Bir ülkenin para birimi değişirse ne olur?

@honigstein hocam bizde Yunanistan nüfusu kadar Suriyeli ve işsiz vardır.

@gregor cemsa Yorumunuz için teşekkürler. Fakat ben belirli bir beklenti içerisindeyim demedim :). Sonuçlarını ve nasıl bir düzenleme olacağını sormuştum.
Anladım ama zaten kötü bir durumdayız, para birimi de Euro olursa bu kötü durumu tescillemiş oluruz. Hepsi bu. İyi bir getirisi olmaz yani.

Öncelikle neye uğradığımızı şaşırırız herkes afallar ancak 1 yıl içinde neredeyse herkes alışır ancak Euro'ya geçince Almanya olamayacağız maalesef. Euro kullanıcağız ancak gelirimizde 8 katı azalacak satın aldığımız şeylerin fiyatı da.

Başka birimin parasına geçersek alacağımız para kısıtlı olur. Yani kendimiz istediğimiz kadar para basamayız. Parayı verecek ülke belli ve dışarıdan para getirmek durumunda kalmalıyız yani ülkenin piyasası bu haldeyken geçmek mantıklı değil çünkü onlara göre para basmaya devam ama enflasyon düşük yalanıyla dolanmayı seviyor.
Bizi geçtim ülkeyi yönetenler bunu hiç istemez kendilerine büyük dezavantaj sağlayacağı için.

Avrupa Birliği’ne girebilirsek zaten Euro para birimine geçmemiz gerekiyor diye biliyorum ya da Euro’ya geçmemizi istiyorlar. Para birimi Euro olursa ve AB ortalama asgari ücreti uygulanırsa (934 €) çoğu işletme sahibi çalışanlarına bu parayı veremez ve batar. TL asgari ücretin Euro karşılığı uygulanırsa (269 €) halk geçinemez.
Zaten AB hayal bunları düşünmeye gerek yok.
Ben hep 50 TL’lik benzin alıyorum (!)

Son düzenleme:
Avrupa Birliği’ne girebilirsek zaten Euro para birimine geçmemiz gerekiyor diye biliyorum ya da Euro’ya geçmemizi istiyorlar. Para birimi Euro olursa ve AB ortalama asgari ücreti uygulanırsa (934 €) çoğu işletme sahibi çalışanlarına bu parayı veremez ve batar. TL asgari ücretin Euro karşılığı uygulanırsa (269 €) halk geçinemez.
Şart değil ancak teşvik eder.

Geri
Yukarı