Biraz da güzel günleri hatırlayalım

O zamanlar ben de dolardan anlamazdım ama para diye sevinirdim :D Hep harcayacak bir şey buluyordum.
O zamanlar eve aylık 7-8 Bin TL giriyordu. Şu anın parasıyla 15-20 vardır. 300 TL bizim için hiçbir şeydi. Sonra çalıştığımız şirket iflas etti, aile bireylerim emekli oldu öyle şeyler işte. Normalde ben yakmazdım :D.

Hadi oradan. Yaşı 15-16 annesi ve babasından duyduğu laflarla geçiştiriyor. Eskiden ailecek markete giderdik 50 TL ile 3 poşet alışveriş toplamda 2 haftalık alışverişimizi yapardık. 7 kişiydik o zamanlar sen düşün. Şimdi 1L yağ 50-60 TL. Siz anca şükür edin ve Tanrı'dan af dileyin. Başka bir işe yaramazsınız zaten.
Yoktu ki para yapalım. Haftada 1 pazar yapardık. Su an bir sey bitsin anında alırız.
Bir seylere ulaşım asiri kolaylaştı.

O zamanki fiyatlar bize göre yine pahalıydı. Cunku ulaşılması zor bir şeydi yanı.

Hatta bizim televizyonumuz bile yoktu.
Almıştık bozuldu ve yıllarca alamadık.

15-16 yaslarımda yapamadıklarımı, simdi yapabilirim. Örneğin PS3 oyun arşivi yapmak.

Dedemlerin zamanı ise tam anlamıyla Survivor diyebilirim ama yaşamadım.

Yoktu ki para yapalım. Haftada 1 pazar yapardık. Su an bir sey bitsin anında alırız.
Bir seylere ulaşım asiri kolaylaştı.

O zamanki fiyatlar bize göre yine pahalıydı. Cunku ulaşılması zor bir şeydi yanı.

Hatta bizim televizyonumuz bile yoktu.
Almıştık bozuldu ve yıllarca alamadık.

15-16 yaslarım da yapamadıklarımı, simdi yapabilirim. Örneğin PS3 oyun arşivi yapmak.

Dedemlerin zamanı ise tam anlamıyla "Survivor" diyebilirim ama yaşamadım.
Bunun nedeni Dünya Teknolojisi. Türkiye Ekonomisi ile alakası yok. Ulaşım da aynı şekil. Sana ulaşım konusun da yapılan zararları saysam site çöker. Bir teknoloji geliştiği zaman önce ki teknolojileri yapmak kolaylaşır. Bu da fiyatların düşmesini sağlar. Tabii, kur yükseldikten sonra teknoloji gelişmesinin bir anlamı yok (kur değeri yüksek olan ülke için söylüyorum.) Yani Türkiye ekonomisi o yıllar biraz kötü olmasını anlamışsındır? Bu arada, o zamanlar soğuk savaş ve ekonomik çöküntüler vardı. Ülkeyi 21-22 yıldır ampul yönetiyor. Ekonomi şu anda ortada. Bu yüzden hükumet değişikliği şart. Böyle giderse yavaş yavaş çöküşü yaşayacağız. En azından bir umudumuz olur.

Bunun nedeni Dünya Teknolojisi. Türkiye Ekonomisi ile alakası yok. Ulaşım da aynı şekil. Sana ulaşım konusun da yapılan zararları saysam site çöker. Bir teknoloji geliştiği zaman önce ki teknolojileri yapmak kolaylaşır. Bu da fiyatların düşmesini sağlar. Tabii, kur yükseldikten sonra teknoloji gelişmesinin bir anlamı yok (kur değeri yüksek olan ülke için söylüyorum.) Yani Türkiye ekonomisi o yıllar biraz kötü olmasını anlamışsındır? Bu arada, o zamanlar soğuk savaş ve ekonomik çöküntüler vardı. Ülkeyi 21-22 yıldır ampul yönetiyor. Ekonomi şu anda ortada. Bu yüzden hükumet değişikliği şart. Böyle giderse yavaş yavaş çöküşü yaşayacağız. En azından bir umudumuz olur.
Ekonomi bence son üç yildir asiri kötüleşti. Örneğin RX 5500 XT ocak ayında 1600 TL gibi cok makul bir fiyattı.
Simdi alınmayacak bir durumda.

Lakin yine de eskiye göre hayatın bence cok iyi olduğunu söyleyebilirim.

Ekonomi ve kalkınma icin, tarıma yönelmeli ülke. Cunku ülkenin her tarafından çeşit çeşit ürün vardır. Hollanda gibi bir ülke yılda dünyayı kaldırıyor tarımda.
Bizim ülkenin her yerinde en çeşit cesit ürün çıkıyor.

Yerli ürünler de tercih edilmedir.
Telefondan, TV, beyaz eşya, bilgisayar üretiyorlar bizim firmalarımız.
Elbet bu ürünleri, dünya markalarına göre iyi değildir ama gelişmeleri icin talep olması lazımdır.

Hükümet değişikliği bana bir sey ifade etmeyecek, ben oy kullanmaya gitmeyeceğim.
Kim kazanırsa kazansın. Su an hepsi birbirinden kötü.

Ekonomi bence son üç yildir asiri kötüleşti. Örneğin RX 5500 XT ocak ayında 1600 TL gibi cok makul bir fiyattı.
Simdi alınmayacak bir durumda.

Lakin yine de eskiye göre hayatın bence cok iyi olduğunu söyleyebilirim.

Ekonomi ve kalkınma icin, tarıma yönelmeli ülke. Cunku ülkenin her tarafından çeşit çeşit ürün vardır. Hollanda gibi bir ülke yılda dünyayı kaldırıyor tarımda.
Bizim ülkenin her yerinde en çeşit cesit ürün çıkıyor.

Yerli ürünler de tercih edilmedir.
Telefondan, TV, beyaz eşya, bilgisayar üretiyorlar bizim firmalarımız.
Elbet bu ürünleri, dünya markalarına göre iyi değildir ama gelişmeleri icin talep olması lazımdır.

Hükümet değişikliği bana bir sey ifade etmeyecek, ben oy kullanmaya gitmeyeceğim.
Kim kazanırsa kazansın. Su an hepsi birbirinden kötü.
"Yerli üretim" denilen neredeyse tüm ürünlerin ana kaynağı ithal ediliyor. Yani yerli üretim denilemez. Türkiye tarıma oynasa zaten Ekonomi birazcık olsa da düzelir. Önce ki dönemlere göre güzel olmamızın sebebini söylemiştim zaten. Ekran kartlarının artma sebebi çip sıkıntısı idi. Şimdi çip sorunu düzeliyor Dolar yükseliyor. 3060 dizüstünü adamlar 1.000 Dolara alıyor. Vergiler hafiflese çok daha iyi olacak.

Oy kullanmaya gitmemek, şu an bulunan hükumete oy vermektir. Oyunu her daim kullan ve geciktirme. Türkiye, %80 vergi ile geçinen tek ülke olsa gerek.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İntro müziği bile güzel aga be.

"Yerli üretim" denilen neredeyse tüm ürünlerin ana kaynağı ithal ediliyor. Yani yerli üretim denilemez.
İslemci, gpu üretemez ama buradan kazandıkları paralar ile ülkemize vergilerini ödeyerek, devletimize faydaları olurlar.

Hem ayrıca başarılı yerli üretim çoklu satışlar, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancı şirketlerin güvenini de kazanır.
Bu da dışarıdan para girmesi demektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı