Advertisement

Bisiklet nasıl yıkanır?

Kunget

Hectopat
Katılım
21 Kasım 2018
Mesajlar
3.478
Makaleler
1
Çözümler
10
Tazyikli su + basınçlı hava.
İmkan yoksa bez ile silebilirsin. Bezin girmeyeceği yerele çok su kaçırmamaya dikkat et, küf yapmasın.
 
KS
KS
MustafaCem

MustafaCem

Centipat
Katılım
8 Nisan 2021
Mesajlar
281
Merhaba, öncelikle güle güle kullan hayırlı olsun.

Yıkama işleminden önce bisikletin etrafında paslanmaya açık bir bölge var mı diye kontrol et mutlaka; bu bölgelerden kastım, çıplak metal -ki özellikle demir ise- ıslak kaldığı anda paslanacaktır. Gerekirse bu bölgeleri su gelmeyecek şekilde poşetle izole et. Aluminyum gövde ise bisikletin ve vites sistemin SRAM, Shimano, campagnolo markaysa korkmadan su vurabilirsin bir problem yaratmaz; ön aktarıcının zincire değen iç bölümü kontrol etmelisin -ki bu bölge kaçınılmaz şekilde aşınır, çıplak metal görünebilir- ve yay kısmını kurutup Premium gresle ya da zincir yağı yağlamalısın.

Disk frenlerine kesinlikle ama kesinlikle doğrudan su vurma, mümkünse onu da poşetle izole et. En önemlisi rublenin bulunduğu bölge çünkü suyu vurduğun anda zincir ve rubledeki yağ zerrecikleri direk disk frenin üzerine bulaşacak ve büyük ihtimalle ilk kullanımda balatalarını çöp edecektir. Muhtemelen sıcak havada yapacağını varsaydığım için sıcak metale su gelmesi metali yamultacağından fren diski gibi bela bir şeye bunu yapmanı katiyen önermem...

Zincir-ruble-aynakol yapraklarını temizlerken bir bulaşık fırçası ya da uzun telli bir kaşık fırça kullanabilirsin, fırça telleri uzun olması ruble temizlerken avantaj sağlar. Sakın bulaşık süngeri ya da tel fırça gibi zamazingolara gitmesin aklın. :)

Gidonu; kurulama beziyle, gövdeyi temizledikten sonra temiz ve nemli olacağı için silerek temizleyebilirsin. Doğrudan su sıkmanı önermiyorum çünkü o bölgede iyi yağlama yapamayacaksan, temizlik yapmak yarardan çok zarar sağlayacak.

En önemli kısım kimsayal seçimi. Ben eskiden motul chain cleaner kullanıyordum ama artık 250 ML dizeli fışkıye ile püskürterek bekleyip fırçayla kirlere işletip tazyikli suyla yıkamak daha bir kolay ve ucuz geliyor. Bisikletin geneline istersen araç sampuanı kullanabilirsin, fırçalamak yetiyor normalde... Sakın balata spreyi, WD-40, domestos, klorax gibi gibi şeyleri nüfuz ettirme bisiklete. Kolay gelsin.

Sağ olun hocam detaylı bilgi verdiğiniz için.
 
Yukarı