve okuma-yazma istekleri artardı. Lise ve Üniversite'ye giriş sınavında, sınavda çıkacak dersleri, öğrencinin bölümüne göre düzenlerdim. Adalet konusunda, toplumda yapılan katliam, tecavüz, kaçırma vb. olaylarda idam cezası getirirdim. Aynı zamanda suça teşebbüs veya yardım yataklık da idam cezasının etkinlik gösterdiği bir başka etken olurdu. Toplumda terörün engellenmesi için birçok silahlı kuvvet ve teşkilat kurardım. Hak ve özgürlük konusunda, herkesin temel olarak, yaşama hakkı, din ve vicdan özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü ve özel yaşamın gizliği hakkı olurdu. Ve şu an Türkiye'de olan tüm hak ve özgürlükler aynen orada da geçerli olurdu. Dünya üzerinde, hüküm ettiğim tüm ülkelerde kültürümü yayardım.

Kısaca Ütopya yazsaydınız yeterliydi ayrıca ülkeyi sadece ben yöneticeksem Cumhuriyet'i neden seçelim? Diktatör olucağıma Kral olurum daha iyi. Ütopya'mı anlatmam uzun sürecektir o yüzden ülkemde çomarlar ve din tüccarları olmasın yeterli onlar olmadıktan sonra otomatik olarak her şey düzgün işlerdi.

Öyle insanların olmadığı bir ülkede monarşi işler miydi?

Öyle insanların olmadığı bir ülkede monarşi işler miydi?

Adil olduğun takdirde işlerdi. Yani yönetim biçimi önemli değil bence. Önemli olan insanlar. Yöneten kişinin adil, hak hukuk nedir biliyorsa, sorun olacağını sanmıyorum.
Ama sizden sonra gelecek oğlunuz ya da kızınız sizin gibi olacak mı? Asıl soru bu. Siz gerçekten adil olursanız ve çocuğunuzu aynı şekilde yetiştirilse sorun olmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı