Bisiklet tercih ederken

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Öncelikle herkese merhaba, bu konuda amacınıza en uygun bisiklet türünü nasıl seçebileceğinizi yorumlarımı da katarak anlatmaya çalışacağım.
Her bisiklet temel olarak aynı mantık ile çalışır peki ya :

• Her bisiklet ile sert yamaçlardan, metrelerce yükseklikten atlayabilir misiniz?
  • Hepsi ile hem yokuş tırmanıp hem de sert yamaçlardan atlayabilir misiniz?
  • Hepsi ile kumlu yüzeylerde ilerleyebilir misiniz?
  • Hepsi ile uzun yola çıkabilir misiniz?
  • Hepsi ile hız yapabilir misiniz?
  • Hepsi ile eşya taşıyabilir misiniz?
  • Hepsi ile kızları önünüze atabilir misiniz?
  • Hepsi çok rahat mıdır?
  • Hepsi ile trafiğe çıkabilir misiniz?
  • Hepsinin ağırlığı aynı mıdır? Hepsi ağır veya hepsi hafif midir?
  • Hepsi darbelere karşı dayanıklı mıdır?
  • Hepsinin kullanımı aynı mıdır?
  • Hepsinin bakımı kolay mıdır?
  • Hepsi ucuz veya hepsi pahalı mıdır?
Cevap veriyorum : HAYIR - Her bisikletin farklı bir amacı, avantaj ve dezavantajları vardır.
2015 senesindeyiz ve tüm bunları tek bir bisiklet ile yapabilmenizi sağlayacak teknoloji ortalıkta gözükmüyor.

Şehir Bisikleti :

Öncelikle kimliğinizi elinize alın ve kaç yaşınızda olduğunuza bir göz atın.
50 yaşında birisi gidip de BMX'e binmez. Orta yaşa hitap eden bisiklet genelde şehir bisikletleridir.
Mesela ben veya başka bir arkadaşım böyle bir bisiklete binmez.
Bununla kaldırımlardan atlayamazsınız, bununla pedala abanıp hızlanmazsınız, daha pasif sürülür.
Bununla yokuşları rahat çıkamazsınız, sunduğu vites aralığı sınırlıdır.
Bununla eğimsiz yollarda tıngır mıngır güzel güzel ilerlersiniz, arkanızda çantanız, önünüzdeki sepette ile ekmek falan taşırsınız :)
Genelde orta yaş insanlara hitap eder. Gençler fazla tercih etmez.
3262_buyuk_zoom.jpg

Ancak aşağıdaki gibi geniş vites seçeneği olan amortisörlü modelleri bile vardır.
Böyle bir bisikletle servisteki ekran kartınızı almaya gidebilirsiniz veya ufak bir market alışverişine.
Aşağıdaki bisikleti ile de patır kütür gidebilirsiniz ancak bir MTB kullanıyor gibi kaldırımdan asfalta atlayamazsınız.
Diğer türlere göre fiyat olarak biraz daha makul seviyelerdedirler. Bütçe dostudur çünkü daha alt seviye donanımlarla da fırına gidebilirsiniz :)

2014-sedona-300-classic-sehir-ve-tur-bisikleti-5967-25-B.jpg

MTB :

17 yaşında bir genç de önünde sepeti olan bir şehir bisikleti almaz çünkü kızları sepetinle etkileyemezsin.
17 yaşında bir gençsen, alacağın bisikletin kızların gözünde nasıl bir imaj yaratacağını düşünmek zorundasındır. Veya farklı tercihlerin vardır, buna da saygı duyarız.

mountain-bikes-parts-wallpaper-huffy-stone-mountain-bike-wallpele-wallpaper-hd.jpg

Öncelikle çoğunluğu oluşturan MTB bisikletlerden bahsedelim çünkü bu bisikletler çok fazla tercih edilen bisiklet türüdür. Nedeni ise şehir yaşantısı ve bozuk yollarda ilerleyebilmenizi ve bunu yaparken de biraz olsun havalı olmanızı sağlamasıdır.
MTB'nin de kendi içerisinde çeşitleri vardır, amacınıza göre elbette doğru olanı seçmelisiniz.

En çok tercih edilen tür yukarıda gördüğünüz beyaz renkli bisiklettir. Önde bir amortisör ve kadro sabittir. Disk frenler ve biraz olsun kalın, ihtişamlı tekerlekler ve kadro üzerindeki etiketler güzel bir hava estirir. Bisiklete baktığınızda "Yahu iyi ki almışım bunu" dersiniz.
Tabi yalnızca görüntüye kanmamak gerekir.

Eğer bir MTB alacaksanız mutlaka disk fren sistemi bulunmalıdır. Almışken iyi bir Hidrolik Disk fren seti alırsanız daha da iyi olur. Sırf o rotorlar için 180TL ayriyeten harcayan insanlar var.

26-mountain-bike-rims.jpg

Eğer amacınız şehir içerisindeki asfalt veya toprak veya girdili çıktılı, çukurlu yollarda veya kaldırımda kullanmaksa ve bunu yaparken etrafa hoş bir görüntü saçmak ise MTB tercih edebilirsiniz.

Ancak kadronun amortisörlü olmasına gerek olup olmadığını da kararlaştırmalısnız.
Normalde ön amortisörlü MTB'ler daha çok kullanılır çünkü ihtiyacı karşılar.
Çift amortisöre gerçekten ihtiyacınız var mı sorgulayın, darbeleri daha iyi emeceği gibi bisiklete yansıttığınız gücü de bir miktar emecektir.
Siz şehir yaşantısında kullanacaksanız tek amortisör iyi bir MTB ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.
Aşağıdaki gibi bir bisiklet alacağım diyorsanız asfalttan uzak durmanız gerekecektir.

trial.jpg

İyi bir ön amortisörlü bisiklet için en azından 750 - 100TL ayırmanızı öneririm.
Çift amortisör olsun, kadrosunda da amortisör olsun derseniz 1250TL ayırmanızı öneririm.
Bu fiyata aldığınız bisikeltin üzerinde bile giriş seviyesi donanımlar olacaktır tahminen.
Mesela yukarıdaki bisikletin aynakolu Shimanı SLX serisinden, sıfır alınmaya kalkılsa 380 lira, ikinci elde ise 220 lira para ödemeniz gerekir. 750 liraya sıfır alacağınız MTB'de ise 60-70 liralık bir aynakol bulunacaktır tahminen. Yinede amatör biri içni fazlasıyla profesyonel hissettirecektir :)
Üst seviye bir MTB isterseniz bütçeniz 2-3 bin lirayı bulmalıdır, tabi bu parayı böyle bir bisiklete elbette tutkunları verir. Çevrenizdeki insanlar o paraya motor alınır dese de bisiklet kültürünün farkında değillerdir, fazla takmayın kafanıza :)

Downhill :

Bu bisikletler ile akıl almaz işlere kalkışan tonlarca adrenalin meraklısı, bisiklet tutkunu insan vardır.
Bisiklete ilk baktığınızda ön maşasının ne denli üst seviye olduğunu görürsünüz.
Metrelerde yükseklikten atlarken darbenin etkisiyle kafanızı toprağa gömmek istemiyorsanız böyle maşalara ihtiyacınzı vardır. Ve bu lanet maşalar gerçekten çok pahalıdır.
Durun bir dakika yalnızca ön maşa ile bittiğini mi sandınız :) Bunun daha kadrosu da var.
Bu bisikletin arka tekeri de yere vuruyor, kadroya da iyi bir amortisör sistemi entegre edilmiş olması gerekiyor. Ve bu kadrolar da gerçekten ama gerçekten çok maliyetli parçalar.
Bu bisikletin tekerleri 5 saniye yere değiyor ise 3 saniye havada kalıyor demektir.
Bu bisikletin Hidrolik disk frenleri de fazlasıyla üst seviye donanımlardan oluşur, tepeden inerken frenlerin yeteri kadar tutmaması başınıza gelmesini isteyeceğiniz en son şey olur her halde?

downhill.jpg

Altınızda bu bisiklet varken kafanızda da Full Face kask olmalıdır çünkü tekerler yerden kesilecektir.
Ve tekerler yere tekrardan temas ettiğinde, yani taşa - toprağa kafa atarken başınızı koruyacak bir kaskınız olsun istersiniz.

maxresdefault.jpg

Kafanızda kask olduğu hayatta kalacağınız anlamına da gelmez, aşağıdaki bayan arkadaş olayın estetik tarafını temsil etse de o kısa kot pantolonlar ile bu işe kalkışmamalıyız :)

downhill_girl_by_d1sord3r-d68u4vm.jpg

Bu şakası olmayan, ciddi bir iştir. Tecrübe, maliyet ve fazlasıyla cesaret gerektirir.
Tabi Downhill olayını ormanlık arazilerde daha amatör şekillerde de yapabilirsiniz.
Zaten o tepelerden atlayan insanların hiçbiri o günlere kolay gelmedi.
Kırılmadık kemikleri kalmamıştır çoğunun :)
Böyle bir bisiklet alacaksanız öncesinde, nerede kullanabileceğinizi de araştırın mutlaka.
Bu tekerler asfaltı sevmez, taşı - toprağı - çakılı - çamuru sever.,

maxresdefault (1).jpg

Yol Bisikleti :

Bildiğiniz üzere bu bisikletlerin tek amacı hız ve kullanım alanı asfalttır.
Hiçbir amortisör sistemi bulunmaz çünkü kaymak gibi asfaltlarda kullanılır.
Şehir içinde yarış birikleti yerine ağırlıklı olarak MTB kullanılmasının bir nedeni de asfaltın kusursuz olamaması ve sürüş pozis yonunun rahatsız olmasından kaynaklanıyor.

cnb2n.jpg

Bu bisikletler yüksek hızlara çıktığı için gücün tekerlere çok iyi iletilebilmesi gerekir.
Bu yüzden aynakol - zincir - ruble - göbek - jant gibi hareketli parçalar kaliteli donanımlardan seçilir.

Yüksek hıza çıkabilmeleri için hafif ancak buna karşılık belli oranda sağlam olmaları gerekir.
Bu yüzden carbon gibi daha maliyetli ancak hafif ve sağlam parçalar kullanılabilir.

Bu tarz bir bisiklet sürüyorsanız oturma pozisyonunuz aşağıdaki gibidir : Daha eğik dururuz.

thm-bis-2_phixr.jpg

Asfalt kalitesi nedeniyle şehir içi kullanımda çok da kusursuz bir seyahat hayal edemeyebiliriz. Trafikte kullanmak istemeyeceğiniz bir bisiklettir. Asfalt ve düz patika yol harici kullanımda jant setinin üretiliş amacı ve sağlamlığına göre akord ayarında bozulmalar meydana gelebilir. Şehir içerisinde sürmesi en zevkli türlerden biri.

Genelde özel ayakkabı ve özel pedallar kullanılarak ayaklar pedallara sabitlenir ve performans artışı sağlanır. Ayaklarınız sabitken trafik gibi ortamlarda doğal olarak bulunmamanız yararınıza olur.
Ve bu sabit pedal sisteminin kullanıldığı tek bisiklet yol bisikleti değildir.

p4pb7157225.jpg

Kısacası uygun ortamlarda sizi yüksek hızlara taşıyabilecek, bunun karşılığında belinizi büküp biraz efor sarfetmenizi gerektirecek tarzda bisikletlerdir.
Olayın içerisine hafiflik ve sağlamlık girdiği için üst seviye parçalar tercih edilir.
1500 ve üzeri miktarı gözden çıkartmanız gerekir. İkinci el piyasayı da kovalayabilirsiniz.

BMX :

Hani şu GTA Sanandreas'da zencilerin bindiği bisikletler vardır :) Sade ve amacı açık bir bisikletlerdir. Hava atmak desem yanlış olmaz.
Genelde bu bisiklet için tasarlanmış alanlarda akrobasi yapmak için kullanılır.
Bilmem kaç metre kare içerisinde kızlara hava atmak için de kullanılabilir :)
Standart bir MTB - şehir - yol - downhill veya şehir bisikletine göre daha küçük boyutta olurlar çünkü kocaman bir bisiklet ile akrobasi yapamazsınız, kolay hareket ettirilebilecek boyutta olması gerekir.

bmxxx.gif

Bu bisikletlerde de kilitli pedal sistemleri kullanılır, yapılan akrobasiyi çok daha kolaylaştırır.
Bu bisikleti alıp okul bahçesine girdiğinizde kendinizi siyahi birer çete lideri gibi falan hissedersiniz.
Altınızdaki bisiklet çok pahalı olmasa da kızlar merak eder, göz ucuyla da olsa bakar mutlaka.

