Bırakılması gereken bağımlılıklar

BreaKSooN05

Hectopat
Katılım
17 Şubat 2019
Mesajlar
1.863
Çözümler
10
Bırakabildiniz mi? Bırakabildiyseniz nasıl bıraktınız?

Bende gıda olarak tam kesemesem de içeceklerden tamamen kestim. Çok uzun zamandır şekerli içecekleri kola vb türevleri kaldırdım. Onlar yerine sade soda içiyorum her gün 1 tane.

Çay, kahve içinde yaklaşık 7 yıldır şeker kullanmıyorum. İlk başta çok zor gelebilir ama 1-2 aydan sonra zorlanmıyorsunuz.

Gıda konusunda çok araştırdım bence çözüm yok.
Tüm meyvelerde şeker var,
İçeceklerin neredeyse hepsi şekerli,
Patates şekerli,
Ketchapp vb soslar şekerli,
Atıştırma diye tabir edebileceğimiz sınıf Full şekerli,
Hamurun girdiği makarna vb tüm yiyecekler,

Alternatif yöntem olarak sağlıklı şeker diye bir şeyler var. Esmer şeker falan sanıyorum. Bunlar ile evde sürekli her şeyi yapman lazım. Meyve ve sebze türevlerinden aldığın şekere de çok takılmayacakmışsın. Ama şeker hastalığın varsa olay farklı.
 
Son düzenleme:

BulletBill5.55

Picopat
Katılım
15 Şubat 2022
Mesajlar
127
Çözümler
2
Yer
Ordu/İstanbul
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
Yeniyetme bile olmayan bilgisayar mühendisi öğrencisi
Sigara kesinlikle ağza bile sürülmemeli.
Alkol bağımlılık düzeyindeyse, her içildiğinde olay çıkarmaya sebebiyet veriyorsa ve çok yüksek dozda içiliyorsa sıkıntılı. Ben arada bir içerim.
Porno kesinlikle ama kesinlikle tamamen bırakılmalı. Hiçbir mantıklı açıklaması yok, seks yapan bir çiftin yanında durup onları izlemekten bir farkı yok.
Mastürbasyon da tamamen bırakılmasa olabilir fakat çok sık yapılıyorsa en az 1 kere en az 90 gün yapmamak iradeyi kuvvetlendireceği için çok faydalı olur ama zaten stabil olarak 10-15 günde bir yapıyorsanız sizin tercihiniz. (bkz: Nofap). hiç yapmayabilirim de diyorsanız tamamen bırakmak da çok iyi fikir olabilir belli bir yaştan sonra.
Oyun bağımlılığı da gerçekten çok tehlikeli. Günde 1-2 saat çok sorun yaratmayabilir fakat günde 8-10 saat çok ama çok fazla. Ben bir dönem böyleydim çok fazla oyun oynardım. Belli bir yaştan sonra zaten oynamak istemiyorsunuz artık gerçek hayata daha çok dönmek istiyorsunuz çünkü dertler, sıkıntılar artıyor onları çözmek adına adımlar atmak çok daha önemli oluyor.
Bunlar olacağına spor, kitap, dizi/film gibi daha faydalı sayılacak bağımlılıklarınız olsun.
 
Yukarı