Birim para karşılaştırması nedir?

Reddit'de;
1600 TL'ye oyuncak araba.
1600 Euro'ya gerçek araba şeyini görünce daha fazla görmek için internette ararken ekşi kısmına meraktan tıklayıp midem bulandı çünkü bir sürü omurgasız insanın yazdıklarını gördüm.

Yani bu birim para karşılaştırması nasıl yapılması gerek? Çünkü günümüzün bol bol sıfırı olmayan TL'si ile bol sıfırı olan yen ile karşılaştırmak doğru mu?

Bu birim para olayı nasıl karşılaştırılmalı?

Tabii sadece omurgasız kişiler de yazmamış...

Aslında birim paradan çok en dip ücret ile hangi ülkede akaryakıt kaç litre alınıyor temel ihtiyaç ürünlerinden kaç adet kaç litre kaç kilo alınıyor kıyası daha mantıklı.

En mantıklısı ülkedeki tüm kişi başı geliri hesaplarsın, bunu büyükten küçüğe doğru sıralarsın. Gruptaki medyan olan ücret ile kaç çeyrek altın alınıyor diye hesap edersin. Bir de işsizlik oranları da önemli.

Aslında birim paradan çok en dip ücret ile hangi ülkede akaryakıt kaç litre alınıyor temel ihtiyaç ürünlerinden kaç adet kaç litre kaç kilo alınıyor kıyası daha mantıklı.

Yahu gerçekten karşılaştırma yaparken bile elma ve armuta mı dönecek her şeyde ve temel ihtiyaçlar lüks olmasın bari.

Aslında saçma bir karşılaştırma. Birim para biriminden ziyade alım gücü önemli. Bunu niye mi diyorum? 1 Türk lirası = 13 japon yeni. 1 TL'ye aldığımız suyu japonlar 100 yene alıyor. Biz bir birim para öderken onlar 100 birim ödüyor. Bu Japonlar'ın kötü olduğunu mu gösteriyor? Hayır. İşte bu sebeple alım gücü önemli birim paradan ziyade.

Hmm. TL'den 6 sıfır atılınca 6 sifirlik değer artışı olduğunu mu düşünüyorsunuz. Şu anda TL yazıda 6 sıfır eksik değerde yine 6 sıfırlı. Şu anda euro 10milyon dolar 8.5 milyon.
1 Türk lirası aslında 1milyon Türk lirası. 1milyon Türk lirasına su alıyorsun japon 100 yene alıyor.

En mantıklısı ülkedeki tüm kişi başı geliri hesaplarsın, bunu büyükten küçüğe doğru sıralarsın. Gruptaki medyan olan ücret ile kaç çeyrek altın alınıyor diye hesap edersin. Bir de işsizlik oranları da önemli.

Hem doğru hem yanlış çünkü bu karşılaştırmayı bozuyor örnek vereyim Amerikalı john 3 dolara marketten gofret ve kola aldı ama 3 TL'ye sadece 1 gofret ve yanına su alabiliyorsun eğer onlara inersek amacından büyük oranda sapıyor.

Şimdi şöyle düşün. Adamlar orada dolar kazanıp dolar harcıyor veya euro kazanıp euro harcıyolar. Biz de aynısını yapıyoruz. Türk lirası kazanıp TL harcıyoruz. Örnek veriyorum senin asgari ücretin 2823 TL. Sen bununla bir iphone bile alamazken, yine asgari ücretle çalışan Amerikalı veya Alman birisi hem iphone alıyor hem de üzerine bayağı bir para kalıyor. Gördüğün gibi ülkedeki paramızın ne kadar değersiz olduğunu anlamış oldun :)

Şimdi şöyle düşün. Adamlar orada dolar kazanıp dolar harcıyor veya euro kazanıp euro harcıyorlar. Biz de aynısını yapıyoruz. Türk lirası kazanıp TL harcıyoruz. Örnek veriyorum senin asgari ücretin 2823 TL. Sen bununla bir iPhone bile alamazken, yine asgari ücretle çalışan Amerikalı veya alman birisi hem iPhone alıyor hem de üzerine bayağı bir para kalıyor. Gördüğün gibi ülkedeki paramızın ne kadar değersiz olduğunu anlamış oldun :)

Yeminlen bu gözle bakınca karşılaştırma olayı hayat ve kader karşılaştırması oluyor ve başka bir karşılaştırma oluyor.

Sacma bir yontemdir. Birim para hic bir sey gostermez.
Oldukca pratik ve isabetli olan big-mac index yontemini tavsiye ederim:

1627163629013.png

Saçma bir yontemdir. Birim para hiçbir şey gostermez.
Oldukca pratik ve isabetli olan big-Mac index yontemini tavsiye ederim:

Böyle olunca az önce söylediğim gibi hayat ve kader karşılaştırması oluyor ve ben bir süre (birkaç yıl veya aylar) bir Amerikalı veya bir alman gibi yaşamadığım sürece onlar için 1 doların veya 1 Euro'nun ne ifade ettiğini tam olarak anlayamam aynı şekilde onlarında benim için 1 TL'nin ne ifade etiğini tam olarak anlayamayacak olmaları.

Böyle olunca az önce söylediğim gibi hayat ve kader karşılaştırması oluyor ve ben bir süre (birkaç yıl veya aylar) bir Amerikalı veya bir alman gibi yaşamadığım sürece onlar için 1 doların veya 1 Euro'nun ne ifade ettiğini tam olarak anlayamam aynı şekilde onlarında benim için 1 TL'nin ne ifade etiğini tam olarak anlayamayacak olmaları.

Yasamana gerek yok, ulke nufuslari belli, GDP belli. Alim gucunu hesaplayarak ekonomik durumlari hakkinda cok net fikir edinebilirsin. Hayat & Kader ile bir ilgisi de yok bunun. Ekonomik durum kader falan degildir, calismayan; kolaya kacan, hirsiza oy veren bir milletin 20 sene icinde fakirlesmesi sadece sebep - sonuc iliskisidir.

Geri
Yukarı