Ayrıca ön ve arka teker göbeklerine ayaklıklar eklenir, bu da farklı akrobasi hareketlerinin yapılmasına olanak sağlar :

192252839xj8.jpg

Bizlerden şimdilik bu kadar, amacınıza ve boyutlarınıza uygun bir bisiklet seçmeniz dileğiyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık. Bana şimdi yokuş çıkarken bisikleti elime almadan çıkabileceğim bisiklet türü hangisi, onu söyleyebilirsen daha iyi olur.:)

Son düzenleme:
Amacın yokuşları yorulmadan çıkmak ise olabildiğince hafif ve geniş vites aralığina sahip. Özellikle Rublenin ilk 4 vitesi geniş, yüksek dişli sayısına sahip olması, aynı zamanda aynakol bacaklarının yani pedalı tutan çubukların normalden biraz uzun olması ve esnemez olması gerekir.
Bisikletinin kadro, maşa, gidon ve diğer donanımlarının carbon malzemeden üretilmiş olması gerekir ki hafif olsun.

Yollar düzgün ve kondisyonun iyi ise yol bisikleti, yollar biraz olsun bozuk ve yokuş dik ise bahsettiğim özelliklere sahip amortisörsüz veya yalnızca ön amortisörlü bir MTB işinizi görecektir.
Olayın en önemli noktası ise senin kondisyonun, çünkü yokuş çıkmak yalnızca seni değil, ben de dahil olmak üzere herkesi zorlayan bir iştir.

Freeride,dirt jump kategorileri nerede? :D Downhill kullanıpda dj kullanmayan yoktur neredeyse. Freeride bisikletlerin maşaları downhill maşalara göre biraz daha kısadır. Arka 180mm ön 150-180
mm olur. Downhill bisikletler ile aynı değiller kullanım tipleri farklı olur. Dirt jump bisiklet kullanmadan dh-fr bisiklete geçen sayısı azdır ve başlanılmasına rağmen dirt jump bisikletler kullanılmaya devam edilir. Dj bisikletlerde sürücüler tekniklerini ve kullanımını geliştirir ve çok eğlencelidir. :) 80-100mm ön maşa gerekli ve kullanılan maşa diğerleri gibi ucuz bir maşa olmamalı. Single speed kullanılır ve çoğunluğu ya frensiz yada uzun kablolu hidrolik tek arka fren kullanır. Parkur olarak kum parkurlar,skate parklar yada sokaklardır. Freeride bisikletlerde de yerine göre full face kask kullanılmalı. Dirt jump bisikletlerde ise çoğu zaman yarım kask kullanılır ama yerine göre full face gerekir. Genel ilerleyiş bmx>dirtjump>freeride>downhill olur :D

Faith_0_angle.jpg
siti-620x350.jpg

Downhill'in daha 2 tane falan daha sağlam çeşidi çıkıyor hem iniş hem de tırmanış için tasarlanan biraz daha hafif modeller de var ancak çok detaya girerek okuyucuyu yormak istemedim.
Zaten bisiklet tercihi yapamayacak seviyede olan, bu yazıyı okuma gereği duyan adam o tarz bisikletlere de yönelmeyecektir :) Daha amatör takılacaktır.
Ana kategoriler altında incelemeye çalıştım. Downhill alanında ekleyecek çok şeyin olduğunu biliyordum, bu kadarıyla bırakman bile mucize :)

Aslında bizim Downhill olayını da apayrı bir konuda iliğine kadar anlatmamız gerek. Tecrübeli biri yazsa daha iyi olabilir, şöyle taşı toprağı yutmuş birisi.
Hem yazması, hem de okuması zevkli yazılar çıkıyor ortada. Şöyle Redbull'un etkinliklerinden 3-5 toprak kızılı fotoğraf koyunca da renk gelir sayfaya :)

Bunlardan hangisini kullandığımı merak edenler var ise maşadan amortisörlü MTB kullanıyorum. Parçalarını da yükseltmeye başladım ki isteklerimi karşılasın. Şehir içi trafikte veya şehir içi her türlü yolda rahatlıkla ilerleyebiliyorum. Bisikleti çok hırpalamadan aksiyon da yaratığımız oluyor.
Yinede %80 asfalt üzerindeyim, yeni aldığım parçalarda da bunu dikkate alarak seçim yapıyorum.

