Birden altyapım değişti

-DarkS

Hectopat
Merhaba, daha düne kadar altyapı sorgulama sitesinde 61 Mbps gösteriyorken şimdi 14 gösteriyor bunu nedeni ne olabilir? Dün fiber modemini denemek için takmıştım ondan olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, daha düne kadar altyapı sorgulama sitesinde 61 Mbps gösteriyorken şimdi 14 gösteriyor bunu nedeni ne olabilir? Dün fiber modemini denemek için takmıştım ondan olabilir mi?
Fiber modeminizi takmanızla alakası yok. Bulunduğunuz santrale bağlı bir kişi son kalan VDSL portunu almış anlaşılan. Sadece ADSL portu kaldığından maksimum 14 Mbps gösteriyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200927_001510.jpg
    Screenshot_20200927_001510.jpg
    33,4 KB · Görüntüleme: 73
  • Screenshot_20200927_001454.jpg
    Screenshot_20200927_001454.jpg
    52,3 KB · Görüntüleme: 84
Onceden ikisi de 61'di.
Bunu da ilk defa görüyorum. Fesuphanallah bugün gözüm hep ilkleri görecek galiba forumda. Bu ne saçma sorun ya. Yalnız şey olabilir, eğer şuan halihazırda VDSL2 bir pakete sahip aboneliğiniz varsa evinizde, altyapı sorgulama sistemlerinde arada böyle hızlar değişebiliyor. Sonra tekrardan yerine geliyor ama, sıkıntı olmaz. Eğer şuan halihazırda bir VDSL abonesiyseniz, ISS'ten ISS'ye geçiş yapın ki portunuzu kaptırmayın.

Onceden ikisi de 61'di.
Sadece senin dairende mi 14 Mbps gösteriyor? Yoksa örnek olarak komşunun altyapısını sorguladığında onlarda da mı 14 Mbps gösteriyor? Şu anda VDSL altyapıdan hizmet alıyorsanız 14 Mbps gözükmesi normal. Fakat sadece senin adresinde 14 Mbps gösterip diğerlerinde 61 Mbps gösteriyorsa, ve VDSL aboneliğin de yoksa altyapı sonuçlarında bir sıkıntı vardır. Dediğim gibi ise beklemekten başka çareniz yok. Bazen altyapı sorgulama sitelerinde bu tür sıkıntılar çıkabiliyor. Eğer altyapı sorgulama sitesiyle ilgili bir sıkıntı ise düzeltilir.

Bunu da ilk defa görüyorum. Fesuphanallah bugün gözüm hep ilkleri görecek galiba forumda. Bu ne saçma sorun ya. Yalnız şey olabilir, eğer şu an halihazırda VDSL2 bir pakete sahip aboneliğiniz varsa evinizde, altyapı sorgulama sistemlerinde arada böyle hızlar değişebiliyor. Sonra tekrardan yerine geliyor ama, sıkıntı olmaz. Eğer şu an halihazırda bir VDSL abonesiyseniz, ISS'ten ISS'ye geçiş yapın ki portunuzu kaptırmayın.

Geçen hafta Türk Telekom 24 Mbps VDSL nakili yaptırmıştım o zaman sıkıntı yok. Yazan herkese teşekkür ederim.

Sadece senin dairende mi 14 Mbps gösteriyor? Yoksa örnek olarak komşunun altyapısını sorguladığında onlarda da mı 14 Mbps gösteriyor? Şu anda VDSL altyapıdan hizmet alıyorsanız 14 Mbps gözükmesi normal. Fakat sadece senin adresinde 14 Mbps gösterip diğerlerinde 61 Mbps gösteriyorsa, ve VDSL aboneliğin de yoksa altyapı sonuçlarında bir sıkıntı vardır. Dediğim gibi ise beklemekten başka çareniz yok. Bazen altyapı sorgulama sitelerinde bu tür sıkıntılar çıkabiliyor. Eğer altyapı sorgulama sitesiyle ilgili bir sıkıntı ise düzeltilir.

Ben daireme internet bağlatıcam neye dikkat edeyim hocam çok hızlı olması için ve güvenlik amacıyla.

Ben daireme internet bağlatıcam neye dikkat edeyim hocam çok hızlı olması için ve güvenlik amacıyla.
Öncelikle buradan altyapınızı sorgulayın ve çıkan sonucu buraya atın lütfen. VDSL çıkması durumunda NetSpeed, Millenicom veyahut TürkNet gibi ISS'lerin altyapı sorgulama sistemlerini kullanarak adresinizi sorgulatın ve kaç Mbps hız alabileceğinizi öğrenin. Ayrıca orada fiyat bilgisi de yer alır, en uygun fiyata en yüksek hızı hangisi veriyorsa tabii ki o ISS'yi tercih edin. Ayrıca modem olarak da bütçeniz varsa Keenetic Omni DSL veyahut Keenetic Extra DSL tercih etmenizi tavsiye ederim.

Geri
Yukarı