Birleşik Devletler'in bütçe açığı 3.8 trilyon dolar oldu

Kaynak: U.S. deficit will total $3 trillion in fiscal 2021, budget panel says.

COVID süreciyle birlikte ekonomik olarak dünyada yaşanan sorunlar ve halihazırda devam etmekte olan karşılıksız dolar basımının yol açtığı enflasyon balonu şişmeye devam ediyor. Sizce ne kadar zaman içerisinde kitleler isyan etmeye başlarlar?

Son düzenleme:
Sizce ne kadar kitleler isyan etmeye başlarlar?

Ekonomi bilmeyen insanlar cidden yorum yapmasın Allah aşkına ya. ABD ve diğer batı ülkeleri için borç yeni bir şey değil, tam tersine bir gelişim mekanizmasıdır. Devlet borçlanır, borç ile yatırım yapar ve geliri ile borcu faizi ile öder ve aynı zamanda gelişir de. Ekonomik hacmini arttırır ve girişimcilik faaliyetleri artar.

Para basmanın da borç ile bir alakası yok. Para basmak uzun vadede birim paranın değerini düşürür ve bu her zaman da kötü bir şey değildir hatta bazı ülkeler bunu bilerek yapar.

İkisinde de sorun bunların kontrolsüz bir şekilde yaşanmasıdır. Türkiye'de olduğu gibi.

Kısacası ABD için borçlanmak her zaman olan bir durum. Büyük ekonomiler borç üzerinden döner.

Halka yansıyan bir şey yok, niye isyan etsinler ? Gayet güzel yönetiyorlar, düzeltirler.
Halka yansıyan bir şey yok mu? Enflasyon 13 yılın zirvesinde, Amerikalılar için bir nevi felaket senaryosu ki Biden gidici bu fiyatlarla, politikasız para basmaları yüzünden dünyadaki emtia fiyatları da uçmaya başladı, ara malları ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelere zararını söylemiyorum bile. Dolar neredeyse tüm para birimlerine karşı değer kaybetti. Güzel yönettikleri bir şey yok yani hocam.

Halka yansıyan bir şey yok mu? Enflasyon 13 yılın zirvesinde, Amerikalılar için bir nevi felaket senaryosu ki Biden gidici bu fiyatlarla, politikasız para basmaları yüzünden dünyadaki emtia fiyatları da uçmaya başladı, ara malları ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelere zararını söylemiyorum bile. Dolar neredeyse tüm para birimlerine karşı değer kaybetti. Güzel yönettikleri bir şey yok yani hocam.
Dolar diğer para birimlerine karşı %6 değer kaybetmiş. Bu yüksek bir değer değil, geri de yükseliyor değer kazanmaya zaten.

Avrupa ve ABD gibi ülkelerde asgari maaşla çalışan insan sayısı %5 veyahut daha az. Bu insanlar çok iyi bir şekilde sıkıntısız geçinebiliyorlar.

Belki 1 sene öncesine göre daha az refaha sahipler fakat hala en üst refah düzeyine sahip insanlar onlar. Öyle bir şey söylüyorsunuz ki, sanki ülkelerinde açlıktan ağızları kokuyor. Amerika ve EU devletleri bunun üstesinden gelebilecek güce ve kaynağa sahipler, sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Ekonomi bilmeyen insanlar cidden yorum yapmasın Allah aşkına ya. ABD ve diğer batı ülkeleri için borç yeni bir şey değil, tam tersine bir gelişim mekanizmasıdır. Devlet borçlanır, borç ile yatırım yapar ve geliri ile borcu faizi ile öder ve aynı zamanda gelişir de. Ekonomik hacmini arttırır ve girişimcilik faaliyetleri artar.

Para basmanın da borç ile bir alakası yok. Para basmak uzun vadede birim paranın değerini düşürür ve bu her zaman da kötü bir şey değildir hatta bazı ülkeler bunu bilerek yapar.

İkisinde de sorun bunların kontrolsüz bir şekilde yaşanmasıdır. Türkiye'de olduğu gibi.

Kısacası ABD için borçlanmak her zaman olan bir durum. Büyük ekonomiler borç üzerinden döner.

Sen mi ekonomi biliyorsun? Ben global olarak konuşuyorum. ABD'de de açık olması demek, Amerika bunu diğer ülkelerden çıkaracak demektir.

Ayrıca hiçbir ülke bilerek birim paranın değerini isteyerek düşürmez ve bu her zaman bozgun ile sonuçlanmıştır. Bunu tarihin en büyük imparatorluğu olan Roma da yaptı ve yok oldu. Silah gücün olduğu sürece paran değerlidir.

Sen ekonomiyi sadece arz/talep üzerinden değerlendiriyorsun. Amerikan dolarının arkasında Amerikan ordusu ve otoritesi olmasa yarından itibaren millet o kağıtlarla popolarını silmeye başlarlar. Zira Hiper enflasyonu da geçmiş durumda dünya. Mortage krizinde bunu sadece ötelediler.

Yeni konular

Geri
Yukarı