Bana bisiklet hızlı giden bir arabayı sıyırdıktan sonra 4 ay önce yasaklandı. Eski günlerimi hatırlattın. Şehir bisikleti ile geziyordum kendimce. Şimdi ise evde oturuyorum. :cry::cry:

Downhill'in daha 2 tane falan daha sağlam çeşidi çıkıyor hem iniş hem de tırmanış için tasarlanan biraz daha hafif modeller de var ancak çok detaya girerek okuyucuyu yormak istemedim.
Zaten bisiklet tercihi yapamayacak seviyede olan, bu yazıyı okuma gereği duyan adam o tarz bisikletlere de yönelmeyecektir :) Daha amatör takılacaktır.
Ana kategoriler altında incelemeye çalıştım. Downhill alanında ekleyecek çok şeyin olduğunu biliyordum, bu kadarıyla bırakman bile mucize :)

Aslında bizim Downhill olayını da apayrı bir konuda iliğine kadar anlatmamız gerek. Tecrübeli biri yazsa daha iyi olabilir, şöyle taşı toprağı yutmuş birisi.
Hem yazması, hem de okuması zevkli yazılar çıkıyor ortada. Şöyle Redbull'un etkinliklerinden 3-5 toprak kızılı fotoğraf koyunca da renk gelir sayfaya :)

Bunlardan hangisini kullandığımı merak edenler var ise maşadan amortisörlü MTB kullanıyorum. Parçalarını da yükseltmeye başladım ki isteklerimi karşılasın. Şehir içi trafikte veya şehir içi her türlü yolda rahatlıkla ilerleyebiliyorum. Bisikleti çok hırpalamadan aksiyon da yaratığımız oluyor.
Yinede %80 asfalt üzerindeyim, yeni aldığım parçalarda da bunu dikkate alarak seçim yapıyorum.

Anlatımdan ziyade göstermek daha iyi olur. Hani eğer örnek verecek olursak Burak Uzun,Sertan Orman,Oktay İnce ve daha bir çok kişi var bu sürücüler kontrol edilse yeter :) Bakalım bende dj den sonra artık yükselteceğim, bu sene dh bir bisiklete geçiş yapmaya çalışıyorum yada fr. Yalnız dirt jump geç artık mtb yetmedi mi? :D

Son düzenleme:
Anlatımdan ziyade göstermek daha iyi olur. Hani eğer örnek verecek olursak Burak Uzun,Sertan Orman,Oktay İnce ve daha bir çok kişi var bu sürücüler kontrol edilse yeter :D Öneri olarak tamam da ama hevesle başlaması lazım :) Bakalım bende dj den sonra yükselteceğim bu sene dh bir bisiklete geçiş yapmaya çalışıyorum yada fr. Yalnız dirt jump geçmeni tavsiye ederim mtb yetmedi mi artık? :D
O tarz bir bisiklet ne tarzıma uygun ne de kullanabileceğim bir alan mevcut, müteahhit abiler 5 metre karelik arsa bile bırakmıyor :)
Ben bisikletin mekanik parçalarını yavaştan değiştiriyorum. SRAM'in 9 uyumlu parçalarında en üst seviye parçalardan aşağı inmemeye çalışıyorum.
Allah'ın izniyle yakın zamanda da Shimano XT aynakolumu alacağım :) En son değiştireceğim kadro ve maşa bisikletin kaderini belirleyecek zaten :)

Ayrıca pek sabırlı biri değilim, DH almak için biraz sabretmek gerekiyor. İyi bir DH için sağlam da bir para gerekiyor, ben yavaş ama en üst seviye donanımlarla ilerliyorum. Pek de yavaş sayılmazım aslında.

Çok güzel olmuş hocam. (y)
Sağol kardeşim.

Bana bisiklet hızlı giden bir arabayı sıyırdıktan sonra 4 ay önce yasaklandı. Eski günlerimi hatırlattın. Şehir bisikleti ile geziyordum kendimce. Şimdi ise evde oturuyorum. :cry::cry:
Dostum 50 yaşına gelince o aynakolu eskisi kadar rahat çeviremeyeceksin :) Ailene durumu izah et ve geç olmadan geri dön aramıza.
O kadar dikkat ettiğimiz, insan gibi davrandığımız halde bazı buzağılar bizi de buluyor :)

Ah ulan ah, şöyle birini görmedik hayatımız boyunca :

119.jpg

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı