Bir web programcısının bilmesi gereken şeyler nelerdir?

buffer

Yoctopat
Programlama dillerini kastetmiyorum. Backend frontend bağımsız olarak soruyorum. Mesela internetin nasıl çalıştığını bilmesi gibi şeyler. Veya şunu bilen her zaman önde olur gibi şeyler.

Hazırladığın siteleri yayına almak için temel Linux bilgisi bilmelisin. Domain nedir ve nasıl alınıp kullanılır onu bilmelisin. Tüm yazılımcılarda gerekli olan Git ve Github bilmelisin.

Hazırladığın siteleri yayına almak için temel Linux bilgisi bilmelisin. Domain nedir ve nasıl alınıp kullanılır onu bilmelisin. Tüm yazılımcılarda gerekli olan Git ve Github bilmelisin.
Linux bilgisine ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Sunucular Linux olabilir ama cPanel diye bir velinimet var ortada.

Hosting almazsa, VPS alırsa hem makineyi istediği gibi kullanır hem de hosting için kullanabilir. Ayrıca iş başvurularında da bir artı.
Hem CPanel'e kısıtlı kalmaz, cPanel Linux sisteme alışınca çok kısıtlı hissettiriyor. Eğer arayüz isteniyorsa docker için portainer kullanılabilir.

Ben mesela direkt VPS alıyorum. Build alma, kişisel depolama, hosting, kişisel VPN sunucusu... daha birçok işimde kullanıyorum. Torrent seeder olarak bile kullandığım oluyor.

OSI layer, TTFB, HTTP protokolleri ve kodlari, web paketi hader/body vs, SSL calisma mekanizmasi ve temel Cipher turleri, Senkron ~ Asenkron mesajlasma protokolleri ( AMQP vs ), REST - SOAP gibi servis mimarileri, OAuth - LDAP gibi auth sistemleri seklinde uzayan liste.

Bunlar web uzerinde calisak profesyonel uygulama yazmayi dusunenlerin bilmesi gereken konseptler.Git vs bilmeyen zaten yazilim gelistiriyorum demesin kendine.

CPanel denilen seyi ben omrumde kullanmadim, hatri sayilir zamandir bu isteyim ve kendi server uygulamalarim da var. Yazilimi gelistirmek icin bilmen gereken toolset ile yazilim yonetmek icin bilmen gerekenler farkli. Yeni sertifika yuklemek icin CPanel'e muhtac isen yine olmamis bir yazilim gelistiricisindir benim gozumde.

OSI layer, TTFB, HTTP protokolleri ve kodlari, web paketi hader/body vs, SSL calisma mekanizmasi ve temel Cipher turleri, Senkron ~ Asenkron mesajlasma protokolleri ( AMQP vs ), REST - SOAP gibi servis mimarileri, OAuth - LDAP gibi auth sistemleri seklinde uzayan liste.

Bunlar web uzerinde calisak profesyonel uygulama yazmayi dusunenlerin bilmesi gereken konseptler.Git vs bilmeyen zaten yazilim gelistiriyorum demesin kendine.

CPanel denilen seyi ben omrumde kullanmadim, hatri sayilir zamandir bu isteyim ve kendi server uygulamalarim da var. Yazilimi gelistirmek icin bilmen gereken toolset ile yazilim yonetmek icin bilmen gerekenler farkli. Yeni sertifika yuklemek icin CPanel'e muhtac isen yine olmamis bir yazilim gelistiricisindir benim gozumde.
Mükemmelsin. Dediklerini araştıracağım. Aslında tam anlatmak istediğimi açıklamışsın. Ben yazılımı geliştirmek için gerekli toolset konusunda sıkıntı çekmiyorum yönetmek için gerekenlerde sıkıntı çekiyorum. Örneğin MERN Stack bir uygulama geliştirdim Github üzerinden repoyu klonlayarak bir VPS üzerinde deploy ettim. Ama uygulamaya yeni şeyler eklerken nasıl ekleyeceğimi çözemedim hala. Sürekli local cihazdan Github'a oradan VPS'e falan yapıyorum ama bu çok amelece.

Geri
Yukarı