Bisiklet sürdükten sonra diz ağrısı neden olur?

Ldn9118a

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, şöyle bir sorunum var, bisiklet sürdükten sonra genel olarak diz ağrısı yaşıyorum fakat son sürdüğümde öncekilerden daha kötü oldu. Genellikle bisiklet sürdükten sonra 1 saat dinleniyordum ve ağrı birkaç saat sonra geçiyordu. Bunda da öyle oldu aslında ağrı geçti hatta ertesi gün sapasağlamdım fakat okula gittim (bisikletsiz), eve geldiğimde de bir şey yoktu. Genellikle evde ani hareketler yapıyorum (aniden yerimden fırlamak gibi), o gün bu hatayı yaptım sonrasında bisiklet sürdüğümden sonraki ağrı gibi bir ağrı başladı. Dün başlamıştı bu ağrı şu anda hala devam ediyor. Gece de geçmedi sabah kalktığımda devam etti şu anda çok kötü durumdayım. İnşallah kısa sürede iyileşebilirim. Neden böyle olmuş olabilir, ağrıyı nasıl geçireceğim?

Çok yüksek ihtimalle semeriniz olması gerektiğinden daha alçaktadır. Ve vites seçimleriniz de yanlış olabilir

Vitesi yüksekte kullanıyorsunuzdur.
Yüksekte kullanıyorum genelde hatta son zamanlarda sürerken çok yoruluyorum sonra ağrılarım başlıyor.

Çok yüksek ihtimalle semeriniz olması gerektiğinden daha alçaktadır. Ve vites seçimleriniz de yanlış olabilir
Olması gerekenden alçakta sanırım bir kere tanıdığım biri selemi yükseltmişti ama bana fazla yüksek gelmişti sürerken bisiklet sallanıyordu bu yüzden biraz daha indirdim.

Aralıkta bisiklete başladım, çok dik rampalar harici 2x5 altına nadir inerim. Başlarda bende diz ağrısı yaşıyordum ama sürdükçe alıştım.

Aralıkta bisiklete başladım, çok dik rampalar harici 2x5 altına nadir inerim. Başlarda bende diz ağrısı yaşıyordum ama sürdükçe alıştım.
Benim öyle değil ama alıştım yani de bu sefer aslında diz ağrım geçmişken ani bir hareket yaptım o da ağrıyı kalıcı yaptı. Sebebi bisiklet diye düşünüyorum, bisiklet sürdükten sonra 1-2 gün dikkatli hareket etmem gerekiyordu bence.

Seleye otururken ayaklarınız yere değmemeli, pedal en alt konumlardayken diz olabildiğince düz olmalı. Vitesleri de bir tık küçük kullanın.
Çok yüksek oluyor öyle, çok sallanıyorum sürerken.

Ben ilk başlarda 2 de bile sürmüyordum 1x7 de sürüyordum. 2x5 - 2x7 arası sürmeye başladığımdan beri diz ağrıları daha çok arttı.

Bu arada diz ağrım hala geçmedi, bu şekilde kendimi çok zorlamadan bisiklet sürsem daha mı kötü olur? Bazı uzmanlar diz ağrısına bisiklet sürmenin iyi geldiğini söylüyorlar da bu yüzden merak ettim.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, daha önce de konu açmıştım bununla ilgili, bisiklet sürdükten sonra dizim sakatlandı, doktora gittim, üzerinden yaklaşık 3 ay gibi bir zaman geçti ama hala daha diz ağrım devam ediyor. Dizimde eklemleşme varmış. Doktor krem ve egzersiz verdi. Kremi düzenli kullanıyorum ama egzersizleri yapamıyorum sınava hazırlandığım için zamanım olmuyor. Doktor zorlamadan bisiklet sürebilirsin dedi ben arada sürmeye çalışıyorum fakat 1.viteste düz yolda 5 dakikalığına bile sürsem ağrı şiddetleniyor. Ayrıca bisikletin selesi en yüksekte. İyileşmem için farklı önerileriniz var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı