Bisiklet Çeşitleri

Elinize sağlık. Ben de bir yol bisikletçisiyim ve Türkiye'de cidden zorluklar çekiyorum. İnsanların bize uzaylı gibi davranmasından tutun araçların bizi sanki bir taşıtmışız gibi görmemesine kadar.

Ülkemizde bir de dağ bisikleti kültürü var. Sebebini hala anlamadığım şekilde insanlar şehir içinde dağ bisikleti kullanıyorlar. Şehir bisikletlerinin amacını hala çözememiş bir halkımız var sanırım.

Türkiye'de bisiklet sürmek cidden zor bir iş. Yoldan rastgele geçen bir adam kaskıma vuruyor. Sonrada "acıyor mu?" diyor. Yok kafamda titanyum taşıyorum, kurşun bile geçirmez ayıp ettin.

Haklısınız bende hem yol hem dağ bisikleti sporcusuyum. Aynı şeyleri düşünüp aynı şeyleri yaşıyorum.

Bu bisikleti de kardeşim dün aldı. Tam anlamadığım için size sormak istedim. Fotoğrafta görüldüğü gibi değil, gerçekten iri ve büyük bir bisiklet. Tekerlekleri normal araçtan hallice. :)

Dosya Ekleri

• 03450D02-4B33-4F24-BD42-9E871894CE52.jpeg
    03450D02-4B33-4F24-BD42-9E871894CE52.jpeg
    285,9 KB · Görüntüleme: 35
Bu bisikleti de kardeşim dün aldı. Tam anlamadığım için size sormak istedim. Fotoğrafta görüldüğü gibi değil, gerçekten iri ve büyük bir bisiklet. Tekerlekleri normam araçtan hallice. :)
Hayırlı Olsun. Bu bisiklet türü daha çok kar ve sahilde sürülen bisiklet çeşididir. Benim tabirimle traktör bisikletidir.

Haklısınız bende hem yol hem dağ bisikleti sporcusuyum. Aynı şeyleri düşünüp aynı şeyleri yaşıyorum.
Türkiye'de bisiklet kültürü oluşması çoktan lazımdı lakin insanlar daha motorlara saygı duymuyorlar. Bizi sanki oyuncak sürüyoruz sanıyorlar. Adam farkında değil belki ama benim sürdüğüm bisiklet onun kaç aylık maaşı onu bile bilmiyor. Bunu aşağılamak için demiyorum ama kusura bakmasın o küçük gördüğü bisikleti alması için kaç ay çalışması lazım onu bilse zaten saygı duyar da yok işte olmuyor.

Çok fazla konuşulacak şey var bu konu hakkında valla iyi sabrediyoruz.
Bu bisikleti de kardeşim dün aldı. Tam anlamadığım için size sormak istedim. Fotoğrafta görüldüğü gibi değil, gerçekten iri ve büyük bir bisiklet. Tekerlekleri normam araçtan hallice. :)
Daha çok sahil ve buzlu yollarda sürülmek için kullanılır. Tekerleri kalın olduğundan dolayı kuma batmazlar ve çok rahat ilerlerler. Çoğu kişi @IDogukanGZ hocamın da dediği gibi traktör bisikleti derler. Normal tür adları ise Fat Bike'dır.

Elinize sağlık. Ben de bir yol bisikletçisiyim ve Türkiye'de cidden zorluklar çekiyorum. İnsanların bize uzaylı gibi davranmasından tutun araçların bizi sanki bir taşıtmışız gibi görmemesine kadar.

Ülkemizde bir de dağ bisikleti kültürü var. Sebebini hala anlamadığım şekilde insanlar şehir içinde dağ bisikleti kullanıyorlar. Şehir bisikletlerinin amacını hala çözememiş bir halkımız var sanırım.

Türkiye'de bisiklet sürmek cidden zor bir iş. Yoldan rastgele geçen bir adam kaskıma vuruyor. Sonrada "acıyor mu?" diyor. Yok kafamda titanyum taşıyorum, kurşun bile geçirmez ayıp ettin.
Haklısınız, bir de kask eldiven vs. taktığımız zaman gülen cahil toplum var.
@IDogukanGZ hocam bir şey sorabilir miyim?

Hocam tam adıyla BMX olan hareket bisikletleri neden bu kadar pahalı? Düz bisiklet gibi, fren yok, vites yok ama 6.000TL gibi fazla fiyatlara satılıyor.
Hocam tam cevabını bilmiyorum ama aklıma gelen sebeplerin bazıları şunlar:
1- İyi bir mühendislik sonucu yapılıyorlar.
2- Kadrolarının çok sağlam olması lazım.
3- Kullanılan malzemelerin kalitesi

Konu hakkında tam bilgim yok lakin tecrübelerime ve bilgime dayanarak bunu düşündüm.

Hocam tam cevabını bilmiyorum ama aklıma gelen sebeplerin bazıları şunlar:
1- İyi bir mühendislik sonucu yapılıyorlar.
2- Kadrolarının çok sağlam olması lazım.
3- Kullanılan malzemelerin kalitesi

Konu hakkında tam bilgim yok lakin tecrübelerime ve bilgime dayanarak bunu düşündüm.
Teşekkür ederim. Bence yurt dışından getirilmesi de olabilir.

Teşekkür ederim. Bence yurt dışından getirilmesi de olabilir.
Tabii ki bir çok sebep var. Her şeyden önce dolar kuru var. Her şeyde olduğu gibi bunlarda da vergi olayı var. TR'ye girdiğinde 800TL olan bir bisiklet şu anda 3000TL'ye satılıyor ve üzerinde daha kötü set koymuşlar.

Geri
Yukarı