Bisiklet bakımı nasıl yapılmalı?

Tamamdır anladım ama ilk önce bisikletin zincir kısmını temizlemem lazım WD40 kullanım hemen arkasında su ve deterjan veya benzeri bir şey ile temizleyip yağlasam sıkıntı cıkmaz umarım?
WD-40 ı temizlemek için de kullanma çok fazla toz toplar zinciri tekrar tekrar yağlaman gerekir. Sen dediğim gibi normal bir yağ sökücü ve bisiklete özel zincir yağı kullanarak halledebilirsin.

WD 40 deli gibi toz tutan bir yağ en fazla 2 gün içinde eski haline dönecektir. Zincir yağı alana kadar sıvı gres veya az toz tutan bir tür sıvı yağ ile yağlayabilirsin. Motosiklet yağı, zeytin yağı falan sakın ha kullanma. Ayrıca bisikletin disk frense diske yağ deydiği anda bütün balata ve diskleri zımparalaman lazım sakın oralara yağ deydirme.

Vallahi bilemedim malum bodrumda yaşıyorum yolları delik deşik ettiler camur, taş, toprak, inşaat pisliği dolu yollar en iyi yağlamayı yapsam bile 1 ay içinde çamura dönüyor zincirler üstüne üstlük bir de zincirin alt kısmındaki bisikleti demir aksamları da batıyor leş gibi.

Ayrıca bisikletinde yağlaman gereken tek yer zincir değil aynakol, vites, tekerlek göbekleri vb şeyleride yağlaman lazım eğer çevrende güvendiğin bir bisikletçi varsa senede 1 kez gibi bir bakıma yollayabilirsin bütün rulmanları açıp yağlayıp geri kapatıp ayar yapıp veriyorlar. Ama güvenmiyorsan daha kötü halde de bulabilirsin.
Vallahi bilemedim malum bodrumda yaşıyorum yolları delik deşik ettiler camur, taş, toprak, inşaat pisliği dolu yollar en iyi yağlamayı yapsam bile 1 ay içinde çamura dönüyor zincirler üstüne üstlük bir de zincirin alt kısmındaki bisikleti demir aksamları da batıyor leş gibi.
Şimdi yazdığını gördüm en iyisi internetten bir zincir yağı siparişi ver o gelene kadar böyle gezmeye devam et istersen yanında 1 tane zincir temizleme aleti de satın alabilirsin ben aldığımda 20 lira gibi bir şeydi çok iyi temizlemese de sık sık yapacağın için işe yarar.

Ayrıca bisikletinde yağlaman gereken tek yer zincir değil aynakol, vites, tekerlek göbekleri vb şeyleride yağlaman lazım eğer çevrende güvendiğin bir bisikletçi varsa senede 1 kez gibi bir bakıma yollayabilirsin bütün rulmanları açıp yağlayıp geri kapatıp ayar yapıp veriyorlar. Ama güvenmiyorsan daha kötü halde de bulabilirsin.

Uzattım ama yani o kadar bütcem yok ya ben ulaşım için kullanıyorum denize gidip gelmek için yani sadece WD-40 ile halletsem ileride bisiklet dağılırmı acaba? WD-40 alacağım sadece diğerleri çok pahalı :d 3-5 kalan parayı da harcadım da o yüzden yazıyorum bu kadar.

Dağılmaz ama aşınmayı çok fazla arttırır ileride daha kötü masraflar çıkarabilir zincir dişli değişimi gibi ama dediğimiz gibi sorun toz tutması yağlamaz demiyorum.
İleriden kasıt 1 2 yıl sürüle göre ayrıca kendimde 2 yıl yağsız bindim çok sık binmediğim için yaşıyo ama dediğim gibi sık binmiyordum o aralar.

Merhaba. Bende 1 tane bisiklet var her gün sabahları 25km yol yapıyorum spor amaçlı ve zincirler artık yağlanma istiyor, ne yapmalıyım? Kaç günde bir yağlamalıyım? Detaylı anlatacak var mı?
3-4 sürüşte bir yağını kontrol edin. Tozu toprağı çektiyse temizleyip yeniden yağlayın. Yağmurda sürerseniz mutlaka yağlayın.

Balata spreyi ile zincir temizleyebilirsiniz. Yerli markaların uygun fiyatlı ürünleri var. Yağ, toz ve kiri çabucak sökebiliyor. Uçucu olduğundan kurulamaya gerek kalmıyor. 404'ün spreyi 12-15TL bandına bulunabiliyor.

Alternatif, benim gibi mazot kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
3-4 sürüşte bir yağını kontrol edin. Tozu toprağı çektiyse temizleyip yeniden yağlayın. Yağmurda sürerseniz mutlaka yağlayın.

Balata spreyi ilke zincir temizleyebilirsiniz. Yerli markaların uygun fiyatlı ürünleri var. Yağ, toz ve kiri çabucak sökebiliyor. Uçucu olduğundan kurulamaya gerek kalmıyor. 404'ün spreyi 12-15TL bandına bulunabiliyor.

Alternatif, benim gibi mazot kullanabilirsiniz.

404'ü görmüştüm sıvı gres yağı sanırım zinciri iyice temizledikten sonra kullanılabilir o zaman.

Fazla takılacak bir şey değil spray yağlardan alıp zincirin göbek kısmına sıkın 1 2 ay götürür zaten zincir içten yağlanır dıştan değil. Dışa sıkarsan zaten toz toprak toplar.

Merhaba. Bende 1 tane bisiklet var her gün sabahları 25km yol yapıyorum spor amaçlı ve zincirler artık yağlanma istiyor, ne yapmalıyım? Kaç günde bir yağlamalıyım? Detaylı anlatacak var mı?

Ben şahsen her hafta sonu bisikletlerimi temizledikten sonra yağlıyorum. Sadece zincir yağlama ile bakım olmaz. Göbeklerin durumları kontrol edilmelidir. Rulmanlı ise rulmanlara WD-40 tarzı spreyler ile bakım yapılmalıdır. Bilyeli ise bilyelerin durumu incelenmelidir herhangi bir aşınma var mı yok mu diye eğer pürüz var ise bilyeler değişmelidir. Göbek yatakları temizlenip yağlanmalıdır. Frenler hidrolik ise hidrolik yağı ve balata durumları kontrol edilmelidir. Diske herhangi bir pislik bulaşılmışsa disk temizlenmelidir. V fren ve mekanik disk fren ise fren halatları kontrol edilmelidir. V frenlerde papuçlara bakılmalıdır aşınma oluşmuş mu diye. Mekanik disk frenlerde ise balatalara bakılmalıdır aynı şekilde disklere de pislik bulaşılmış mı diye kontrol edilmelidir. Son olarak amortisör bakımı yapılmalıdır.

Geri
Yukarı